Věk nevinnosti

Věk nevinnosti https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42821/bmid_vek-nevinnosti-rV1-42821.png 4 125 23

V 70. letech 19. století uprostřed rozmáhajícího se New Yorku se odehrává romantický příběh nenaplněné lásky, která nedokázala zlomit společenské konvence. Román byl v době svého vzniku oceněn Pullitzerovou cenou. Výpravný film podle něj natočil Martin Scorsese a hlavní role v něm vytvořili Daniel Day-Lewis, Vinona Ryderová a Michelle Pfeifferová.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Mht

The Age of Innocence , 1920

lapagerie
13.06.2016 4 z 5

Newland Archer mi lezl nevýslovně na nervy. Přišlo mi, že je se svým životem stále nespokojen, ale přesto neudělá nic, aby se vymanil z tehdejších konvencí. Svoji snoubenku a později manželku May považuje za natolik svázanou a omezovanou tím, co se diktuje tehdejší společenská morálka, že jí téměř opovrhuje.
Ellen Olenská je jistě na svou dobu odvážná žena, ale i ona podléhá nátlaku konzervatismu a předsudků.
Ze všech postav je mi asi nejsympatičtější May. Rozhodně není hloupá, ví, co od života chce a toho se drží.

Scarlett44
13.03.2016 4 z 5

Vhodnejším názvom by bolo skôr "Vek pokrytectva".
Dielo napísané úchvatným, majstrovským štýlom, ktorý ako jediný, spolu s autorkinou ohromnou znalosťou vtedajšej spoločnosti, nepísaných pravidiel a protokolu a satirickou charakterizáciou jej vedúcich protagonistov, u mňa dokázali príbeh vyniesť na 4 hviezdičky.
Ináč som bola dosť sklamaná.

K hlavným hrdinom som necítila žiadnu príťažlivosť, ani príťažlivosť medzi nimi navzájom. Je mi ľúto konštatovať, že Newland Archer sa zapríčinil o svoj nenaplnený osud z veľkej časti sám. Hoci to nenávidel, niekoľkokrát bolo spomenuté, ako s úľavou upadol späť do komfortnej istoty stereotypnej prítomnosti, vždy keď už bol len krôčik od toho, aby spravil niečo pre svoje sny radikálne sa z nej vymaniť. Azda len nebol mužom dosť na to, aby vzal pevne do rúk príležitosť, ktorá sa mu sama ponúkala, navyše od vlastnej snúbenice, keď ho nič vážne a neodvratné ešte nezväzovalo. Pre také zbabelé konanie nemôžem mať ľútosť ani pochopenie.

tatruszka
10.01.2013 5 z 5

Krásný popis nenaplněné lásky díky předsudkům a předpisům tehdejší společnosti. Příběh se mi líbil, bylo mi hlavního hrdiny až líto. Velice mě zaujal konec knihy, kdy se hlavní postava mohla setkat se svou láskou, ale neudělal to pro strach, že by byla jiná, než si ji pamatoval.