Věčně zpívají lesy / Vane vítr z hor / Není jiné cesty

Věčně zpívají lesy / Vane vítr z hor / Není jiné cesty https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/101758/bmid_vecne-zpivaji-lesy-vane-vitr-z-hor--RuH-101758.jpg 5 274 71

V jednom svazku vydané tři díly slavné rodové ságy o Dagu Björndalovi, patriarchovi z Medvědího Dolu, nejsou jen líčením dávných zvyků norského venkova, drsné krásy severské přírody a tvrdého zápasu lidí, žijících uprostřed „věčně zpívajících lesů“. Je to i hluboce poetické, působivé vyprávění o dramatických osudech, o lásce vášnivě zničující, ale i o lásce čisté a vykupující. Je to příběh o zradě, nenávisti a pohrdání, ale zároveň i o skutečném přátelství a veliké a všechápající lidské moudrosti. Dag Björndal a jeho rod životními zkouškami dozrávají do podoby skutečného protipólu oficírské pološlechty a bohatnoucích kupců, tyjících z pozlátka válečnické slávy a společenského pletichaření. Jsou protipólem i sedlákům z rovinatého kraje pod horami, jejich úzkému obzoru a malichernosti, zaštítěné povětšinou plnými stodolami a poslušnou důvěrou v panstvo. Medvědí Důl není jen rodovým statkem. Stal se symbolem jistot, svobodné nezávislosti a hrdé nepokořenosti. Je domovem pro ty, kdo svými životy pokračují ve zděděném odkazu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Československý spisovatel

Og bakom synger skogene, Det blaser fra Dauingfjell, Ingen vei gar utenom , 1987

Lieska
21.04.2015 5 z 5

Čítala som ju už dávnejšie, ale nedá mi neokomentovať, hoci aj po čase, jej superlatívy. Chytila ma za srdce, no nie takým násilne vynúteným spôsobom, o aký sa niektorí autori snažia, aby z vás vyžmýkali emócie. Ide tu o veľmi citlivý rozbor postáv a ich vzťahov na pozadí trochu pochmúrnej, no vo svojej temnosti, nádhernej severskej krajiny. Zrejme, ako na väčšinu, tak aj na mňa najviac pôsobí autorovo rozvíjanie postavy starého Daga. Naozaj odporúčam. Je to kniha, ktorá v sebe skrýva množstvo múdrostí, morálnych hodnôt a príjemných opisov. A hlavne vás bude lákať čítať ju opakovane. Je to jedna z mojich najobľúbenejších kníh.

ivzu77
14.08.2014 5 z 5

NÁDHERNÁ TRILOGIE ... OSUDY LIDÍ NA SEVERU MNE VZALY U SRDCE A RÁDA DOPORUČUJI

niknikita
30.04.2014 5 z 5

Nádherná sága starého rodu,drsná krása severu, napětí, láska...všechno co hledáme v dobré knize. Je to poezie vyprávěná v próze...

iva23
24.02.2014 5 z 5

Tohle se prostě musí líbit všem!

eLeR
17.02.2014 5 z 5

Nádherná trilógia. Nádherná. Čítala som to všetko rad radom a cítila som sa byť členkou ich veľkej rodiny. Odporúčam!

Elien
15.07.2013 5 z 5

Nádherná kniha, moje srdeční záležitost. Je napsána mimořádně procítěně, a přestože jsem se zpočátku nemohla dostat přes prvních padesát stránek, kde se příběh teprve vyvíjí, jsem moc ráda,že jsem u ní vydržela, protože i částečně ovlivnila můj pohled na svět a mnoho mi dala. Podle mého názoru brilantní skandinávské dílo, výstižné vykreslení lidských povah, dojemný příběh lásky, touhy i nenávisti, a k tomu dechberoucí popis krásné norské přírody. Jsem hrozně moc ráda, že se mi tato kniha dostala do ruky, protože je to literární zázrak!

domov
01.05.2013 5 z 5

Musím souhlasit s ostatními ,opravdu silná látka z drsného severu a osudů lidí. Doporučuji všem

SonaH
02.01.2013 5 z 5

Vážně nádhera. Kdo si chce přečíst něco v podobném stylu, doporučuji Kristina Vavřincova.

Marika Vanova
18.08.2012 5 z 5

Nádherná kniha, do které jsem se musela asi třikrát začíst, ale pak už jsem to dočetla s radostí.

hortenzie
03.08.2012 5 z 5

Nádherný čtenářský zážitek. Všem doporučuji. Nejlepší dílo severské literatury, které jsem četla.

Froola
01.08.2012 5 z 5

Kniha o starodávném rodu, o těžkém životě v horách na severu a hlavně o osudech lidí. Četla jsem několikrát a všem můžu jen doporučit

láska zfilmováno Norsko příroda norská literatura rodinné vztahy zima severská literatura ságy

Trygve Gulbranssen
norská, 1894 - 1962