Vatikán a první světová válka

Vatikán a první světová válka https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/297881/bmid_vatikan-a-prvni-svetova-valka-mGh-297881.jpg 5 3 3

Proměny zahraniční politiky Svatého stolce v letech 1914–1918 Kniha Vatikán a první světová válka s podtitulem Proměny zahraniční politiky Svatého stolce v letech 1914–1918 se jako první česká monografie zabývá postojem Svatého stolce v době světového konfliktu v letech 1914–1918. V převážně chronologickém pohledu rekonstruuje, analyzuje a popisuje aktivity vatikánských kruhů na počátku války, v jejím průběhu i na jejím konci, sleduje eskalaci světového konfliktu, vztahy Svatého stolce k jednotlivým světovým mocnostem, papežovy mírové návrhy i jeho odsudky nekonečného vraždění. Na pozadí hlavních událostí první světové války přibližuje příběhy významných osobností římské kurie i proměny politicko-náboženských souvislostí, které měly bezpochyby vliv na rozhodování samotného Svatého stolce. Výsledkem je poměrně plastický obraz aktivit Benedikta XV. a jeho státního sekretáře Pietra Gasparriho, kteří se mírovými prostředky snažili bránit nesmyslnému krveprolévání.... celý text

Vojslava
07.07.2023 5 z 5

Stručná fundovaná studie; prakticky ji ale mám jen jako úvod k dalším autorovým monografiím, které se zdají být rozsáhlejší a rozpracovanější. Nicméně pro rychlý přehled ideální a pro zjištění další literatury k tématu skvělý zdroj.

Syn_Jundrova
22.12.2020 5 z 5

Mírové a humanitární aktivity papeže Benedikta XV. během první světové války představují u nás skoro zapomenuté téma (zatímco v Angličtině se jim věnují desítky knih). I proto je práce Marka Šmída tak důležitá. Přehledně a jednoduše shrnuje hlavní linky politiky Vatikánu, zmiňuje hlavní encykliky a mírové nóty. Jistě mnoho témat by šlo rozpracovat podstatně podrobněji a hlouběji, ale nemusí pršet, stačí, když kape že:-)