Dvůr temnoty

Dvůr temnoty https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/496898/bmid_dvur-temnoty-pSL-496898.jpg 4 178 56

Vampyria série

,,Ve Versailles se rozvineš jako exotická květina. Vampýři v paláci šílí po všem, co není všední. Ale pozor: Dvůr Temnoty má svá pravidla, své smrtící nástrahy, a i za tu sebemenší chybu se platí krví…“ V roce Spásy 1715 se Král Slunce nechal transmutovat v nesmrtelného vampýra, a stal se Králem Temnoty. Od té doby despoticky vládne Francii i jejím místokrálovstvím, které nadobro ustrnuly ve Velkém století. Temnota postupně ovládá celý svět. Veškerý lid je spoután okovy a držen v hrůze. Pro nakrmení vampýrů, kteří tvoří nejvyšší šlechtu země, navíc doslova prolévá krev. Tři sta let po Králově transmutaci je Johana vytržena ze své neurozené rodiny a vržena do školy ve Versailles, která připravuje mladé šlechtice na život u Dvora. Bude čelit krutosti živých-mrtvých, intrikám spolužáků i množícím se nestvůrnostem mezi zdmi královského paláce. Johana má ovšem tajný úkol. Co všechno bude ochotna mu obětovat a podaří se jí ho nakonec splnit? Victor Dixen ve své nové sáze Vampyria rozehrává dechberoucí alternativní historii, ze které běhá mráz po zádech.... celý text

Literatura světová Horory Fantasy
Vydáno: , Fobos

La Cour des ténèbres , 2020

6493
09.01.2023 3 z 5

Spousta promrhaného potenciálu!
Celý námět je skvělý a originální, alternativní historie + upíři = mňam mňam. Ale jakmile to pojmete jako středoškolskou přehlídku Mean girls, přihodíte do toho trochu Hunger games a celé to namixujete se Stmíváním, dostanete něco, co je fajn na čtení, ale tak nějak to nestačí.
Kdyby to autor napsal s ohledem na vyšší věkovou kategorii a odpustil si spoustu plochých a předvídatelných momentů, bylo by to lepší a zábavnější.

ElessaRiverbow
08.01.2023 4 z 5

Nejdříve jsem se bála, protože upíři jsou hodně používané téma a ne vždy je zpracování dobré. V téhle knize se mi jejich zpracování líbilo. Hodně se mi líbil vytvořený svět a hodně oceňuji mapku. Johana byla úžasná hlavní postava, kterou jsem si ihned oblíbila. Ke konci už toho děje bylo na mě trochu moc, ale bylo to wow a jsem zvědavá na pokračování.

LilyGorch
05.12.2022 4 z 5

Dvůr Temnoty je první díl ze série Vampyria z pera francouzského autora Victora Dixena. Jde o alternativní historii, ve které se roku Spásy 1715 Král Slunce, Ludvík XIV., nechá transmutovat na upíra a stává se tak Neměnným Králem Temnoty. Ve Versailles se pořádají bujaré plesy a pompézní oslavy a pro nasycení věcně hladových upířích zubů tu teče krev proudem. Je to krev smrtelných neurozených, jimž je pravidelně povinně odebírána. Jenže Temnota se rozrůstá nejen po celé Francii, ale i po jejích místokrálovstvích - po celé “Magně Vampyrii” - a krve je potřeba čím dál víc.
31. srpna roku Temnoty 299 vyvraždí inkvizice a královští vojáci celou rodinu mladičké Johany. Ta je od té chvíle odkázána pouze na vlastní schopnosti. Lstí se vydává za Dianu, dceru barona, která je nešťastnou náhodou zabita. Jako urozeného děvčete se jí ujímá upír Alexandr a přiveze ji ke Dvoru. Johana - Diana zde začne studovat na královské škole, která z těch nejlepších vychovává královy panoše. Stejně jako ona, i její spolužáci však mají svá tajemství.. ..Nemluvě o těch tajemstvích, co skrývají strašidelné kamenné školní chodby a sklepení.
Kniha se mi četla velmi dobře. Poutavý děj do sebe čtenáře rychle vtáhne a má spád. Jediné, co bych vytkla, je to, jak hlavní hrdinka v mžiku bez rozmyslu klidně “potopí” i své přátele. Až přehnaně cílevědomě si jde za tím svým, nehledíc na to, že by svým chováním mohla třeba někomu ublížit. Jinak se ale samozřejmě už těším na další díl a jsem zvědavá, kam se bude příběh dál vyvíjet. =o)

4/5 *

punkgirl97
29.11.2022 4 z 5

Musím říct, že si mě svět získal, nebylo to teda pro mě vyloženě Wow kniha, ale bavilo mě to.

Upíři jsou téma, které v knize nikdy neodmítnu. Johana byla skvělá hlavní hrdinka, celou dobu mě bavila, nebylo to tak, že bych ji někdy plácla pánví po hlavě. Líbilo se mi i to tajemno kolem její rodiny - to doufám, že bude v dalším díle více. A také tajemno přímo s její postavou.

Upíři v knize hlavně ten jeden, Alexandr byl za mě skvělý, i přesto všechno co spáchal. Noo není to tak, že souhlasím s tím, co provedl, ale tvl bad boy úplně jak vyšitý. Doufám, že v pokračování si ho užijeme více. Ostatně jsem zvědavá na příběh mezi ním a Johanou, protože to bude určitě dost drsný a zároveň dramatický. A to já v knize můžu.

Máme zde Velkou Jízdárnu, kde se učí mladí šlechtici několik umění od slovních obratů přes jízdu na koni až po šerm.

Naoko byla další skvělá postava. A též si mě získal poustevník velké jízdárny.

Ke konci se stal hustý zvrat a jsem mega ráda, že to tak dopadlo.

Instagram: @tera_cte

renulka16
25.11.2022 5 z 5

Dvůr temnoty, plný upírů, kteří neurozeným každý měsíc odebírají desátky. Fantastický svět, který si mě okamžitě získal a držel po celou dobu.
Kniha má nejen krásnou obálku, ale taky obsahuje mapu a ukázku menu pro lidi a pro upíry, krásný zpestření.

Autor to vymyslel parádně, hned vás vtrhne do akce a po celou dobu se něco děje. Je fakt, že ke konci už toho byla hodně, ale mně osobně to vůbec nevadilo, říkala jsem si, že by to byl pak až moc sladký konec, který by mi k tomu úplně nesedl.

Hlavní hrdinka Johana je neurozená a po vyvraždění její rodiny se rozhodne, že se pomstí. Díky shodě okolností se jí podaří dostat se do školy pro šlechtice, protože se začne vydávat jako Diana - mladá šlechtična a bude tak královou schovankou. A získá tak možnost se k němu dostat. Zde byl tedy moment, kdy jsem si říkala, jak je možné, že nikdo nepřišel na to, že to není ona a stále mi to vrtá hlavou.

Johana mi byla sympatická po celou dobu, byť se její charakter změnil s vývojem děje a stala se z ní chladná dívka, která jde přes mrtvoly.

Její kamarádka Naoko se mi taky moc líbila a její tajemství, které skrývá mi přišlo zajímavé a připomněla mi to jeden horor, ale už nevím jaký. Říkám si, jestli toto tajemství bude pak více vysvětleno v dalším díle, protože by mě to i celkem zajímalo :).

Romantická linka tam sice trochu byla, ale pro milovníka romantiky to asi nebude úplně to pravé.

Každopádně knihu rozhodně doporučuji těm, kteří milují upíry a jejich svět a už se těším na další díl!

Nelly
24.11.2022 3 z 5

Asi trochu zklamání - na mne jednodušší styl psaní a hodně temné - i hlavní hrdinka není žádná vyloženě kladná postava (její chování k druhým mi vadilo). Co musím vyzdvihnout je samozřejmě námět (čirá, temná upírština). Další díl zřejmě přečtu hlavně kvůli Orfeovi a pak jsem zvědavá, jak autor ukočíruje tento krvavý svět s vizí na konci knihy.

Kate3003
24.11.2022 4 z 5

V první řadě bych chtěla ocenit krásné zpracování knihy od velmi povedené obálky až přes mapu, nebo rozdělení stavů jednotlivých obyvatel.
Velmi zajímavý byl i námět, který mění historii jak ji známe. V tomto příběhu Ludvík XIV nezemřel, ale podstoupil proměnu na vampýra a stal se nesmrtelným vládcem. Společně s ním tuto proměnu podstoupila i část vyšší šlechty. Vampýři si tedy žijí své pohodlné životy na zámcích a od svých neurozených poddaných vybírají krevní desátek. Hlavní hrdinka Johana má bohužel tu smůlu, že se narodila právě jako neurozená. Shodou okolností je odtržena od své rodiny a dostane se do prestižní školy pro mladé šlechtice, kteří mají být uvedeni ke dvoru. A tam započne její dlouhá cesta za pomstou. Ze začátku je Johana celkem sympatická, ale dost zbrklá. Postupně část sympatií ztratila, protože se cestou za svým cílem nezdráhá udělat cokoliv. I když musím uznat, že na jednu stranu je ta urputnost s jakou se do své pomsty pustila obdivuhodná. Přijde mi že to autor mírně přehnal s množstvím postav, které skrývají nějaké tajemství před ostatními. Mohl si něco nechat do dalšího dílu, protože takto to bylo trošku překombinované. Je škoda, že prostředí zůstalo poměrně nevyužité. Autor nám představil pouze pár drobností okolo kterých se neustále točíme. Příběh byl ovšem velmi čtivý a styl psaní autora mi sedl. Takže celkově se mi kniha líbila a na další díly se chystám.

Za poskytnutí knihy na recenzi děkuji @knihydobrovsky

Rafilka
23.11.2022 2 z 5

Ještě nemám dočteno, a popravdě dočítám jen abych dočetla. Já to té Johaně nevěřím. Její city jsou ploché, necítím to. Její truchlení za rodinu, její touhu po pomstě, její zamilovanost.. prostě nic. Puf, najednou si uvědomí, že je asi zamilovaná? Jako pardon, před tím momentem tomu nic nenasvědčovalo, nic se nerozvíjelo.
Chová se podivně... no, nepřirostla mi k srdci. Celkově ty postavy mi moc nesedí. Příběh mě moc nebaví. Potenciál to mělo, ale pro mě to zpracování není dobré.

strana394
22.11.2022 3 z 5

I přes to, že je kniha hned od začátku nabitá akcí, měla jsem problém se pořádně začíst. Příběh se odehrává hlavně mezi zdmi královského paláce. Ocenila bych kdyby se autor věnoval víc popisu prostředí. Upíři jsou zde zobrazeni jako nemilosrdní, ale je důležité počítat s tím, že ne všichni jsou takový, jak se na první pohled zdá. I přes to, že se v knize furt něco dělo, největší zvraty se odehrály až ke konci knihy. Se samotným koncem příběhu jsem ale spokojená a už teď se těším, co si autor přichystal do dalších dílů. Kniha je skvěle graficky zpracovaná a moc se mi líbila mapka a medailonky postav, které se v příběhu objevily.

Hlavní hrdinka Johana mi bohužel k srdci moc nepřirostla. I přes to, že byla svérázná, drzá a nenechala si nic líbit, její chování mi občas bylo proti srsti. Poháněla ji vidina po pomstě, ale v některých chvílích byla na můj vkus až moc krutá a chladná k lidem, kteří si to vůbec nezasloužili. A díky tomu se právě začala podobat těm, které sama tolik nenáviděla. Jsem zvědavá, jak se její charakter bude dál vyvíjet.
Romantická linka tu byla lehce naznačena, ale než se stihla aspoň trochu vyvinout, byl konec knihy. Je to škoda, na romantickou linku jsem se tady obzvlášť těšila, ale něco mi říká, že se ji možná dočkám v dalším díle.
Hodnocení: 3,7/5
Moc děkuji Knihy Dobrovský za poskytnutí knihy. #spoluprace IG: @strana394

lena.o.knihach
21.11.2022 2 z 5

Lidé po setmění nemůžou vycházet ze svých domovů. Každý měsíc všem neurozeným odebírají krev pro vampýry. Johana má dva starší bratry, rodiče jsou lékárníci. Vypadají jako spokojená rodinka, jenže skrývá spoustu tajemství.

Začátek vypadal skvěle. Autor na nic nečekal a hned v úvodu čtenáře poslal do akce. Vše se vyvíjelo velmi slibně, než jsme se přehoupli z první třetiny a mé nadšení postupně opadávalo, až jsem knihu pomalu dočítala jen z nutnosti a už jsem to chtěla mít co nejrychleji za sebou, a to by se samozřejmě nemělo dít.

Johana mi po pár prvních větách padla do oka, ale co předváděla potom? Jak se chovala? Nesympatizovala jsem se žádnou mužskou postavou. A romantická linka? Škoda slov, kde se vzala, tu se vzala, najednou se objevila a já tomu ani za mák nevěřila.

Bohužel, tahle upířina mi vůbec nesedla. I když musím přiznat, že je uvnitř graficky nádherně zpracovaná.

Moniska2410
18.11.2022 5 z 5

Tohle bylo pro mě to pravé, miluju Upíři deníky a Pravou krev.

Příběh nás zavede na Versailleský Dvůr,kde vládnou upíři. Upíři, bestie bez citů a morálních zásad.

Hlavní hrdinka Johanami byla od začátku sympatická. Vydává se za šlechtičnu Dianu, protože jí vyvraždili rodinu a ona se chce pomstít. Proto odjíždí s vikomtem Alexandrem de Mortangem ke královskému dvoru, kde bude bojovat o královský doušek.
Pokavaď vyhraje, dostane se ke králi a bude moct pomstít svojí rodinu.
V knize nechybí intriky,láska a závist.
Konec mě dostal, i když při jeho čtení sem s ním tak nějak počítala, jinak by vlastně pokračování, které je plánované nemělo význam.
Už teď potřebuju další díl,jsem zvědavá jak si Johana se vším poradí.

Knihu jsem četla v rámci společného čtení #ctemedvurtemnoty od @knihydobrovsky a @kate_valter, moc děkuji za knihu.

nela3812
17.11.2022 4 z 5

Autor vytvořil originální alternativní svět plný upírů, který mě okamžitě vtáhl a hltala jsem každou stranu. Příběh je nabitý akcí, zvraty a postav je tam tak akorát. Za mě značka ideál, až na několik detailů.

Zaprvé přehršel tajemství a zvratů, ke konci toho už bylo opravdu moc a na to že nás čekají ještě dva díly, toho tam bylo moc a autor si to mohl nechat na později. Za mě třeba tajemství Naoko naprosto zbytečné a příběhu to nepřidalo nic. Ohledně zvratů musím souhlasit s @pribehyodjany, bylo jich tam hodně a nebyli pořádně rozpracované. Jak se rychle objevili, tak se rychle vyřešili. Méně je někdy více, v tomto ohledu určitě.

Zadruhé, zvrácená hlavní hrdinka. Na jednu stranu mě strašně bavila, ze začátku milá slečna a na konci pěkná mrcha. Chvíli jsem z ní byla nadšená a o chvíli později jsem z ní byla znechucená. Ale bavilo mě, jak si šla za svým, klidně i přes mrtvoly. Pravděpodobně nesedne všem, ale takto originální postavu jsem dlouho neviděla.

Celý svět je jinak úžasné propracovaný, stejně jako celá kniha, která má neskutečně množství detailů, jež dotváří celkový dojem. Opravdu jsem si během čtení připadala jako na dvoře krále Ludvíka, autor to zvládl popsat neskutečně.

Hodnotím 4/5

Sice nejsem fanoušek upírů, ale tohle mě neskutečně bavilo.

katasokolov
17.11.2022 4 z 5

Temná třídílná jízda začíná…..

Autor nám představuje alternativní svět, kde vládnou vampýři, jež jsou v ocelovém sevření jejich panovníka, transmutovaného Ludvíka XIV. Nedostáváme zde tedy krále Slunce, ale krále Temnoty. Dixen skládá dohromady částečky historie, které přetváří ve svůj vlastní obraz temného dvora a celé Magny Vampyrie. Moc se mi líbí, že jsou použity historické události i názvosloví, které v novém hávu sice představují něco odlišného, ale přesto v nitru vycházejícího z reálu - jako kupříkladu fronda.

HRDINKA V UTAJENÍ, jedna SLADKÁ POMSTIČKA, za studena servírovaná , doutnající povstání a v neposlední řadě mrazivě a tajemně vylíčení páni noci ……

Moc jsem si oblíbila hlavní hrdinku, která nebyla černobílá, jak to u podobných příběhů často bývává. Je ochotna podrazit i přátele a blízké osoby, aby se byť jen přiblížila ke svému vytouženému cíli - rozdrcení světa, který stál za smrtí její rodiny. Co také musím pochválit, je rozdělení společnosti na čtyři stavy a jednotlivé frakce na dvoře.

Krom vampýrů se v textu vyskytují i jiné bytosti, jako ghúlové a strigy, dokonce jedna postava dost podobná starému dobrému Frankensteinovi. Ne všichni lidé se ale od těchto liší. Pravá tvář všech protagonistů se bude odkrývat postupně, přesně s průběhem rituálu králova doušku.

Knihu doporučuji lidem, kteří si, stejně jako já, ujíždějí na příbězích s upíry, stejně jako těm, kteří mají slabost pro Francii osmnáctého století, která zde přetrvává již tři století. No a prostředí Versailles, kouzlo příběhu bravurně dotváří.

“Velké změny nejsou živeny pomstou, holčičko moje, ale vizí.”

EvikU.
14.11.2022 5 z 5

Další skvělá fantasy, která se mi připletla do cesty. Mám moc ráda fantasy svět, pohádky pro dospělé. Svět temnoty je v knize krásně vymyšlený. Zajímavý pohled na odboj ve který vedla Johančina rodina.

Johanka byla velmi svérázná a odvážná. Malinko mi vadilo, že jí až moc všechno vycházelo. Jasně, byl tam občas zádrhel, že to vypadalo, že to všechno spadne, vše bude vyzrazeno. Ale zázračně ze všeho vybruslila. I tak je kniha napínavá a promyšlená.

Další postavy se kterými se potkala krásně doplnily příběh. Nevynechala bych ani jednu. Hodně se mi zamlouval Tristan, ale i vampýr Alex. Z dívčích postav si mě získala Naoko a Poppy.

Konec mě šokoval. Poslední třetina knihy nejde odložit. Zaručuji Vám, že ji ke konci nedáte z ruky. Probíhají čtyři soutěže o Králův doušek krve, který vítězi dodá sílu a zdraví. Vyhraje jedna dívka a jeden chlapec.

Celkově je kniha psaná svižným tempem a čte se opravdu dobře. Dokonce se mi nechtělo přestat. Velmi pěkný únik do světa upírů, neživých, ghulů… Co musím na knize vyzdvihnout jsou její doplňující ilustrace. Mapa, jídelníček, rozdělení stavů ve společnosti,… knihu určitě doporučuji a já si nenechám ujít druhý díl.

PrincaListicka
14.11.2022 5 z 5

O ději, stejně jako o ostatních postavách, bohužel není možné říci nic bližšího bez prozrazení zápletky. Mohu však říci, že již od první kapitoly má dej neuvěřitelný spád. Na to, že je hlavní hrdince 17, je k ní osud velmi krutý a odpočátku je čtenář svědkem nemála nechutností a příkoří, kterými si je nucena projít. Velmi se mi líbilo, že Johana nebyla typickou hrdinkou - byla spíše antihrdinkou. A to je skvělé, protože takových postav moc není! Není moc hlavních hrdinek, které jednají nečestně, zrazují své přátele, mají nevybíravé způsoby a pro svou věc jsou ochotné i zabíjet. A to i v řadách nevinných. Vlastně bych se nebála říci, že Dvůr temnoty je tak trochu jako Říše upíra v sukních.

Ohromně se mi líbila diverzita postav. Máme zde sice několik Francouzů, setkáváme se však i s Brity, Američany, Španěly či Japonci. Naoko se stala mou nejoblíbenější lidskou postavou. Nemohu říct víc, mohu jen naznačit, že má jedno naprosto úžasné a děsivé tajemství, které z ní pro mě udělalo neuvěřitelně zajímavou postavu.

Co se týče vampýrů, které já osobně zbožňuji, jsou zde vykresleni spíše tradičně, nečekejte nic ve stylu Stmívání. A to je dobře, protože tak to mám mnohem raději.

Je vlastně hrozně zvláštní, že ačkoliv se příběh odehrává zhruba v naší době, jejich společnost v podstatě zamrzla ve středověku, nikam se neposunula. Prostřednictvím jednoho letmého záblesku se nám však dostává náznaku toho, že to možná není až tak úplně pravda.

V neposlední řadě musím také zmínit překrásný vzhled knihy. Má větší formát, než je běžné, a je doplněna o překrásné medailonky postav, mapu a další grafické poklady.

M.C.SMITH
05.11.2022 5 z 5

Tahle kniha byla to pravé pro mne. Ač jsem se bála upířího klišé, byla pro mne kniha příjemné překvapení.
Johana mi kápla do noty hned, její snaha pomstít své rodiče byla obdivuhodná.
Vampýři byli vyobrazeni jako bestie bez citu a to je něco pro mne.
Bylo to příjemné čtení a já se těším na další díl, jsem moc zvědavá, jak si Johana poradí. Držím jí palce.
Za mne dobrý začátek nové série.