Válka světů / Neviditelný

Válka světů / Neviditelný https://www.databazeknih.cz/img/books/65_/65394/valka-svetu-neviditelny-65394.jpg 4 23 3

Válka světů - Anglie na sklonku 19. století. Obyvatelé Země, zaslepení pýchou na vyspělost své civilizace, netuší, že deset krátkých vzdálených záblesků kdesi na planetce Mars znamená dosud největší ohrožení lidstva v jeho dějinách. Deset dutých kovových válců s nezvanými návštěvníky z kosmu dopadá postupně poblíž Londýna a začíná válka o vládu ve vesmíru. Početní převaha Pozemšťanů s jejich těžkopádnými bojovými mechanismy se ukáže být nicotným argumentem ve srovnání se zkázonosnými bojovými metodami Marťanů. Ale ani Marťané nejsou nezranitelní. Podaří se Pozemšťanům odkrýt slabé místo protivníků? Zvítězí lidská disciplína, organizace a tradiční morální hodnoty nad mnohonásobně vyspělejší marťanskou technikou a chladnou inteligencí? Neviditelný - Proslulý autor utopických románů líčí v tomto fantastickém příběhu osudy mladého přírodovědce Griffina, který objeví tajemství neviditelnosti a vyzkouší je sám na sobě. Neviditelný a nepolapitelný bloudí nejprve Londýnem, pak anglickým venkovem, šíří kolem sebe zmatek a hrůzu, stává se štvancem, propadá zuřivosti, která se mu nakonec stane osudnou a vede k jeho záhubě..... celý text

zofie3000
14.09.2019 3 z 5

četla jsem jen Válku světů, první jsem viděla film, takže od knížky jsem čekala něco trochu jiného, bylo to krapet zklamání, ale některé pasáže se mi celkem líbily

danny_21
04.04.2018 3 z 5

Marťanská invaze sice už notně vousatá a místy natahovaná v první části díky popisům bratra hlavního hrdiny, přesto místy nelítostně drsná. Druhá, kratší postapokalyptická část je pěkně ponurá, konec přichází nečekaně rychle. Ve své době musela být pecka - 80 %.
Neviditelný jako knižní předloha k pozdějším několika filmovým ztvárněním pro mě představovala zklamání. Těžkopádný průběh, který spíš než rozehranou hrou ve smyslu, co všechno se dá v neviditelnosti podniknout, popisuje konfrontaci ostatních s hlavní postavou a moralizuje nad zneužitelností vynálezů. Prakticky se něco začne dít až v závěrečné třetině, kdy Griffin vypráví svůj příběh Kempovi, zklamání - 50 %. Jako celek v lepším průměru - 70 %

Salonka
12.10.2017 4 z 5

Krátko po prvom zhliadnutí Spielbergovho ohromného filmu War of the Worlds (2005) som sa celá žhavá vrhla na knihu. Dosť skoro som si však zvykla (musela zvyknúť) brať autorov štýl s celkom veľkou rezervou – idea je to pozoruhodná a naozaj ma oslovila, ale inak som dostala načechraný a pôvabne spomalený, zároveň neveľmi uveriteľný schematický útvar mne pripomínajúci knižnú dokudrámu, ktorej niečo chýba (a ktorá vlastne asi ani neexistuje, či?). Pozor, neporovnávam s filmom, hodnotím samostatne. Ale, čo je dôležité – v kontexte doby, kedy román vznikol, je všetko OK a Wellsovi patrí moja úcta za statočné popasovanie sa s marťanskou tematikou, jej solídne spracovanie plus dobré nápady a novátorské riešenia ... a áno, je najvyšší čas uzavrieť tento chaos :-) – subjektívne som sa skôr nechytila ako chytila, objektívne je to svojské a fajn. ... Nuž ale cukrové medové neuveriteľné šťastné konce, fuuuj, to nie.

„Neviditelný“, druhý vo vydaní (KMa, Praha, 2002), sa mi páčil viac. Podstata pre mňa nebola prekvapením, nakoľko si matne vybavujem film The Invisible Man (1933). Mám za sebou napínavé čítanie o vedcovi-čudákovi, ktorého šialený a odvážny experiment predbehol svoju dobu a stretol sa so všetkým možným, len s pochopením nie. Dej dýcha temnom, je dostatočne svižný, iba trošku dokumentárny a kľukato, ale iste smeruje k nevyhnutnému koncu.

Dokopy dajme také normálne štyri.

Herbert George Wells
britská, 1866 - 1946