Valdštejnský palác v Praze

Valdštejnský palác v Praze https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/256406/bmid_valdstejnsky-palac-v-praze-ijz-256406.jpg 4 3 3

Apo73
15.05.2022 4 z 5

Reprezentativní kniha o jednom z unikátních historických komplexů budov v Praze. Plná technicky dokonalých ale popisných fotografií (ani jedna se nesnaží o atmosféru nebo nějakou uměleckou reflexi), celků ze všech stran, místností (opět bez atmosféry), a stavebně historických detailů. Jednotlivé kapitoly líčí nejen život Albrechta z Valdštejna, ale také jeho architektonické vize, pokouší se proniknout do inspiračních zdrojů, které asi měl, jaké věci mohl ve své době už v Evropě vidět, co mohl číst, a pak následuje superdetailní popis architektonického řešení, výzdoby, zahrady, soch, reliéfů apod., včetně restaurátorské práce v minulosti i nyní - s přestavbou pro Senát ČR.
Zkrátka když Valdštejnův komplex, tak komplexní kniha. Pokus člověk ale není kunsthistorik nebo historik architektury, aby měl pocit, že tuto knihu musí nutně mít doma (zabere v knihovně dost místa), tak si myslím, že je to kniha příliš detailní, příliš podrobná a jakoby nevěděla, jestli je reprezentativní nebo komplexním popisem. Chtělo by to k ní pandand s nějakými emočnějšími fotkami, užší a s vypíchnutím tohoto podstatného - zde se člověk brodí detaily a je to škoda. Takovou bych do své knihovny bral, tuhle pošlu dál.

Sandik
14.02.2022 4 z 5

Kniha velmi obsáhle shrnuje pozoruhodné výsledky stavebněhistorického průzkumu provedeného před a v průběhu rekonstrukce paláce pro potřeby horní komory parlamentu. Mimo to obsahuje i další uměnovědné statě, zasazující palác a jeho výzdobu do širšího kontextu. Celkový dojem: 80%
Jen na okraj podotýkám, že jsem knihu nezvykle četl ještě před oficiálním vydáním, protože mi ji pan profesor Horyna nesmírně obětavě půjčil v podobě jakési kontrolní předtiskové makety, neboť jsou tehdy zpracovával seminárku na architekturu paláce.

BarkaS
01.12.2019

krásná, ale poněkud těžká publikace ;)

Autoři knihy

Mojmír Horyna