V zahradě zášti

V zahradě zášti https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/503267/bmid_v-zahrade-zasti-Mrq-503267.jpg 4 395 395

V Chicagu se o ní leccos povídalo. Dobrým sousedům v Indianě se možná občas něco nezdálo, ale kdo by čekal něco zlého od dobromyslné vdovy, které v životě nepřálo štěstí, je vzorná matka a poctivě chodí kostela? Kdyby jen věděli, čím prošla... Muži k ní přijížděli plni očekávání a nadějí s celým svým majetkem, avšak odjíždět je nikdy nikdo neviděl. Belle Gunnesová na farmě v La Porte totiž dávno přišla na to, že muži nejsou složití. Že žena se na tomhle světě musí o sebe postarat sama. A že nesmí zaváhat a pohrdnout jakýmikoli prostředky, třeba i krvavými, jinak nedosáhne toho, po čem touží a co si zaslouží.... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: ekniha , Fobos

In the Garden of Spite , 2021

smithynka
29.05.2022 5 z 5

Skvělá kniha. Velmi dobře se četla a občas bylo i napětí, jak děj bude probíhat dál. Musím říct, že Bella byla úžasná, ale její myšlení mě dost iritovalo a každou chvíli jsem říkala, jaká je to k**** .

andulka1406
26.05.2022 5 z 5

Naprosto skvělá kniha. Líbí se mi, jakým jazykem je psána. Opravdu to působí jako z jiného století. Kniha Vás dokonale dokáže přenést do děje. Román je prakticky fikce založený na skutečném příběhu Belle Gunnes. Nejdrsnější je asi druhá polovina knihy. Kniha skvěle odsýpá. Bála jsem se, že mě nebude bavit tolik stran, ale naopak. Bylo to skvělé a dlouhé akorát.

Sarka25
24.05.2022 4 z 5

Když jsem knihu zacala číst nevěděla jsem ze je to podle skutečné ženy, zjistila jsem to náhodou v pulce knihy.Pribeh o Belle a jeji nezvyklé vasni se me moc líbil. Potkat bych se s ni zrovna nechtela. Kniha byla ctiva ale chvilema me to přišlo zbytečně natažené a některé pasáže takové zbytečné, ale je to jen můj názor. Moc se me libilo na konci knihy vysvětlení od autorky.

ugisha
19.05.2022 5 z 5

Fantasticka kniha! O Belle Gunessove jsem predtim nikdy neslysela, takze jsem byla zvedava a nic nehledala predem. Naprosto (ne)uveritelny pribeh, dobre vykreslene postavy, vypraveni Belly/Nellie, demonicky James Lee, sladke deti… Clovek by ani necekal, kam az se to zvrhne… Paradni zaver.
Doporucuji.

KikinaK
16.05.2022 5 z 5

Famózní ! Kniha nemá hluché pasáže, skvěle napsaná. Výborně jsem se bavila. Líbí se mi obě linie, jak Belle, tak i sestry Nellie. Čtenář se skutečně nenudí, mě bylo až líto, když jsem dočítala... Výborný závěr.

Mája873
15.05.2022 5 z 5

Hlavní hrdinka prožije na začátku velmi těžké chvíle, když muž se kterým otěhotní se rozhodne ji dítěte zbavit a pod falešnou záminkou ji vyláká na schůzku. Dívku surově napadne a ta na následek útoku o dítě přijde... Od té doby cítí k mužům nenávist, ikdyž si přeje normální život, není ho schopna. Po vraždě bývalého milovaného opouští Norsko a vydává se přes oceán ke své sestře, která ji od mala chránila a ikdyž toho sama moc nemá s láskou ji doma přijme... Bell se podaří se docela dobře prodat, ale není šťastná jak si myslela a po seznámení s Jamesem, který ji vodí děti bez rodičů, aby se jich ujala, se manžela po letech společného žití rozhodně zprovodit že světa nadobro. Po léta ho trávila malými dávkami jedu a když se ho pak zbaví, odstěhuje se do vysněného statku, kde její vražedné běsnění nabírá obrátky... Knížka se mi líbila, je čtivá... Přečetla jsem ji během pár dnů

Gustik5
13.05.2022 4 z 5

V zahradě zášti je krásná kniha s místy až hnusným obsahem, jež vás přesto bude fascinovat, děsit a bavit. Za nádherně temnou obálkou a velkým formátem titulu se schovává výborně napsaný příběh, který je založen na skutečném osudu ženy, jež i mnoho desítek let po své smrti nepřestává dráždit mysli lidí.

Především jde o výborně napsaný psychologický horor, který funguje skvěle i díky věrně vykresleným kulisám dobového Norska a později USA. Poutavé čtení, jež umně kombinuje fikci s realitou a je psáno nesmírně čtivým jazykem. Zkrátka a dobře – jde o knihu, kterou nemohu než naprosto doporučit všem milovníkům hororu bez nadpřirozených prvků, u nichž přesto běhá mráz po zádech a mnohem víc se zaměřují na démony, které si v sobě dost možná nesou mnozí z nás…

ela1972
12.05.2022 5 z 5

Moc čtivá kniha

Sidonia
10.05.2022

Chtěla jsem do knihy jen nakouknout, ale už jsem se neodtrhla. Dobře napsané, přestože téma je děsivé, necítila jsem hrůzu, spíš mě poháněla zvědavost, jak se bude děj vyvíjet. Kniha je napsána podle skutečné postavy, ale s románovými prvky, zajímavý je i doslov autorky.

LeNÍk32
09.05.2022 5 z 5

Tak tohle bylo fakt super čtení za dva dny přečteno.
Perfektně napsaná kniha co má šmrnc od začátku do konce. Založeno na pravdě doladěno fikcí
Stojí za to přečíst na konci knihy autorka vysvětluje co je pravda a co fikce

Titas9001
04.05.2022 4 z 5

Knihu jsem si stáhla na dovolenou a bylo to rychlé čtení, protože od toho se prostě nedalo odtrhnout. Výborně napsané, příběh běží a brutality přibývá. Poslední třetina už pro normálního člověka i dost nepochopitelná. Kam až je člověk ochoten zajít, když si chce zachránit vlastní krk? No....děsivé čtení. Vím, že je to částečně podle skutečných událostí, ale jen představa sekáčku v ruce Belle mě bude ještě asi dlouho strašit ve snu.......Kdyby to byla jen fikce, tak to považuji za totálně přestřelené, ale takto vlastně nevím, jak to uchopit..Drsné

Ophelie
02.05.2022 5 z 5

Románové zpracování života a děsivých činů vražedkyně Belle Gunnesové. Kniha je opravdu velmi čtivá, na závěr autorka upřesňuje, co je založeno na skutečnosti a co je fikce. Ačkoli při čtení kolikrát opravdu mrazí (šílené, co vše byla schopná jedna žena spáchat), knihu rozhodně doporučuji k přečtení, stojí to za to, já se tedy nenudila ani chvilku.

knizni.taurus
01.05.2022 4 z 5

Napůl fikce, napůl skutečný příběh. To najdete v knize V Zahradě zášti a bože já to miluju. Není to divné napsat o knize, která pojednává o sériové vražedkyni? Hmm, nevadí, jedeme dál.

Ze začátku mě trochu překvapila velikost knihy a počet stran. Říkala jsem si: “To snad budu číst věčně, ne?” Ale opak byl pravdou a tenhle příběh mě upoutal od první strany. Sledujeme tady celý vývoj Brynhildy, později Bellle. Od nevinné mladé dívky, která se zapletla s “nesprávnými” lidmi, přes mladou ženu, která měla velké sny až k dospělé ženě, která ví co chce a nebojí se pro to udělat cokoliv.

Samotná charakteristika a hlavně to, že se jedná o člověka, který reálně existoval, dal celému příběhu takovou tu opravdovost, i když to není čistě literatura faktu. Sama autorka na konci knihy zmiňuje, co vše změnila.
Čtivost se tomu upřít nedá, i když kniha zabíhá celkem do detailů, a tak je počet stran o něco vyšší, nemusíte se bát (teda aspoň toho počtu :-D, jinak je to masakr). Tím, že je kniha tak detailně napsána (což občas může působit trochu rušivě a padat do monotónních úseků), tak si ale umíte udělat poměrně přesný obraz Belle. O jejím smýšlení, to jak si dokázala obhájit sama před sebou různá zvěrstva, která prováděla. Charakterizovala bych ji jako nevyléčenou oběť. S tímhle přirovnáním (si myslím) kniha pracuje a pokouší se tím i vykreslit důvod chování pekelné Belle.. díky událostem proběhlých v dětství a pubertě. Kniha je také vyprávěna nejen z pohledu Belle ale i její sestry Nellie a je velmi zajímavé sledovat vývoj jejich vztahu.

Malé shrnutí na závěr: V průběhu čtení mě neopouštěl divný pocit. Nejsem horory nepolíbená, ale když se Belle objevila na stránkách, hned mě zaplavil pocit hrůzy, strachu a zčásti i lítosti. Myslím si, že tohle beletristické dílo, které se snaží přiblížit život sériové vražedkyně a její pohnutky, které ji k tomu vedly, může být pro vás zajímavé zpestření. Takže za mě top!

Ještě bych ráda poděkovala @knihydobrovsky za poskytnutí knihy k recenzi :) #recenznivytisk

zimolka
27.04.2022 5 z 5

Tak toto mě neskutečně bavilo. Po přečtení jsem si musela vyhledat informace o hlavní podstavě knihy. Jak už se tu někdo zmiňoval , tak i mě se líbilo ,jak je na konci vysvětleno co je pravda ,co fikce.

Pepina19
25.04.2022 5 z 5

Obsáhlá kniha o jedné nešťastné ženě, která se mstila mužům celý život. Nikdy jsem o této vražedkyni neslyšela a tak jsem si nějaké informace po přečtení knihy vyhledala.
Kniha je napsána velmi dobře. Určitě stojí za přečtení.

sebemi
23.04.2022 5 z 5

Skvělý počin! Vyprávění o reálné osobě tomu dodává úplně jiný rozměr, v průběhu čtení jsem měla místy husí kůži. Na začátku jsem s ní soucítila, protože to bylo brutální a první vraždu dokážu i pochopit. Ale pak, pak už to bylo psycho. Závěr mě naprosto šokoval. Autorčin doslov dost vysvětluje,ale stejně jsem ji šla ještě vygooglit, díky bohu až po přečtení, její fotka mě dorazila. Doporučuji, skvělé čtení.

SPOILERY
Opravdu nechápu,jak jí to vše procházelo. Hlavně vražda s tím mlýnkem na maso, absurdní. Věřím, že ten konec fakt nahrála a unikla. Šílený, musím to vstřebat.

Anitram22
22.04.2022 5 z 5

I když ne vše v knize bylo podle skutečných událostí, vše ale bylo na konci knihy autorkou objasněno, jedná se o velmi zajímavý příběh. Kniha se mi četla velmi dobře. Příběh je zajímavý a místy až opravdu šokující a děsivý. Každopádně doporučuji přečíst.

knizni.taurus
21.04.2022 4 z 5

Než začnu, ráda bych poděkovala @knihydobrovsky za poskytnutí knihy k recenzi. Mohla jsem si tak přečíst opravdu (ne)skutečný příběh.

Malé shrnutí na závěr: V průběhu čtení mě neopouštěl divný pocit. Nejsem horory nepolíbená, ale když se Belle objevila na stránkách, hned mě zaplavil pocit hrůzy, strachu a zčásti i lítosti. Myslím si, že tohle beletristické dílo, které se snaží přiblížit život sériové vražedkyně a její pohnutky, které ji k tomu vedly, může být pro vás zajímavé zpestření. Takže za mě velký dobrý.

Kenan
20.04.2022 5 z 5

Detailně zpracovaný, beletristicky upravený příběh černé vdovy Belle Gunnessové, která na své farmě v La Porte připravila o život mnoho lidí. Kniha podává její život už od jejího dětství v Norsku, snaží se přijít na příčiny jejího chování, vykreslit ji jako skutečnou žijící osobu. Nevím, co měla skutečná Belle v sobě, že ji tak ti muži věřili, ale naprosto jsem nepochopila jejich naivitu. Normálně se nebojím ani u hororů, ale u této knihy jsem měla vážně divný pocit. Vyzněla opravu skutečně. Moc knihu doporučuji. Jedině bych jí vytkla, že byla až moc detailní a dlouhá a některé scény se jakoby již opakovaly. Samozřejmě jsem si chtěla zjistit více na internetu a mohu doporučit kanál na You Tube "Pod lampou", který se zabývá zločiny 19.století a najdete zde i příběh Belly, doplněný o spoustu fotografií.

milanříský
18.04.2022 4 z 5

Zčásti fikce, zčásti popis reálných událostí. Norská autorka Camilla Bruce si do svého románu V zahradě zášti vypůjčila jednu z neznámějších vražedkyň historie, původem krajanku Belle Gunnessovou. V době, kdy neexistoval Tinder, lákala Gunnessová muže na svou farmu v La Porte v Indianě prostřednictvím inzerátů v novinách, následně si s nimi psala dopisy a instruovala je, aby se zbavili majetku a přivezli s sebou peníze. Jeden ze vzkazů dokonce končil větou: „Přijeď připraven na to, že zůstaneš už navždy.“ Černá vdova milující životní pojistky důvěřivé a lásku hledající muže roky systematicky likvidovala, rozsekala je na kusy a těla zakopala na zahradě.

Strhující text střídá primárně dva úhly pohledu - vražedkyni a její sestru. Zatímco Belle rozsévá smrt, Nellie je empatickou a vzornou manželkou a jejich vztah se napříč lety komplikuje. Primárně proto, že kolem Belle se množí podivná úmrtí partnerů a její sestra začíná tušit, že se nejedná o náhodu. Právě sourozenecký konflikt je jednou ze zcela vymyšlených dějových linek, což autorka v doslovu přiznává a zároveň v něm shrnuje, co vše si pro potřeby oživení příběhu vybájila.

Román o Belle Gunnessové tedy nelze brát jako true crime, pokud ale přistoupíte na fakt, že se jedná o mix smyšlenek a skutečnosti, chytne vás a nepustí. Camilla Bruce je totiž vynikající vypravěčka, a proto nepřekvapí, že další knihou, kterou chystá vydat v zahraničí, je beletristické zpracování zločinů rodiny sériových vrahů Benderových, kteří v éře Divokého západu zabíjeli pocestné a nikdy nebyli dopadeni. Taky dost krvavý příběh.