V Tichu

V Tichu https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/273641/mid_v-tichu-vaJ-273641.jpg 3 86 30

Pozoruhodná novela mladé autorky zachycuje výsek života bezejmenné hrdinky, mladé holky, pro niž se v patnácti otvírá lákavý svět dospělých, plný zdánlivě neomezených možností. Zprvu citlivá a jaksi popudlivá k životu se snaží probojovat tak trochu zoufalým způsobem k čemukoliv, co připomíná štěstí. Ale brzy se dostane do věku, kdy si uvědomí, že karty, které byly rozdány, se už nezmění. Neustále se snaží něco rychle změnit, rychle žít, rychle dobýt svět, a přitom se nehne z místa. Její pubertální boj o lepší život střídá boj dospělé ženy, jejíž snaha neustále být lepší než ostatní vyznívá marně v patnácti, ve dvaceti i ve třiceti. A nemění se ani bar Ticho, kam se v noci chodí skrýt před realitou… a sama před sebou.... celý text

Bonda
07.10.2016

Dívka, která se hodně brzo rozhodla, že vezme život do vlastních rukou. Nemá šťastné rodiče jako životní vzor, nemá půvab, kterým by získávala zájem vrstevníků, nemá zkušenosti, má jen silnou vůli a inteligenci. Podaří se jí velmi brzy osamostatnit a v úsilí pokračuje neúnavně dál – ověří si, že se dokáže vymanit z chudoby, získává vlastní zkušenosti, zkusí si „normální existenci“ vdané paničky pečující o svého muže, zkusí si oslnivou roli úspěšné a sebevědomé ženy, která autoritativně řídí své podřízené – a zkusí si z vlastního rozhodnutí také roli „obyčejné“ ženy bez ambicí – v téhle kouzelné fázi si zapisuje zaslechnuté banální dialogy a banální schémata chování a zkouší je kopírovat.
Knížka je napsaná věrohodně a je napínavá. Byla jsem zvědavá, kde najde hrdinka spokojenost a v čem spočine. Zvlášť poté, co se ukáže, že ani konvenční manželství s manželem – budovatelem hnízda ani role dobře placené ženy s drahou kabelkou pod ostrými lokty ji neuspokojuje a obojí svobodně opouští.

lukasovo
03.09.2016 3 z 5

Adélu nic nebaví, škola je na houby, matka ji nerozumí, otec odešel za jinou. Jen v baru Ticho nachází pochopení. Sledujeme strasti života Adély, její úspěchy i pády dolů. Škoda, že je čteme se zaujetím, které má »hrdinka« i vůči svému životu – mizerně nízké. Prvních pár kapitol může působit nepřesvědčivě, ale doporučuju vydržet.

VeruRomanská
31.08.2016 3 z 5

Kniha mě docela zklamala. Čekala jsem od toho mnohem víc. Příběh o životních přešlapech holky s nízkým sebevědomím byl navíc psaný dost jednoduchým a nudným stylem.

myšpa
24.07.2016 5 z 5

Krásná kniha, styl psaní připomíná Petru Soukupovou.

Makaa
21.06.2016 4 z 5

"Super. Skvělý. Boží. Hustý."
Příběh dospívající Adély, která přesně ví, co nechce - a hledá samu sebe. Ztrácí se, nachází se, utíká do Ticha... V něčem se tam asi najde každý z nás.
Zajímavý styl psaní, jednoduchý děj, krátké věty. Trochu něco jiného než jsem četla doposud. První roky jsou popisovány podrobněji než roky poslední. Trochu škoda...Podle mě ale určitě stojí za přečtení :-).

kalinkacz
29.04.2016 4 z 5

V tichu... je výborně napsaná cesta jedné ženy životem.. Životem, který je propletený chybami i jejich nevyhnutelnými následky... Budete se smát, budete i plakat.. Poznáte v ní sebe, rodiče, přátele nebo i vlastní děti... Rozhodně stojí za přečtení a ten kde je fanouškem aktuální české prózy, by si ji měl zařadit do pořadníku knih k pořízení!

PetraBery
16.04.2016 3 z 5

Jak uvádí anotace, kniha o hrdince v období od 15ti do 30ti let... Téměř každý je v období dospívání na nože se svými rodiči, Adéla to vyhrotila až k odchodu z domova. Některé stránky mě štvala, někdy mi byla sympatická. Konec knihy ukázal, jak se kruh uzavírá. Kniha je psaná jednoduchými, někdy úsečnými větami. Celkově je dle mého spíš ponurá než pozitivní, každopádně mě se četla dobře.

Eva K.
28.03.2016

Pokud vás zajímá, jak vypadá současná česká literatura, přečtěte si tento román. Přestože vás asi příliš nerozveselí, protože je to dost ponuré čtení, příběh Adély, která se potýká s pocitem prázdnoty, vás může zaujmout svou syrovostí a strohostí. Více o knize najdete v mé recenzi:

Adris
20.03.2016 3 z 5

Kniha byla velice čtivá a také velice depresivní. Už podle stylu psaní člověk pozná, že je to česká próza. Připomnělo mi to stylem psaní (jednoduché věty, žádná souvětí) knihu Pod sněhem. Atmosférou zase film Pelíšky. Recenze na blogu.

Princezna22
14.03.2016 5 z 5

Nádherná knížka u které jsem si maximálně odpočinula... Chtěla jsem něco lehkého a o proti tomu co jsem do posud četla tohle byla super volba. . I když mě dost hlavní hrdinka lezla že začátku dost na nervy

2016  61%V Tichu
2020  62%Ti, kterým se narodíš