V šedých tónech

V šedých tónech https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452180/bmid_v-sedych-tonech-BQL-452180.jpg 5 3785 3785

Moderní klasika od Ruty Sepetysové nově v brožované vazbě! Píše se rok 1941. Lině je patnáct let a těší se, že po prázdninách půjde na uměleckou školu. Jednoho večera ale k nim domů vrazí sovětská tajná policie a společně s její matkou a malým bráškou ji odvlečou pryč. Čeká je deportace do pracovních táborů na Sibiři. Lina se musí naučit bojovat o život, přijímat obtížná rozhodnutí, spolknout ponižování a bití, a hlavně se nenechat zlomit, udržet si vlastní lidství. A to se jí daří díky rodině a také lásce k výtvarnému umění.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , CooBoo

Between Shades of Gray , 2011

MelesleG
16.01.2014 5 z 5

Nevěřím v lásku na první pohled, ale když jsem ji spatřila, hned jsem věděla, že ta kniha je něčím vyjímečná, že mě okouzlí a že nebudu určitě litovat.
Nelitovala jsem.
Tato kniha ve mě zanechala pocit, jaký jsem již dlouho necítila. Po dočtení jsem zírala s otevřenou pusou - To je doopravdy konec? Tak takhle to je.
Poslední ránou mi byla Poznámka autorky...
Věřím, že kniha V šedých tónech je velice silný konkurent pro další knihy, alespoň u mě, jsem si jistá, že si ještě počkám, až narazím na její "sestru".
Rozhodně hodnotím 5ti hvězdičkama, ale ne jen takovýma, které dáte každé dobré knize. Tohle je něco jiného... Dala bych jí 10hvězd!
Víte, tahle kniha - ať se to zdá absurdně nebo jakkoliv - tahle kniha mě okouzlila větou na zadním obalu této knihy.
"Přemýšleli jste někdy o tom, jakou cenu má lidský život?
To ráno měl ten bráškův cenu kapesních hodinek..."
No řekněte sami.
Knihu mám pujčenou z knihovny, ale rozhodně plánuju si ji pořídit. Obzvlášť tuto!
Silně doporučuji, pokdu máte svou oblíbenou knihu, nechte jí podrobit se zkoušce, jestli je opravdu tak nejlepší.

Firefox4
13.01.2014 5 z 5

Opravdu kniha psaná v tónech šedé. Zdánlivě žádná velká dramata, kruté scény a potoky krve, ale o to působivější. Historie malých států není tak známá a tak vítám každou knihu, díky které osudy těchto lidí neupadnou v zapomnění.

192
05.01.2014 5 z 5

Od této knihy se nemůžu odtrhnout a myslím, že budu velmi nešťastná až ji dočtu.O obsahu se radši moc zmiňovat nebudu.Je to drastická kniha plná smutku a odvahy.

orinka3
07.12.2013 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Historie, kterou jsem dosud neznala. Strašné, čeho jsou lidé vůči sobě schopni a jakou duševní a fyzickou sílu v sobě najdou ti, kteří mají být zašlapáni a zapomenuti. Skoro mě to svádí napsat, že by tohle mělo být zařazeno do povinné četby - ale tím bych knihu odsoudila do těch, co se do ruky berou s odporem. Výborný styl vyprávění, nic patetického a o to hroznější.

Soptinka
04.12.2013 5 z 5

Knihu jsem četla se zatajeným dechem, její příběh Vás vtáhne do děje.Je to příběh plný bezmoci, utrpení, nejistoty, strachu. Určitě doporučuji.

cace
30.11.2013 5 z 5

Knihu jsem četla, abych zjistila, zda ji dát přečíst dceři. Příběh mě chytil, nepustil, kapesníky jsem promáčela asi tři. Knížka se mi líbila, přinesla čtenářský zážitek i poučení. Dceři ji ale nijak nutit nebudu. Pro citlivější děti je to kruté, počkám, až si k podobné literatuře najde cestu sama.
Srovnám ještě s ostrovem v ptačí ulici - příběh pro děti z Waršavského ghetta. To jsem11-ti .letému synovi přečíst dala. Bylo to trochu méně realistické a popisné.
Ale zpět k šedým tonům - pěkný počin.

AllieM
23.11.2013 5 z 5

Myslela jsem si, že po Sofiině volbě budu na tohle téma připravená, silná a nenechám se rozhodit..Ovšem opak byl pravdou.

RADOST
17.11.2013 5 z 5

Velmi působivé svědectví o praktikách stalinismu, o utajovaném násilí a bezpráví, vedle kterého jsme žili, ale o kterém jsme neměli ani tušení. Tak silné byly mocenské páky, tak velký byl strach. Díky této knize se nyní seznamuji s informacemi o dějinách Litvy . Doporučuji napřed přečíst poznámku autorky, teprve potom knihu samotnou.

Nikolka001
05.11.2013 5 z 5

Nemám slov. Tato kniha je plná emocí, lásky, zla a všeho možného. Člověka vtáhne do děje a nutí prožívat ty nejhoznější chvíle za doby Hitlera a Stalina. Knihu doporučuji všem čtenářům.

cessy
27.06.2013 2 z 5

Pri beletrii tohto typu, ktorej cieľom je zachytiť negatívne stránky vládnuceho režimu (tu konkrétne ide o udalosti z obdobia anektovania Litvy Sovietskym zväzom v roku 1940), mám vždy dilemu ako knihu hodnotiť, ak je síce obsahovo silná a jej posolstvo je nesporné, ale ak mám zároveň pocit, že autor zďaleka nevyužil potenciál témy a že formálna stránka výrazne pokrivkáva za tou obsahovou. Čím viac kníh mám načítaných, tým menej som zhovievavá a neviem opomenúť absenciu formálnej stránky, či jedinečnosť štýlu autora. Možno by sa mi podarilo akceptovať to, ak by autorka osobne prežila opisované udalosti a cítila by potrebu podeliť sa o ne so širokou verejnosťou, ale neviem to akceptovať v prípade človeka, ktorý má spisovateľské ambície. Poľahčujúcou okolnosťou je, že kniha bola pôvodne určená deťom a mládeži – na túto informáciu som narazila náhodou, keď som sa snažila dopátrať informácii o autorke, nakoľko slovenské a rovnako české vydavateľstvo knihy sa o tom akosi pozabudlo zmieniť. Text je zvláštne strohý, až kostrbatý, prevládajú v ňom krátke, málo rozvité vety, musím však poznamenať, že s postupom deja mi to prestávalo vadiť a tento pocit mierne ustúpil do úzadia. Aby toho nebolo málo, text mi prišiel nelogicky useknutý niekde v prvej štvrtine pomyselného deja. Náhly skok v čase do ďalekej budúcnosti v závere knihy je neuspokojivý. Z príbehu akoby zostalo len nepatrné torzo, ktorého väčšiu časť niekto odstránil. Knihu považujem za výpoveď, resp. snahu dostať do povedomia ľudí takmer neznáme historické fakty, v miere ďaleko presahujúcej učebnicové poznatky, avšak bez väčšej literárnej hodnoty.

Adele02
16.06.2013 5 z 5

Taková minulost mě zatím moc neláká, ale kdo ví, třeba se z toho vyklube úžasný román :-)

Renava
24.02.2012 5 z 5

Príbeh o tom, ako sloboda jedných bola vykúpená obeťou iných..
V mnohom mi dosť silno pripomínal Zlodejku kníh od Markusa Zusaka, napriek tomu, že každý z nich sa odohráva v úplne inom prostredí, avšak posolstvo obidvoch príbehov je v mnohom podobné (keď už porovnávam, osobne sa mi toto páčilo ďaleko viac). Silný a emotívny príbeh - pohľad na udalosti a praktiky stalinizmu nasledujúce po násilnom priradení Litvy k Sovietskemu zväzu očami mladého dievčaťa. K pochopeniu celého kontextu je dôležitý doslov autorky, v ktorom je objasnené, aký osud postihol tých, ktorým sa vďaka "šťastiu" osudu podarilo sibírske vyhnanstvo prežiť a vrátiť späť do svojich domovov, ktoré však už nikdy viac pre nich domovom neboli..
Opäť jedna z kníh, na ktoré budem s láskou vzhliadať vo svojej knižnici.