V rozkvětu

V rozkvětu https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/496287/bmid_v-rozkvetu-gFE-496287.png 4 67 67

Zpočátku se zdá, že tahle kniha Soně pokazí slibně se vyvíjející rande. Namísto románku se před ní otevírá úplně nový, bizarní svět: přitažlivá i děsivá Zahrada, která dokáže reagovat na tajné touhy. Bohužel ale nejen na ty její. Něco zvenčí se snaží Zahradu zničit, některé bytosti se pokouší za jakoukoli cenu uniknout. A Soňa zjišťuje, že svět Zahrady je s realitou propojen víc, než by se jí líbilo.... celý text

eraserhead
03.10.2022 3 z 5

Stereogram. Ke mně se snad vždycky dostala jen nějaká fekální edice, protože jsem v nich pokaždé viděl leda hovno. To hlavní hrdinku to hodí rovnou do jiného světa. Krátce řečeno – Soňa v říši divů v sedmdesátkovém filmu Jesúse Franca a party jeho avantgardních přátel. Ukázka jemného domácího bizarro fiction v barevně nápaditém hávu, vizuálně tradičně hezkém zpracování a s působivými ilustracemi. Kristina svou zálibu v zahradničení nezapře a zdá se, že se své zahradě rozhodla vrátit notný kus toho, co ji dává.

kniznistranky
28.08.2022 4 z 5

Trošku bizárek. Moc jsem nevěděla co očekávat, ale Zrnka temnoty jsou pro mě jak droga a tak jsem ani tomuto neodolala. Začetla jsem se hned a jako vždy, i tuto čtvrtou knihu z edice jsem slupla na posezení.

Zahrada, ve které se většina knihy odehrává, na mě působila kouzelně, tajemně a děsivě zároveň. Střídají se tu krásné popisy barevných rostlin, jejich vůní a květu se sexuálními scénami s obřím hmyzem, nad kterými valíte oči. Musím říct, že scéna s pavoukama byla opravdu nepříjemná a arachnofobikům (obzvlášť těm silným) bych tohle moc nedoporučovala číst. O několik nočních můr by nejspíš měli postaráno...

Celkově na mě kniha udělala dojem. Je to skoro jako taková Alenka v říši divů, akorát verze pro dospělé a otrlé, se silným žaludkem. Zahrada tu opravdu funguje jako taková říše divů, kde i nemožné se stává možným a bizarností se tu nešetří. Obdivuju autorčinu fantazii, jak tohle celé zvládla vymyslet. Kniha rozhodně není pro slabé povahy, ale ostatním otrlým doporučuju. Je to zajímavý kousek, který dokáže znepokojit a to je dle mého známka dobře napsaného hororu.

Ditules
18.08.2022 4 z 5

Zvláštní, pohlcující, děsivé... Hodně připomíná styl Carltona Mellicka III.

Ivan Kučera
05.08.2022 4 z 5

Zvukomalebné, surreálne, atmosférické, imaginatívne a poetické. Ono si to vlastne za istých okolností dokážem predstaviť ako knihu pre deti, to by ale nemohla byť autorkou Kristina Haidingerová, takže niektoré výjavy sú znepokojujúce a rozhodne nie určené deťom, ani čitateľom s citlivou povahou. Samozrejme mi to ako fanúšikovi hororu (ale pozor, netvrdím, že V rozkvětu je horor!) vyhovovalo, ale fakt si viem predstaviť, že by raz Kristina napísala niečo vyložene pre deti. Novele by som vytkol, že mohla viac spracovať linku s otcom; pre autorku (a určite nielen ju) zjavne šlo o osobnú tému, tak prečo nekopať do väčšej hĺbky? Ale inak super.

Miker
11.07.2022

Něco jako Mellick, kterého nemusím, ale lépe napsané. Tato nová tvorba autorky mi není blízká takže nehodnotím. Čekal jsem další historický horor, ale na to už můžu asi zapomenout a na další Nepohřbené nejspíš úplně. Škoda pro mě.

zooe
07.07.2022 5 z 5

Na tuto útlou knížečku jsem byla opravdu hodně zvědavá. "Je tam sex se zvířaty...hmyzem," upozornil mě přítel, který ví, že se štítím všeho, co má víc než čtyři nohy. Zdálo se mi, že přitom v jeho očích vidím potutelnou škodolibost. I tak můžu V rozkvětu jenom doporučit. Oceňuju hlavně za mě dost poetickou a zajímavou myšlenku, že stereogramy nejsou jen bránou do světa vizuálních iluzí, ale mohou vést i do paralelních světů. Hlavní hrdinku přenesou do čarokrásné zahrady, plné intenzivních vůní, barev a tvarů, která se však prolíná s reálným světem. Svým pobytem tu Soňa zahradu nezvratně mění, ale zahrada může změnit i ji a svět venku. A rozhodně nejde jen o změny, které by si přála. Knihu jsem zvládla přelouskat za necelý den doslova jedním dechem. Pokud mi na ni něco vadilo, tak jen to, že je příliš krátká a nebude mít pokračování... pravděpodobně.

tetanurae
29.06.2022 4 z 5

Kde začít a kde skončit... Podobně jako příběh, také já otáčel stránky a neměl tušení, co přijde. U těchto bizarro textů jednoduše nevíte, kdo a co na vás vyskočí.
***
Soňa je mladá dívka, řeší soustu problémů, vztahy... Však to známe. Jednoho dne v jednom pochybném klubu však vyhraje v tombole. A výhra v tombole potěší. Nebo snad ne?

Kristina Haidingerová je ostřílený autor, zkušený vypravěč, a na textu to poměrně lehce poznáte. Svým spisovatelským uměním vás zavede do říše pohádek, ujetostí, násilí a sexu, kde nebudete trpět nouzí o pořádná překvapení.
Jasným kladem je na knížce poměr délka a kvalita příběhu. Mám rád krátké knihy, proto ocením, když i na menším počtu stran najdu plnohodnotný příběh, jenž má o to větší spád. Kristina má plnou hlavu nápadů a žádný z nich se nebojí použít.
Mrzí mě, že ani pře veškerou snahu mě text nedokázal plně pohltit, někdy až dokonce nudil, a dialogy bych si představil lépe propracované. V součtu jde ale o povedené dílko, které sfouknete při cestě vlakem, při obědové pauze nebo klidně na WC :-D. Rozhodně doporučuju. Celkové hodnocení 75% -hluback-

jiri5027
20.06.2022 4 z 5

Scéna s pavouky je opravdu jen pro otrlé, ale kniha funguje skvěle. Taková dospělá Alenka v říši divů. Celkově se mi u všech vydaných Zrnek temnoty líbí, to spojení se čtenářem. Jsou to krátké novelky, ale vždy intenzivní prožitek...

Madla81
19.06.2022 5 z 5

Žánrově dost těžko zařaditelná novela Kristiny Haidingerové začíná jako příběh o ošklivém káčátku, aby se vzápětí zvrhla do eroticko fatnastického hororu s překrásnou lyrickou atmosférou plnou nadržených kytek a úchylných hmyzáků. Autorčina novelka mi svým vyzněním velice připomínala obdobnou novelu - Trávu od Anyi Martin, kterou jako svou prvotinu vydalo nakladatelství Meduza.
Příběh se rozbíhá velice pozvolna, ale jakmile na scénu přijde kniha stereogramů, začnou se dít věci! Moc mě to bavilo a dovedla bych si toto téma představit rozepsané i v románové podobě.

katchamccall
18.06.2022 4 z 5

Carlton Melick III. se sjel LSD a rozhodl se napsat nemravnou Alenku v říši divů. Takže za mě skvěle ujetá fantasmagorická jednohubka.

Janadvorackova
13.06.2022 5 z 5

Neděste se kombinace žánrů, neboť horor, fantasy a erotika jdou většinou a v tomto konkrétním případě určitě dost dobře dohromady.

Novela volně vychází z krátké povídky "Stereogram," která vyšla ve sbírce "Vostrá krása." Autorka, pod vlivem pobytu na vlastní opečovávané zahradě, rozšířila povídku do podoby "V rozkvětu."

Aniž byste to tušili, stereogramy znáte všichni. Jenom nevíte, že "se to tak jmenuje." Ne, nejde o zaříkávadlo, i když to na první dobrou zní poměrně magicky. Jak jsem psala, neděste se kombinace žánrů, všechno bude. Hororové ingredience nemusejí vždy nutně zahrnovat tmu a vyhřezlé vnitřnosti. Děsivější jsou věci, které byste nečekali. Místa, kam se dostanete, aniž byste tušili jak. Fantastické, ve smyslu žánru a obsahu je vlastně celé dílko od začátku do konce. A erotické prvky, autorčině tvorbě vlastní, jsou zastoupeny měrou vrchovatou, nikoli ale vulgární.

Nebo takhle… představivost si musíte ukočírovat sami -:))). Mám od přečtení ze zahrádek respekt. Hlavně se nemůžu zbavit několika znepokojivých představ...

Soňa - hrdinka příběhu, zpočátku docela znuděná holka na jednom večírku, vyhraje v tombole knihu. Myslela jsem, že ji snad ani neotevře. Nevypadala úplně na milovnici knih…
Jenomže ji otevřela…