Vôňa kvetov noci

Vôňa kvetov noci https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/494310/mid_v-na-kvetov-noci-CyD-494310.jpg 4 8 2

Leila Slimani nerada opúšťa svoj domov a dáva prednosť samote pred rozptýlením. Prečo teda prijala návrh stráviť noc v Punta della Dogana v Benátkach, medzi umeleckými zbierkami Pinaultovej nadácie? Popri úvahách o písaní nám autorka počas jednej noci v Benátkach hovorí o sebe, o obmedzenosti, pohybe, cestovaní, intimite, identite, o priestore medzi Východom a Západom, v ktorom sa plaví ako mesto na koloch odsúdené na zánik a krásu, obohacujúce, mlčiace a rozprávajúce zároveň. Je to tiež intenzívna kniha, osvetlená zvnútra, o miznutí krásy, o naliehavosti tešiť sa z nej, z nádhery pominuteľnosti. V skorých ranných hodinách sa autorka vynorí z budovy ako zo sna a z noci nezostane nič okrem vône kvetov. A knihy. „Písanie je hra s mlčaním, ide o to vysloviť okľukou tajomstvá, ktoré sú v skutočnom živote nevysloviteľné.“... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Inaque

Le parfum des fleurs la nuit , 2021

KarolinaFifth
14.07.2023 5 z 5

Skvělé. Skvělý jazyk, skvělé myšlenkové pochody, umění zachytit okamžik do slov. Myslím, že Slimani je právem označována za jednu z nejlepších spisovatelek dneška. Rozhodně má co nabídnout. Její úvahy jsou skvělé!

adorjas
26.07.2022 4 z 5

Veľmi príjmená jednohubka, za ktorú mi bolo ľúto vyhodiť toľko peňazí, keď má sotva 120 strán, ale v konečnom dôsledku neľutujem. Sú to vnútorné monológy Slimani, jej myšlienky o svete, písaní, umení. Ak vás baví vhľad do hlavy spisovateľa (a mňa to baví veľmi, viď Zadie Smith a jej Voľnosť, či Murakamiho Spisovatel jako povolaní), tak vás to bude baviť takisto!