V kapitalismu, proti kapitalismu, za hranice kapitalismu

V kapitalismu, proti kapitalismu, za hranice kapitalismu https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/425020/bmid_v-kapitalismu-proti-kapitalismu-za--usC-425020.png 4 11 2

Kniha spojuje texty tří přednášek, které John Holloway nedávno přednesl v Kalifornském institutu integrálních studií v San Francisku. Zabývá se v nich otázkou, jakou podobu by mohla mít protikapitalistická revoluce dnes -- po dějinném selhání myšlenky, že prostředkem k radikální proměně je uchvácení státní moci. Skrze toto téma se nám dostává brilantního a přitažlivého úvodu do Hollowayova díla. Předkládané přednášky si kladou jako ústřední téma myšlenku, že „My jsme krizí kapitalismu a jsme na to hrdí.“ To jde proti mnohým levicovým předpokladům, že za krizi mohou kapitalisté nebo že krize je prostě výsledkem neudržitelnosti systému. Krizi lze ale vidět jako možný přechod k lepšímu uspořádání světa jen tehdy, když selhání kapitalismu uvidíme jako projev tlaku tvořivých sil. S tím je spojena i výzva pro teorii. První přednáška se zabývá tím, co vlastně znamená ono „My“, druhá představuje kapitalismus jako systém společenských vztahů, které systematicky frustrují naši tvořivost, a třetí přednáška ukazuje, že právě my představujeme krizi tohoto systému vztahů. České vydání přináší navíc ještě Hollowayovu přednášku Vztek proti vládě peněz, kterou s velkým úspěchem přednesl v roce 2011 v Praze. „Texty Johna Hollowaye jsou nakažlivě optimistické.“ – Steven Poole, The Guardian JOHN HOLLOWAY je profesorem sociologie na Instituto de Ciencias Sociales y Humanidades mexické Benemérita Universidad Autónoma de Puebla. Jeho kniha Change the World without Taking Power byla přeložena do jedenácti jazyků a probudila celosvětovou debatu. V Crack Capitalism pak Holloway dále rozvíjí svou myšlenku, že jedinou možnou formou revoluce v dnešní době je vytváření, rozšiřování, násobení a spojování trhlin v kapitalistické nadvládě.... celý text

Filozofie Politologie, mezinárodní vztahy Sociologie, společnost
Vydáno: , Neklid

In, Against, and Beyond Capitalism , 2016

Pneumatika
30.03.2024 4 z 5

Tak mi to připadá, jako by tvrdil to, na co anarchokomunistická obec už dávno přišla. Přesto se jedná o text, který člověka naplní nadějí a snad i touhou být trhlinou.

KapitánSmrt
10.01.2020 4 z 5

Tak trochu jiná levicová agitka. Vědoma si svých omezených znalostí. Přesto podnětná minimálně tím, že nejde jen o kritiku současného systému s pochmurnými vizemi budoucnosti, jak bývá zvykem, ale také s pozitivním programem a poměrně silnou dávkou naděje. Což je takřka bezprecedentní. Přednášková forma však knihu trochu sráží zejména co se hloubky probíraných témat týče.

přednášky kapitalismus

Autorovy knížky