V Afganistane Boh iba plače

V Afganistane Boh iba plače https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33584/v-afganistane-boh-iba-place-33584.jpg 4 108 108

Na jednej zo svojich početných služobných ciest do Afganistanu stretla iránska filmová dokumentaristka Siba Shakibová v utečeneckom tábore afganskú ženu Širin-Gol. Vnútorná sila a vyžarovanie tejto ženy, ktorá jej spontánne vyrozprávala svoj životný príbeh, ju natoľko zaujali, že sa rozhodla napísať o nej knihu. Širin-Gol, čo v preklade znamená Sladký kvet, sa narodila v odľahlej dedine v afganských horách. Vyrastala v nesmiernej chudobe a jej život bol predurčený stáročnými tradíciami, vierou v Korán a úzko chápané poslanie islamskej ženy. Širin-Gol je ešte malé dievčatko, keď do Afganistanu vtiahnu Rusi. Otec s bratmi odídu do hôr a pridajú sa k bojovníkom mudžahedinu. Jej sestry porušia tradície, odložia závoj, zvádzajú ruských vojakov, aby ich potom vydali na smrť. Keď ich dedinu zničia, utečú ženy do Kábulu. V hlavnom meste musí Širin-Gol navštevovať ruskú školu. Spočiatku má pred ňou strach, no čoskoro zistí, že vzdelanie prináša bohatší a hodnotnejší život. V dievčenských rokoch získava aj vnútornú silu prekonať všetky budúce ťažkosti: najprv zväzok s mužom, ktorému ju dajú ako náhradu za hráčske dlžoby, potom nespočetné prenasledovanie, týranie a znásilňovanie a napokon útek pred obávaným Talibanom. ... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Nach Afghanistan kommt Gott nur noch zum Weinen , 2001

eLeR
26.02.2014 4 z 5

Smutný životný príbeh jednej ženy, ktorá nestratila nikdy nádej aj napriek pohnutému životu. Treba prečítať, človek sa dostane do úplne iného, nepoznaného sveta.

iva23
26.02.2014 3 z 5

Jednoduše napsáno, dobře se čte. Ráda jsem se na život lidí v Afganistanu podívala očima hlavní hrdinky.

bbianka
13.11.2013 3 z 5

Příběh zajímavý, ale styl jakým to je napsané mě moc nezaujal. Docela mi vadilo neustálé přeskakování vyprávění děje z vyprávěče na vyprávění hlavní hrdinky. Ale jinak se mi kniha líbila.

holubTN
30.11.-0001 4 z 5

Skôr než román, je to reportáž, jednoduché čítanie, ale vďaka dejovej strohosti dáva autorka veľký priestor autenticite - je to zážitok pre ľudí, ktorí nepoznajú kulisy blízkeho východu i logiku moslimov