Muži ve zbrani

Muži ve zbrani https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/466/zemeplocha-muzi-ve-zbrani-466.jpg 5 1443 116

Staňte se členem MĚSTSKÉ HLÍDKY! Městská hlídka potřebuje MUŽE! Ale zatím má k dispozici desátníka Karotku Rudykopalssona (teoreticky trpaslíka), svobodníka Potroubla (prakticky trpaslíka), svobodníka Navážku (trolla), svobodníka Anguu (ženu... tedy alespoň většinou) a desátníka Nóblhócha (vyloučen z lidské rasy za mnohonásobné nečisté zákroky). A ti teď potřebují veškerou pomoc, kterou je možno získat, protože nad městem poletuje ďábel, ve městě řádí vrah a v ulicích je vůbec něco podivného. Patnáctý díl Úžasné Zeměplochy, v němž se setkáme s mnoha starými známými - od lady Berankinové přes rozšířenou ankh-morporskou noční hlídku až k malému, velmi zvláštnímu pejskovi. Úžasná Zeměplocha, kniha 15., přeložil Jan Kantůrek.... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: , Talpress

Men at Arms , 1993

SONP
10.08.2018 4 z 5

Takže další opakovaně přečtená Pratchettovka za mnou. Tahle je opět plná legendárních hlášek a drobných příběhů (namátkou třeba zmínit to, co se stane trollovu mozku v opravdu hodně studeném skladu budoucíh vepřového), kapitán Elánius se ožení a stane se civilem, Karotka se nám zaplete s vlkodlakem, navštívíme cechy šašků a vrahů (děsivější je ten první z nich), Gaspoda se utká s klanem revolucionářských psů vedeným zdivočelým pudlem, a Hlídka se rozšíří o mnoho dalších druhů a etnických menšin (jeden by řekl, že Pratchett už v roce 1993 vynalezl multi-kulti). Má to i detektivní příběhovou linku, ta je tak trochu nejasná a chaotická, ale ruku na srdce: koho u zeměplochy zajímá děj. Zásadní jsou přece ty klenoty, co jsou na něj navěšeny. 80%

Luibara
07.08.2018 5 z 5

Nejpovedenější kniha Zeměplochy. Nejlepší mi přijde hláška ,,Navážka nesalutovat"

alzbeta4340
02.08.2018 5 z 5

Přečteno už potřetí. A jsem si jistá, že ne naposledy.

Alíša236
19.07.2018 5 z 5

Tato je opravdu skvělá!

aardvarka
05.06.2018 5 z 5

"Jsem desátník Karotka, tohle je městská domobrana a všichni se rádi zasmějeme. S výjimkou desátníka Potroubla. I desátník Navážka se rád zasměje, i když většinou až chvíli po všech ostatních."
Mám zkrátka pro Hlídku slabost a Pratchett pohladí po duši. A dodávám, že mi změnil pohled na chrliče.

BarkaS
06.03.2018 4 z 5

Nejde je nemilovat. Hrdiny myslím. Svět Terryho Pratchetta je stejně jako ten skutečný nedokonalý a bláznivý a pokaždé plný překvapení. A při každém novém čtení v něm najdete nové postřehy. Vše v kabátě dobra a spravedlnosti, která (narozdíl od skutečného světa) není ani tolik přisleplá.

renefer
19.02.2018 5 z 5

Jeden z nejpovedenějších dílů Zeměplochy. Líbilo se mi srovnání vztahu psa a kočky k lidem - kočky budou tak dlouho snášet lidi, dokud někdo nevymyslí otevírák na konzervy, který se dá spustit packou.

kpt.Elanius
14.01.2018 5 z 5

Desátník Navážka NESALUTOVAT! Jo, pan Pratchett měl prostě pytle plné chrísma a talentu, navíc se mi jeden Gaspoda válí doma na gauči, jen není ochoten mluvit nahlas. Je to prostě skvělé pokračování příběhů z Noční hlídky a nelze nic víc dodávat. Oook.

mia.com
27.12.2017 5 z 5

Karotka je prostě borec :)

Novice
25.11.2017 5 z 5

Jedna z nejlepších knih od pana Pratchetta

Mates84
21.11.2017 4 z 5

Straze,straze byla super knizka.Takze jsem se na dalsi pribehy Nocni hlidky tesila.Ale ac knizka byla skvela,tak oproti jeji predchudkyni to nebylo tak uplne ono.Ale rozhodne stoji za precteni a doporuceni.

,,Tady mame co delat s pokrivenou mysli,"zabrucel Elanius."Oh,ne!Myslite to vazne!",,Samozrejme"!,,Ale...ne....to se musite mylit Vzdyt Noby byl celou tu cestu s nami!"

Jenze nemuzu najit desatnika Noblhocha,pane".,,A komplikuje nam to nejak situaci?",,No, znamena to, ze cestna garda bude o neco chytrejsi, nez se pocitalo, pane".

,,No preci svedek! Nevite? Poda vam prsten a musi si vzit nevestu, kdyby jste nahodou utekl, nebo tak nejak. Dekan o tom cetl nejakou knihu.",,Jiste, prikvl dekan.,, Kdyz uz je jednou nazhavena, nekoho si vzit musi.Nemuzeme dovolit,aby nam nevdane nevesty pobihaly jen tak kolem a ohrozovaly celou spolecnost."

,,Straznik Navazka-nesalutovat."

Blekmun
09.10.2017 4 z 5

Nočná hliadka je vždy super, tentokrát vyhral rozložitý príbeh nad Terryho šplechmi a vôbec mi to nevadí :)

"Co si o tom myslíte vy, Ucholube?"
"Já nemyslím, Elánie."
"To je muž na svém místě! Takového teď město potřebuje!"

MaxQ
16.08.2017 4 z 5

Noční hlídka v čele s Elániem, Tračníkem a Nobym... co si přát víc. Snad jen ten příběh byl tentokrát příliš zamotaný.

boxas
16.05.2017 5 z 5

Miluji tuto knihu. Ook!
Líbili se mi všichni - Elánius, Karotka, Angua, Nóblhóch, Tračník ...
a řekněte, kdo by neměl rád svobodníka Navážku, Gaspodu a nebo Knihovníka?
Když se ve Čtenářské výzvě pro rok 2023 objevila Kniha, kterou jste už četli, byli Muži ve zbrani moje jasná volba. A možná že znovu začnu u Stráže, stráže! a protáhnu si to nejmíň až po Noční hlídku.

Tom Riddle
31.08.2016 4 z 5

Ankh-Morporku, prastarému městu, které stojí na vetchých a hnijících základech, vládne železnou rukou pragmatický patricij Havelock Vetinari. Ten si je dobře vědom toho, že zločinci musejí být potrestáni. A i kdyby nedejbože náhodou nespáchali čin, za který jsou zavření, jistě se najde něco jiného, za co si vězení/oprátku zaslouží. Spravedlnosti zkrátka musí být učiněno za dost. Ve městě ovšem žije jeden člověk, konkrétně vrah, který se domnívá, že nejspravedlivější by bylo dosadit na trůn místo patricije právoplatného následníka, a sice prostého desátníka noční hlídky, de facto trpaslíka, Karotku.

Podruhé do řad členů noční hlídky, a stejně jako poprvé napodruhé, i podruhé je napodruhé mnohem lepší. Kdo nerozumí, viz můj komentář k dílu Stráže! Stráže! V prvním díle byla noční hlídka vymírajícím druhem. S úspěšným rozuzlením nabyla na síle i všeobecné oblibě u obyvatel a v Mužích ve zbrani přibírá hned několik nových členů. Přidává se starý známý troll Navážka (který měl poprvé šanci víc zazářit v Pohyblivých obrázcích, byť zdaleka ne tolik, jako tady), který výborně baví neustálým hašteřením/bromance s nově příchozím strážníkem Potroublem, skutečným trpaslíkem (kteří jak všichni vědí, chovají k trollům hlubokou nenávist), nejvíc ale boduje strážnice Angua, ať už sarkastickými dialogy se zázračným psem Gaspodou (díky za návrat jednoho z mých favoritů!), kvetoucí romancí s krísmatickým Karotkou, nebo snad díky svému malému tajemství. Staří známí navrátilci pak drží formu, především starý lišák patricij Vetinari, věčně ovíněný, životem unavený, čerstvě zasnoubený kapitán Elánius, a s největší pravděpodobností duševně chorý desátník Noby.

Muži ve zbrani jsou dalším velice dobrým příspěvkem do stále se rozrůstajícího placatého fantazijního světa, baví přehršlí vtipů, komplexní detektivní zápletkou i komentářem společenských problémů v podobě druhismu (rasismus se na Zeměploše nenosí, něco jako barva kůže je zanedbatelnou charakteristikou, když tu jeden najde takové živočišné tvory, jako jsou trollové, trpaslíci, upíři, ghúlové, bubáci nebo klauni), stejně jako úvahou na téma moci i problematiky zbraní.

A mimochodem, někdy je lepší zapálit plamenomet než proklínat tmu.

Čarodějky na cestách/Malí bohové, Mort, Soudné sestry, Muži ve zbrani, Dámy a pánové, Čaroprávnost, Stráže! Stráže!, Sekáč, Lehké fantastično, Erik, Barva Kouzel, Magický prazdroj, Pyramidy, Pohyblivé obrázky

zuzak07
14.08.2016 5 z 5

Noční hlídka je ta nejlepší Pratchettovská parta vůbec. Jsou mile jednodušší, ale odvážní a vtipní.

wiix
04.08.2016 3 z 5

Neviem prečo, skrátka som sa nevedela začítať.

knedlik
01.07.2016 5 z 5

Pratchettovka bohatší na příběh než na vtipné hlášky, nicméně na příběh tak skvěle vypointovaný, že to ty hlášky plně nahradí. Četla se skvěle, jak taky jinak. V dalším textu komentáře budou spoilery, za což se neomlouvám, jen upozorňuji :-)
Terry se opět dotýká nadčasových témat - touhy po moci, toho, jak snadno se jí někteří nechají ovládnout a že vlastně do určité míry dokáže ovlivnit každého; rovností všech bytostí (záměrně neužívám výrazu "lidí"); bravurně opět vykresluje jednotlivé charaktery - dobrého člověka zapalujícího svíčku namísto proklínání temnoty a mnoho jiných, kteří místo svíčky zapálí plamenomet.
Zarazila mě nebývale lidská tvář Patricije! Zatím v žádné pratchettovce mi nepřišel tak moc lidský. Zbožňuji pasáže s jeho úvahami ( "Hodně vládců, dobrých, špatných a dost často i mrtvých většinou vědělo, co se v jejich říši událo v posledních dnech. Bylo jen málo těch, kterým se s vynaložeím všech sil podařilo zjistit, co se tam odehrává teď. Lord Vetinari považoval jedny i druhé za lidi, kteří postrádají ambice.")
Příběh má spád, není až tak snadno odhadnutelný, zkrátka bavil.

A konečně hláška, příběh, který mě totálně sundal:

VELKÝ FIDO?
"Prosím?"
K NOZE.

Sakulnikov
12.06.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších Zeměploch.

pája007
05.05.2016