Noční hlídka

Kapitán Elánius z ankh-morporské Noční hlídky měl všechno. Ale nyní je zpět ve své vlastní drsné, nesnadné minulosti, pouze v šatech, které měl právě na sobě, když se Zablesklo. Žít v minulosti je těžké. Umřít v minulosti je neuvěřitelně snadné. Ale on musí přežít, protože má velmi důležitý úkol. Musí vystopovat a chytit vraha, naučit sama sebe mladšího, jak být dobrým poldou, a změnit výsledek krvavé rebelie. Je tu ale problém: když vyhraje, nebude mít ani ženu, ani dítě, ani žádnou budoucnost. Zeměplošský příběh Jednoho města, s kompletním sborem pouličních výrostků, dam pochybné pověsti, rebelů, tajných policistů a dětí revoluce. „Pravda! Spravedlnost! Svoboda! A vejce natvrdo!“. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/47_/478/uzasna-zemeplocha-nocni-hlidka-es0-478.jpg 4.7705

Úžasná Zeměplocha (27.)

Night Watch (2002)

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno:, Talpress

3DD!3

Pro cestování časem mám slabost a Elániův návrat ke kořenům má trochu jinou příchuť než starší Zeměplochy co jsem četl. Obecně je vážnější a téma hledání sebe sama v cizím světě občas působí nezvykle ponuře, stejně příběh jako o mrtvých, kteří zemřeli pro něco za co nesálo zemřít.

boxas

Upřímně řečeno Stráže! Stráže! se mi líbily mnohem víc, protože jsou veselejší, pohádkovější, ale rozumím, proč v Noční hlídce tomu tak není.
V Noční hlídce se píše o věcech a jevech, o kterých se s humorem a nadsázkou psát nedá, protože by to bylo znevažování všech těch mrtvých, zbitých, umučených, obětovaných, zapomenutých a opuštěných, které přináší každý nenávistný, totalitní a paranoidní režim, nejenom ten, do kterého se dostal Sam Elánius, a Noční hlídka nám tyhle lidi připomíná.
Takže, co říkáte, připneme si také 25. 5. kytičku šeříku???
Protože my jsme tam byli...

Azizi

Na túto knihu som bola nesmierne zvedavá už dlhú dobu, mnohí ju označujú za najlepšie Pratchettovo dielo, že sa vymyká ostatným "Zeměplochám", že je iná, vážnejšia, viac založená na deji... Žiaľ moje veľké očakávania neprekonala a ani sa im nevyrovnala.

LucyPevensie

Ze začátku mě knížka moc nebavila, ale to bylo asi proto, že jsem předtím ještě žádný Zeměplošký příběh nečetla a neznala jsem postavy, takže jsem se v ději celkem strácela. Druhá půlka se mi ale už četla skvěle a líbila se mi. Určitě si od Pratcheta ještě něco přečtu.
Pravda! Spravedlnost! Svoboda! A vejce natvrdo!

magnolia

Můj třetí Pratchett, první se Samuelem Elániem - a nedostává se mi slov, k těm 5 hvězdičkám, které si Noční hlídka plně zaslouží. Tak jen přidám palce těm, kteří to všechno, čím je román napěchovaný, umí lépe vystihnout. A stávám se další obdivovatelkou úžasného Terryho Pratchetta. Bylo to napínavé a moudré čtení, místy vážné a dojímavé (a ten správný druh humoru tam také je, jistě i díky panu Kantůrkovi - už jen všechna ta jména...). Jsem ráda, že jsem ji kdysi synovi koupila, že jsem si ji přečetla a on se k ní znovu nyní vrátil (a poradil mi další tipy).

lucie0951

Noční hlídka je nejlepší z příběhů městské hlídky,jež jsem dosud četla.

vamp
23.12.2016

Skoro každý to tu vychvaluje, ale já s tím mám problém a nemůžu se prokousat...

marek2800
27.10.2016

Pro mě nejlepší Pratchett. Ne že bych četl všechny, ale četl jsem jich hodně. U některých si vůbec nepamatuji, o čem byly. Ale tohle je něco jiného. Takhle geniálně popsat mechanismy okolo revoluce, to se hned tak někomu nepodaří.

Simi
31.08.2016

I já ji znám nazpaměť, jako celou sérii o Městské hlídce a stále a opakovaně se k ní vracím a prožívám Samovu cestu do minulosti. Vtipná, poutavá, napínavá, k vážnému zamyšlení.... Prostě dobrá knížka jako vyšitá (a to nepatřím do cechu švadlen a šiček;-)).

Tétéčko
07.08.2016

A opět jsem si uvědomila, že už nic jiného nenapíše. Je mi to líto.

vejnar0612
03.08.2016

Zdravím všechny, tato kniha si ode mě vysloužila podrobnější recenzi tady: http://vitavejnar.blogspot.com/2016/08/zemeplosska-nocni-hlidka-zasahuje.html

BLeeCraleek
21.05.2016

Tak tahle knížka mě fakt uchvátila… pokaždé když ji čtu(a že sem ju četla hodněkrát) v ní najdu nějakou narážku, obraz, vtip prostě něco, co sem si nevšimla… jen by mě zajímalo, co že to měla Sandra v tom košíku…?

czpilar
01.03.2016

I přes to, že knihy s městskou hlídkou nemám moc rád, tahle mě náramně bavila.

petulka.sasanka
29.11.2015

První polovina super, rychlý spád, typický humor; druhá polovina se mi strašně vlekla

Polinius
01.11.2015

Asi nejlepší díl série. I když na mé osobní špičce se tísní asi pět knih.

grillica
18.05.2015

Elánius a jeho cesta tam a zase zpátky. Trochu jiná Noční hlídka, (téměř) bez Karotky, (téměř) bez trollů, trpaslíků i vlkodlaků. Ale zas se toho dozvíte hromadu z historie města i hlídky před XY lety. První polovina byla super, druhá mě bavíla míň.. Shrnutí: Za sebe považuju tento díl za nejmíň záživný, ale ještě mi zbývá Buch a Šňupec.

wiix
28.04.2015

Neviem, akosi som sa nevedela na to namotať, aj keď Pratchett je úžasný, kde berie tie nápady a tú iróniu na problémy a situácie dnešnej doby to neviem, ale je to dokonalé. Avšak počiatky Ankh-morporského mesta sú najlepšie!

Hedwik
23.02.2015

Skvělá kniha, doporučuji zahrát si po čtení deskovou hru Zeměplocha. Jde o to, že každý svět má své mouchy, ale tento prachettovský je chutnější a v můžete v něm být čím chcete.

dobroslav9182
09.01.2015

Noční Hlídka je moje druhá nejoblíbenější Zeměplošná kniha (celkově mám asi knihy s Hlídkou nejradši). Sir kapitán Samuel Elánius se díky magickému nedopatření dostane do své vlastní minulosti, kde musí nejenom vychovat z malého Sama budoucího kapitána, ale také dopadnout šíleného vraha a přivést ho před spravedlnost (v tom správném čase). Perfektně napsaný příběh, kde by se atmosféra dala krájet. A ve chvíli, kdy se začíná blížit vzpoura je kniha nejdokonalejší. Stejně jako sir Samuel Elánius je prfektní policajt a (sir) Jan Kantůrek skvělý překladatel, je sir Terry Pratchett jeden z nejlepších spisovatelů.

vojteem
25.11.2014

Kniha plná chutných receptů jak si na různé způsoby užít Samuela Elánia ve dvou časových rovinách. One of Top 5 from Terry P.

Túrin
14.11.2014

Cestování časem + Elánius + Zeměplocha = Jasnejch 5(a více) hvězd :))

Fairiella
02.11.2014

Co se stalo, nemůže se odestát. Nebo ano? Sam Elánius se v tomhle ohledu doví svoje. A hlavně ten šeřík. Šeřík... ? Ale - kdo u toho byl, ten se neptá, co to znamená.

Kaštaka
09.10.2014

Jedná se o jednu z mých nejoblíbenějších knih, protože je v ní všechno co mám na Zeměploše nejraději: studenti cechu vrahů, hlídka, mniši historie, mágové, šílený psychopatický nevinně se tvářící vrah, zombie, Igor a narážky na pozemské literární dílo (Bídníci, můj oblíbený muzikál). Potěšilo mě, že jsem se dozvěděla, jaký byl Elániusi, lord Vetinari, Noby, Tračník, Kolík A. S. P., Růžena Dlaňová, lord Odkragli, lord Rzezac a Reginald Půlbotka zhruba před třiceti lety. Konečně jsem se dozvěděla, jak Půlbotka umřel (v tomto případě to bylo poprvé, kdy jsem u úmrtí kladné postavy téměř plakala štěstím), kdo je Vetinariho teta (kterou byl Vetinari ochoten nabídnout za zabití draka v knize „Stráže! Stráže!“) a jak vypadal „předvetinariovský“ Ankh-Morpork. Těším se, až si Noční hlídku přečtu znovu, protože Pratchettovy knihy se dají číst pořád dokola a pokaždé v nich najdete drobné myšlenky, vtípky a umělecké prostředky, které jste buď zapomněli, nebo jste si jich nevšimli. Příští rok 25.5 si určitě připnu na tričko větvičku šeříku jako poctu siru Pratchettovi.

gomaki
31.03.2014

Dle mého tento díl patří k těm nejlepším Zeměplošským příběhům.
Sir Terry nám dal nahlédnout do časů, kdy Noční Hlídka byla jen, protože byla. Dostali jsme jedinečnou možnost seznámit se s mladým Elániem a zjistit, co - vlastně kdo ho formoval do dnešní podoby, zjistili jsme jak se Noby dostal do společnosti hlídky a jak asi tenkrát vypadal a v neposlední řadě, jsme dostali možnost poznat mladého Vetinariho, který už tenkrát byl tak trochu "jiný".
Příběh je silný, poutavý a já už teď vím, pouhých pár dnů od dočtení, že se k němu jednou vrátím.

Protože jsem byla u toho, kdo byl a jak se choval Jan Kýla, asi si začnu 25.května nosit šeřík.

macekd
23.02.2014

Tak jsem asi čekala víc, kniha mne moc nezaujala. Liší se od ostatní Zeměplochy, mám raději ty víc humorné.

vinge
25.11.2013

Tenhle díl mám asi nejraději. Veselý i vážný. Spíš vážný :o)

Jennkie
19.11.2013

Jeden z nejepších dílů Zeměplochy, který jsem četla :-)

LucieRej
31.10.2013

Další bezvadná zeměplocha, dost jsem se nasmála na některých momentech a hláškách. A i když zápletka mi nepřišla nějak moc vystavěná, jednotlivé scény byli tak výborně propracované hezky tím pratchettovským stylem, že jsem prostě nedokázala knihu odložit.

SimonaZ
01.10.2013

Pratchett opět předvedl své mistrovství - knihy o hlídce jsou pro mě obecně nejlepší, tahle však hraje prim :)

Liina
07.09.2013

Pro mě je to jedna z nejlepších Pratchettovek. Sice míň legrace, ale o to silnější příběh.