Klobouk s oblohou

Klobouk s oblohou https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23752/bmid_klobouk-s-oblohou-ckR-23752.jpg 5 665 46

Hlavní hrdinkou této knížky je už 11letá Tonička Bolavá z Křídy, která se dva roky poté, co zjistila, že má talent pro čarování, vydává do učení. Dostává se ke slečně Rovnovodovážné v horách, kde se učí každodennímu řemeslu čarodějek, spočívajícím v obyčejné pomoci ostatním lidem. To se ale brzo mění, protože se jí snaží vystopovat nebezpečný zlojroj, jenž chce ovládnout její mysl i tělo. V nejhorších chvílích jí naštěstí pomůžou nejen její známí Nac mac Fíglové, ale také Bábi Zlopočasná, nejlepší čarodějka (i když čarodějky žádné náčelnice nemají) Zeměplochy. Tonička tak získá nejenom respekt okolí a přátelství Esmé Zlopočasné (což budí úctu všech ostatních čarodějek včetně Toniččiných kamarádek), ale také pochopí, co to znamená být skutečnou čarodějkou.... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: , Talpress

A Hat Full of Sky , 2004

niki-chan
19.09.2017 5 z 5

Příběhy o Toničce mám moc ráda a tento není výjimka. Kromě nemála humorných situací, kdy se nemůžete nesmát, nabízí i hlubší zamyšlení, viz touha po moci. Ale opravdu nejlepší na celé knize je Osvald a Bábi tomu dává správný říz ;)

petrarka72
19.07.2017 5 z 5

Ano, Svobodnej národ je ještě pro děcka - ale Klobouk s oblohou už ne. Ten je nejspíš pro dospívající nebo ještě lépe -cátníky s poněkud cynickým způsobem humoru. Proč? Protože modré (technicky) víly, Toniččin psychotický záchvat, íhovado v pendulu, oproti očekávání jen lehce dezorientovaný zlojroj (s pár mrtvolkami v závěsu) a nechrápající Bábi Zlopočasná. Jo! A pan Mávalík je boží a koupím Osvalda jako domácího mazlíčka. ☺️

Eridan
18.07.2017 5 z 5

Klobouk s oblohou mě nadchl. Opět se budete dostávat do situací, kdy v přeplněném vlaku vyprsknete smíchy a vysloužíte si tím pozdvižené obočí některých neznalých cestujících. Přesto to není jediná rovina této knihy. Zejména v její druhé polovině se Pratchett zamýšlí nad takovými věcmi jako je touha po moci (touha ovládat druhé) a to v příběhu Zlojroje i čarodějek, úvahy o smrti a umírání (pečovatelské služby Toničky i říše za dveřmi), či hluboké a citlivé myšlenky o lidskosti (co vlastně dělá člověka člověkem?). Jakkoliv filozoficky to zní, vždy to Pratchett nabourává svým humorem (např. v podobě Nac Mac Fíglích komentářů), takže toho není nikdy příliš. Některé pasáže mi připomněli mého oblíbeného Coelha (Alchymista) a Exupéryho (pasáže z Malého prince na poušti). Občas ukápla i slza.
Obdivuju, jak Pratchett v této knize pracoval. Vše má svou úlohu a místo. Sebemenší výrok, předmět je propojen později s jiným a znovu zazní, objeví se a vy pochopíte jeho hloubku. Pratchett je mistr pera!!!

petulka.sasanka
02.05.2017 5 z 5

Tonička se stává mou oblíbenou postavou, Nac Mac Fígly miluju a do toho všeho bábi Zlopočasná. Prostě báječné počtení!!!

Turmee
04.02.2017 5 z 5

Tiffany miluju stejně jako české překlady, i když jsem zrovna tento díl četla anglicky. Všechny postavy jako vždy dokonalé - Nac Mac Feeglové bojechtiví, bábi Zlopočasná všezachraňující, Tiffany objevující, slečna Rovnovodovážná rozpolceně jednotná a "hiver" nepochopen.
Příběh o tom, jak najít své místo a že nejlepší klobouk je ten, který si sami vyrobíte.

Welinie
10.01.2017 5 z 5

Poprvé s Toničkou Bolavou. Někomu to přijde jen jako dětská pohádka, ale myslím si, že i dospělák si v tom něco najde.

david5746
28.06.2016 4 z 5

Tonička s Fígly a Bábi v plné parádě.

DivnýJanko
20.06.2016 5 z 5

takže, po vynorení sa z ďalšieho príbehu o Tóničke, je mi tak príjemne, že si skočím do Zimodeja /pokračovania ale moja závislosť je čitateľná aj pre negramotných/. Klobouk s oblohou, ako každá Pratchettovka, má veľa rovín, čo je potešujúce, väčšina je vtipných aj keď poučných, niečo ako zdravé a chutné. príjemne ma potešilo znovuoživenie Báby Zlopočasky, hlavne jej zenovosť a hravosť pod pozlátkom oceľového výrazu je prirodzene autoritatívna k našim kútikom úst, a Tóňa je sekundant jaksepatří! Vrelo oporúčam! Klobúkom zdar a tomu čo kôň je obzvlášť! ;)

BLeeCraleek
21.05.2016 3 z 5

Vždycky jsem měla za to, že nesnáším Toničku… Stále je mi trochu nesympatická, ale po tom, co jsem se osmělila přečíst si tuhle knihu (protože mi ji i přes to, že jsem říkala: "tuhle ne" kdosi z rodičů pořídil k vánocům několik let zpět) jsem trochu změnila názor. Asi čím jsem starší, tím míň mi vadí to proč jsem Toničku neměla ráda (chová se jako by jí bylo 40 a snědla všechnu moudrost světa). Ano no tak přečetla slovník cizích slov a je tak nějak čarodějka, takže to k ní patří?… Každopádně kniha se mi líbila ale v porovnání s jinými Pratchettovými knihami není extratřída.

karel3856
13.05.2015 5 z 5

Klobouk s oblohou se řadí mezi velmi povedené kousky. Obsahuje celý Pratchettovský koktejl originality humoru a hloubky, na který jsme u něj zvyklí. Prozrazovat cokoliv z děje by nemělo smysl, ale pokud váháte, zda číst, tak čtěte!

Fuksinka
19.04.2015 5 z 5

To by člověk neřekl, kolik klidu a míru se vejde do jedné pohádkové knížky.

gomaki
18.08.2014 5 z 5

4. 8. 2014 - koupeno
13. 8. 2014 - dočteno

Pro většinu lidí je to druhé setkání s Toničkou, mladou slečnou, co se učí na Čarodějku. Je to pro ni a možná i pro Vás něco nového /skalní čtenáři TP se se zaučování na Čarodějku setkalo již v Čaroprávnosti/.

Tonička je stále stejná - malá, roztomilá a chytrá slečna, která má za zadkem Nac Mac Fígly a jejich úžasnou Žaninu :) Je to příběh o tom, jak málo stačí a naše nehezké myšlenky se stanou skutečností a taky o tom, kdo nebo co je to vlastně Bimbo :)

O tom, že miluji Esme není žádných pochyb, ale faktem je, že ji s každým příběhem zbožňuji víc a víc. Není totiž větší čarodějky než Esmeraldy "Bábi" Zlopočasné.

Abbey101
01.05.2014 5 z 5

Nejlepší ze všech knih o Toničce. A konec byl prostě perfektní.

Maica
11.02.2014 4 z 5

Tak druhý díl se mi líbil snad ještě víc než první (o obálce ale nemluvím). Sice mi zase některé věci nedávaly smysl, ale Zeměplocha smysl dávat nemusí, ne? A moje okolí si bude muset zvyknout na neustálé citování, kterému nikdo nerozumí. :-)

mauvais-ange
29.11.2013

Hlavní myšlenky: Někdy nemusíme to, s čím bojujeme, zničit, někdy stačí pouze tomu pomoci. Ať se vydáš kamkoli, vždy se stejně nejlépe cítíš doma. Čarodějku nedělá klobouk nebo oblečení, čarodějku dělá její duše (a totéž platí i u lidí). Moc dobrá knížka.

mercedes1j8
09.08.2013 5 z 5

Miluji knihy od Pratchetta a příběhy o Tiničce Bolavé jsou nejlepší :D

yueh24
08.05.2013 4 z 5

Přestože moc nemusím příběhy od Pratchetta, kde jsou čarodějky, tohle se mi hodně líbilo, možná kvůli Nac mac Fíglům, nevím. Každopádně jsem se u knihy téměř nenudil, na rozdíl od například Čarodějek na cestách nebo Soudných sester.

lanusinka
27.12.2012 4 z 5

Pěkná kniha, ale i přes to, že jsem se u ní místy bavila nebyla tak čtivá jako jiné knihy páně Pratchetta...

vhumanik
29.10.2012 5 z 5

A mě se to zas líbilo moc - bylo to něco kapku jiného a jeden z mála průniků do toho jak funguje Pratchettův svět čarodějnic.

cori
13.08.2012 3 z 5

Tento příběh mě moc nenadchl - je hodně o umírání a nemocech a strachu a sepjetí s domovem.