Uvnitř - vně

Uvnitř - vně https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/341671/bmid_uvnitr-vne-mala-sdeleni-0qj-341671.JPG 5 6 6

Adriena Šimotová (6. srpna 1926 – 19. května 2014) patřila k nejrespektovanějším osobnostem českého výtvarného umění druhé poloviny dvacátého století a počátku století jedenadvacátého, získala řadu mezinárodních ocenění, její díla jsou zastoupena ve významných domácích i zahraničních sbírkách. V knize Uvnitř-vně (malá sdělení) autorka poprvé publikovala svoji literární tvorbu prostřednictvím výboru sestaveného z krátkých úvah či jejich fragmentů, příležitostných poznámek, deníkových záznamů, vzpomínek, postřehů z cest ad.. Kniha zprostředkovává pozoruhodnou zkušenost s autorčiným myšlením, s jeho tematickou orientací, a může jedinečným způsobem přispět k obohacení a rozvinutí minulých či budoucích setkání s autorčinou výtvarnou tvorbou. Výbor zahrnuje texty z let 1976 až 1993; je doprovázen reprodukcemi drobných figurativních kreseb a skic z té doby i několika kresbami (s perforací) věnovanými poezii Vladimíra Holana. Vydání upravil Vladislav Zadrobílek.... celý text

Vandina
18.12.2019 5 z 5

Uvnitř-vně. Malá (velká) sdělení. Náhled do vnitřního světa Adrieny Šimotové. Něžné, křehké, jedinečné.

nefernefer
25.08.2017 4 z 5

"... Tady v ateliéru kupím své žaly i svá štěstí. Procházejí mou prací. Tady vycházím jako poražený i jako vítěz, cosi tu umřelo a taky se cosi rodí.
Strop je prasklý, mám málo místa, teče mi oknem, ale žiji. Mám svůj čas. Nad ním vítězím, abych se jím opět dala porazit. Nevím, proč tolik vášnivého zaujetí pro práci zdánlivě snad zbytečnou, nepotřebnou, ale vím: zde jsem nejpravdivější. A ta pravda proniká pak zpětně do mého života a já ji musím respektovat."

eliska2106
20.04.2017 5 z 5

„Vyrůstali jsme ve válce a ten pocit ohrožení zůstal a trvá v nás dál, v tomto rozporuplném přecivilizovaném světe, který může každým okamžikem přinést sám sobě zkázu.“
Adriena Šimotová, 1976

Adriena Šimotová