Útek z tmy

Útek z tmy https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/489373/bmid_obscuritas-utek-z-tmy-LgN-489373.jpg 3 133 133

Píše sa rok 2003 a USA práve napadli Irak. Neznámy páchateľ zavraždí v Štokholme futbalového rozhodcu pôvodom z Afganistanu. Polícia zatkne búrliváka Giuseppeho Costu a osloví profesora psychológie Hansa Rekkeho, špičkového odborníka na výsluchové techniky, aby vymámil z Costu priznanie. Rekke však po prečítaní vyšetrovacieho spisu spochybní teóriu vyšetrovateľov, čo sa stretne s nevôľou. Costa sa dostáva na slobodu a polícia tápe v hmle bez jedinej stopy. Len Micaela Vargasová, neistá mladá policajtka zo štokholmskej prisťahovaleckej štvrte, ktorá sa stala členkou tímu v podstate omylom, sa odmietne vzdať a vyhľadá Rekkeho na vlastnú päsť. Tento nerovný pár objaví v okolnostiach vraždy nečakané a záhadné prvky. Stopy ich privedú k poľovačke na teroristov zo strany CIA aj k snahe Talibanu odstrániť z Afganistanu hudbu, lebo podľa ich výkladu navádza na hriech. Kto bol futbalový rozhodca v skutočnosti? Obeť či páchateľ?... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Obscuritas , 2021

tereza8418
25.04.2023 3 z 5

Porad hledam slova,jak knihu popsat,ale nic moc je asi dostatecne. Dej se celkem vlece a misty necha ctenare se dost nudit,nektere postavy jsou sice zajimave,ale ne nijak nove A vlastne i zaver,kde byl docela prostor pro nejakou gradaci, je plochy a nevyvola ve ctenari zadne velke emoce. Shrnula bych to jako slabsi prumer

Martiiiik
12.04.2023 4 z 5

Asi jsem tak nějak čekala víc... Po vcelku povedeném kopírování stylu Stiega jsem asi prostě čekala podobný styl... Ale to se postupně vytratilo a nebylo to zase tak špatné :-D líbil se mi námět.. postava Hanse Rekkeho byla fascinující, psychicky nemocný génius.. a jako v každé pořádné detektivce spousta tupých policistů, aby inteligence jiných vynikla v kontrastu :-D politika jako v reálu.. :-( asi jsem ráda, že spoustu věcí člověk neví.. :-( bylo to občas trochu kostrbaté, neplynulo to úplně ladně... ale dvě hlavní postavy byly tak zajímavé, že se těším na další knihu už teď :-)

namornice
29.03.2023 3 z 5

Námět vcelku dobrý, ale děj se dost vleče. I přes povedený přednes jsem se u poslechu místy nudila a nesoustředila se, takže jsem se musela o kus vracet a poslouchat znovu. Nenapínavý děj, přeskakování v čase a šroubované dialogy bohužel této knize nepřidaly. Za mě celkem zklamání, čekala jsem víc.

juliana1012
14.03.2023 5 z 5

Dobrá detektivka, zajímavé postavy, těším se na pokračování.

Metla
08.01.2023

Vracím do knihovny nedočtené. Od začátku jsem se obtížně srovnávala s autorovým "ADHD" stylem, kdy jeho pozornost lítá od jedné postavy k druhé, třetí, čtvrté atd., skáče od jednoho tématu k dalšímu. Hodně mi to připomínalo iritující rozhovory s tchyní. Jelikož mě však rýmečka připoutala ke gauči, vydržela jsem zhruba 40% románu, než se zápletka definitivně odklonila směrem, který na mě má spíše odpudivé účinky (konkrétně zlé agentury o třech písmenech, špinavá politika) a já se rozhodla s panem Lagercrantzem rozvázat čtenářský poměr. "Temnota" je směs detektivky, špionážního a psychologického románu, u skandinávského spisovatele samozřejmě nesmí chybět sociální drama s rozhořčením nad třídní / rasovou nerovností, pravděpodobně dojde i na nějakou tu romantiku.
Třeba dělám chybu, ale ani umíněnost (přesněji obsese dotáhnout načaté věci do finiše) v kombinaci s nemocenskou nejsou dostatečně silnou motivací k úplnému přelouskání po všech stránkách průměrné knihy, když mám k dispozici nadbytek jiných, často čekajících celé roky, než se k nim dopracuju.

Přečti_si
30.12.2022 3 z 5

Dobrá detektivka, případné další díly asi pořídím taky, ale nesedla jsem si z ní na zadek. Postava profesora mě bavila, ale chybělo mi to "něco". :(

jprst
15.11.2022 1 z 5

Tak jsem zase jednou naletěl a připravil si čtenářské zklamání, když jsem místo zajímavého příběhu dostal jakousi melanž všeho možného s dějem, který se dost vlekl a chvílemi dokonce připomínal stojatou vodu. A ten, kdo tohle v nakladatelství zařadil do edice Světový bestseller, to udělal asi proto, aby čtenáři této nálepce přestali důvěřovat.

Šebestová3
10.11.2022 odpad!

Opět má neoblíbená kategorie: škoda papíru. Dočetla jsem s velkým sebezapřením.

čef
03.11.2022 4 z 5

Spisovatel už nepokračuje v Miléniu, začal psát svoje detektivky. Stvořil nové hrdiny, hlavní detektiv Rekke jakoby Sherlockovi z oka vypadl, hrdinka má zase rysy Lisbeth Salanderové. Děj se zaobírá vraždou pochybného individua z Afghánistánu, terorismem, hudbou a mučícím centrem CIA a bohužel je to takové rozvláčné, jak už tak politické kecy většinou bývají a navíc stále opakování známých faktů, příběhu také příliš nesvědčí. Arthur Conan Doyle to prostě uměl napsat s větším švihem. Omráčen kvalitou tedy nejsem.

Kocourek
02.11.2022 2 z 5

Ojojoj, celá natěšená jsem očekávala super čtení. Ale bohužel Lisbetce to nesahá ani po kotníky. Někdy byla fuška se zorientovat a občas jsem měla chuť kouknout na konec a zaklapnout desky. Nakonec jsem ale vydržela . Lehce zmatený děj, u některých věcí zůstávají otazníky. Tak tentokrát je tři hvězdy.

Matthewbee
25.10.2022 odpad!

Strašně slabý až špatný. Nesympatický hlavní postavy. Pokračování milénia nestálo za moc a tohle je ještě horší.

Nefer
22.10.2022

z knihy mám smíšené pocity. nebyla špatná ale ani nelze říct že by byla skvělá..

jaroiva
19.10.2022 1 z 5

D. Lagercrantze jsem vyzkoušela prvně v pokračování Milénia. První jeho díl (Milénium 4) mě nepřesvědčil, tak jsem další díly už nečetla a teď jsem si řekla, že vyzkouším "původní" tvorbu autora. A je to skutečně jiné než milénium... ještě horší. To jsem se fakt sekla. Ale zase výhoda, že takto můžu z fronty vymazat i Přiznání Alana Turinga, které mi tu ještě ve frontě viselo. Po tomto debaklu už to nebudu pokoušet.
A to jsem poslouchala audioknihu, kterou četl můj dost oblíbený interpret Lukáš Hlavica.
Smíchanina slov Kábul, fotbal, hudba?, Taliban, ... přeskakování v čase... blablabla. Vřele nedoporučuji.
Jé, teď se dívám, že to má tu zlatou nálepku! Toho jsem si nevšimla, mělo mě to varovat!

olga8832
17.10.2022 5 z 5

Musím říct, že toto je moc příjemný nadstandard a trošku jiná detektivka. Sic malý problém na začátku se začíst, ale pak už to jelo a příběh a ústřední dvojice mě moc bavila a vůbec mi nevadí, že by to snad mohlo kopírovat Sherlocka Holmese.
Moc se těším na další díl série.

raty
15.10.2022 4 z 5

Byla jsem hodně zvědavá na novou sérii od Davida Lagercrantze, protože se mi moc líbilo jeho pokračování série Milénium.
Není to jednoduché a jasné hodnocení. První třetinu knihy jsem se dost trápila a byla přesvědčená, že to lepší než za tři hvězdičky nebude.
Zmatený děj, velké množství postav, politika....
Poslední čtvrtina dojem celkem napravila, zejména závěrečné vysvětlení. Navíc jsem si k hlavním postavám vytvořila vztah podobný Stockholmskému syndromu. I když mě z počátku trápily, na konci se mi úplně loučit nechtělo :-). Takže mi nezbývá než přihodit čtvrtou hvězdičku a dát šanci dalšímu dílu.

Datr1
15.10.2022 4 z 5

Je pravda, že knížka je trochu slabší, ale v závěru se celkem vydařila, poveselila mně podobnost s Sherlockem, a docela se těším na pokračování, vypadá to na zajímavou dvojici s neobvyklými případy.

Zara
04.10.2022 odpad!

Životní omyl v podobě zakoupené audioknihy.
Vydržela jsem asi 18 kapitol.
Krom bezduchosti a naprostém literárním debaklu je toto veledílo přesně tou stravou, kterou krmí světová levice svoje stádo.

Boruvka.cerna
24.09.2022 5 z 5

Pro mě byla kniha skvělým odpočinkem od sériových a/nebo brutálních vražd jiných autorů. Brala jsem to jako příjemné povídání, nebyla ani moc popsána mrtvola, bavil mě vztah Micaily a Rekkeho. On sám mi někdy přišel až moc ujetý - opravdu jsou takové duševní stavy možné…? Každopádně, mě kniha bavila a přečetla jsem ji za pár večerů.

Katulinka69
24.09.2022 1 z 5

Tak za mě bohužel nuda. Četla jsem tak rychle jen abych to měla za sebou

hrabalikoval
21.09.2022

Kniha mě moc nebavila. V ději jsem byla zmatená, všechno se tam motalo. Někdy jsem nevěděla kde a v jaké čase jsem. Dočetla jsem to tak tak ale musela jsem se nutit a to není nic na co jsem zvyklá. Končilo to návaznosti ma další díl. Ale nemůžu říct, že hned poběžím a další díl koupím. Budu si to hodně promýšlet.