Útěk z koncentračního tábora Natzweiler

Útěk z koncentračního tábora Natzweiler https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/375390/bmid_utek-z-koncentracniho-tabora-natzwe-t1S-375390.jpg 4 4 3

Z kmenového lágru koncentračního tábora Natzweiler v Alsasku se během celé války podařil jenom jediný útěk. Dne 4. srpna 1942 se pětice vězňů převlékla do uniforem SS a v osobním automobilu projela řetězem stráží na svobodu. Nacistům se podařilo chytit jen jednoho, zbylí čtyři se dostali přes okupovanou a jižní Francii na území kontrolované Spojenci. Jedním z nich byl i český důstojník JOSEF MAUTNER-BRIXI. Ten po svém příjezdu do Londýna napsal obsáhlou zprávu o poměrech v nacistických koncentračních táborech, která se stala důležitým svědectvím při pří - pravě poválečného stíhání nacistických válečných zločinců.... celý text

AlbionFoxyFox
07.08.2021 5 z 5

Pro mě osobně další přečtená kniha na toto téma a opět jiný styl, jiný pohled, jiné informace. V úvodu čtenář získá jak představu o autorovi, tak o táboře jako takovém, což potom vlastní zpráva perfektně doplní. Text se může jevit neosobní, vesměs ryze faktický, ale to je pochopitelné vzhledem k účelu, jaký plnil. Pro mě to byl skvělý zdroj nových informací o poměrně neznámém táboře a zároveň jsem v něm objevila odkazy na další oblasti, ke kterým si chci něco přečíst.

dagmar5477
15.05.2020 5 z 5

Výborná knížka.

dearkiki
01.09.2018 4 z 5

Zajímavě, i když v porovnání s jinými podobnými vzpomínkami, celkem stručně podaná zpráva - popis Mautnerova pobytu ve třech koncentračních táborech - Dachau, Buchenwaldu a Natzweileru a nakonec samozřejmě i vše o jeho zdařilém útěku. Je to ale skutečně psáno jako zpráva pro jeho nadřízené, ne jako kniha, takže je ta jistá stručnost určitě na místě. Nevadilo mi to. Vše důležité se tu dozvíte a každý si může udělat vlastní představu o úděsných podmínkách v jednotlivých táborech, o jejich obsazení a fungování.

koncentrační tábory

Autorovy knížky