Ussurijským krajem

Ussurijským krajem https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/204259/mid_ussurijskym-krajem-204259.jpg 4 4 3

Výprava do horské oblasti Sichote-Aliň v letech 1902-1906. Proslulý cestopis zajímavým způsobem líčí poznatky i zážitky cestovatele-přírodovědce při jeho dvou výpravách do neprobádaných oblastí, prostírajících se mezi Mandžuskem a Tichým oceánem a oplývajících ptactvem i zvěří všeho druhu, tygry, medvědy, soboly, divokými vepři atd. Vylíčen je i primitivní život domorodců, kteří začátkem 20. století jen řídce obývali ussurijskou tajgu, živíce se lovem i zemědělstvím. Cestopisné líčení je velmi poutavě oživeno postavou domorodého lovce-stopaře, plně sžitého s přírodou, který doprovázel autora při jeho výpravách, kus po kuse mu odhaloval tajemství tajgy, přírodní jevy, zvyklosti zvěře i život a obyčeje národností Dálného Východu. Autora "objevil" jako spisovatele M. Gorkij, který o jeho knize napsal: " ... byl jsem unesen a očarován silou jejího líčení."... celý text

Literatura světová Dobrodružné Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Mladá fronta

Po Ussurijskomu kraju

Antoramix
11.08.2022 4 z 5

V antikvariátech je to cennost, ale i tak se mi podařila sehnat. Od Arseňjeva jsem četl již Tajgou a Stopaře Děrzu Uzalu, což je této knize velmi podobné. Cestujete s výpravou po neprobádaných krajích Ussurijského kraje a seznamujete se snad se všemi říčkami a řekami, geologickou stavbou a místní faunou a flórou. To je ta méně zábavná část, ale popisy národů zde žijících jsou naopak velmi zajímavé. Oproti již zmíněným dílům je tu věnováno více prostoru čínským a korejským osadníkům, či původním Tazům a Udehejcům. K expedicím se přidal goldský stopař Děrzu, jehož láska k přírodě a znalosti o ní nadchnou každého čtenáře. Přátelství s autorem a jejich vzájemná symbióza se nesou celým románem. Na cestopis navazuje Děrzu Uzala v němž jsou některé části právě z této knihy. Pro milovníky přírody a tajgy obzvláště je to dobrá volba. Každý den zažíváte nějaká dobrodružství, bojujete s nástrahy nedotknutého pralesa a strádáte při dlouhých výpravách. V roce 2021 vyšla v nakladatelství Triton nová verze i s krásnými ilustracemi.

iren9016
24.09.2014

Líbila by se Vám stejně, četla jsem je všechny. Přidejte ještě Fedosejeva - Dlouhá bílá cesta, Smrt počká a Divokým pohořím Sajanu. Čtou se jedním dechem. A nepleťte sem politiku. :-D

nightlybird
24.04.2014

Knihu, stejně jako na ni navazujícího Derzu Uzalu jsem četl v dávných dobách - tenkrát se mi líbila, těžko říct, jak by dopadla dnes. Když jsem se je snažil oživit v mysli, narazil jsem na recenzi na ně na netu a usoudil jsem, že bych to líp než jistý KOJOT nenapsal, takže si ji raději přečtete taky místo mých keců (proto jsem tady vložil na ni odkaz do recenzí) - jen podotknu, že s Kojotem zcela souhlasím (jen pokud jde o tyhle konkretní knihy).

1934  88%Stopař Děrsu Uzala
1953  85%Ussurijským krajem