Upálená zaživa

Upálená zaživa https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/18907/mid_upalena-zaziva-pnR-18907.jpg 4 417 417

Souad vyrůstala v jordánské vesnici, kde panují doslova středověké poměry a v rodině má hlavní slovo otec. Ženy platí za méně než dobytek, jsou denně bity pro sebemenší maličkost, nemají nárok na vlastní názor, na vzdělání, na jediné slovo. Mohou pouze sloužit a být absolutně poslušné. A pokud se jen podívají na cizího muže, vyřknou nad sebou ortel smrti. Souad tento řád porušila: zamilovala se. Její štěstí však netrvalo dlouho, a když otěhotněla, mladík ji opustil. Dívka těhotenství tajila, protože věděla, co ji čeká. Sama zažila, jak byla z důvodu "cti" zavražděna její sestra. Nakonec rodina rozhodla - děvče se nemůže vdát, je bezcenné, proto je třeba ho odstranit. Úkolu se ujal švagr, který měl popravu provést. Když nazítří prala Souad na dvoře rodného domu prádlo, polil ji benzinem a škrtl zápalkou. Jenže dívka přežila. Ocitla se v nemocnici, ale lékaři i ošetřovatelky ji zanechali jejímu osudu, proto pomalu umírala. Nakonec se však přece jen dočkala pomoci: o její případ se začala zajímat pracovnice humanitární organizace, která ji po nekonečných peripetiích odvezla do Švýcarska. Po mnoha operacích a dlouhém léčení se Souad naučila znovu žít. Dokonce založila i rodinu. Nyní, po dvaceti letech, se rozhodla o svých zážitcích napsat. Nikoho neodsuzuje, uvědomuje si, že takový je prostě život tamějších lidí, kteří nepoznali nic jiného. Chápe, že matka vraždí své dcery, chápe, že její bratr zavraždil sestru, dlouho měla pocit, že i její "trest" byl zasloužený. Tato kniha je burcující výpovědí ženy, která se rozhodla porušit tabu nesnesitelného mlčení a promluvit za všechny, které podobné svědectví už vydat nemohou.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Brulée vive , 2003

jaste
29.10.2015 3 z 5

Na knihu jsem se opravdu tesila a horko tezko ji shanela. Ackoli je pribeh opravdu silny a pro nas, Evropany, tezko stravitelny, hodne me rusila spatna gramatika, nespisovne vyrazy, opakovani tehoz porad dokola a preskakovani v case na konci knihy.

fina3210
15.07.2015 5 z 5

Před přečtením knihy jsem od známých, z různých populárně-vedeckých zdrojů, apod. zhruba tušila, co se v pro nás nepříliš probádaných krajích děje. Nicméně již během čtení tohoto dokumentu jsem si uvědomila, že víme tak málo. Oceňuji autorčiny dodatky co se legální roviny týče, protože samozřejmě první, co mne napadalo - jak je možné, že ani státní orgán není schopen tomuto zabránit? A ono se vlastně jedná o kulturu zakořeněněnou i v myslích žen. Jsem velice překvapena. Kniha je skvěle napsaná, člověk se do autorky vcítí (především ke konci, kdy už psychologii postavy má v hlavě). Doporučuji číst současně další knihy, tato se nedá zhltnout či počítávat u kafe.

Pedruska01
13.05.2015 5 z 5

Celá kniha byla "šílenost", která nelze nijak hodnotit. Co by se jinak hodnotilo? Utrpení? Bolest? Neuvěřitelnou krutost? Nebo by autorka/postižená měla dostat 5 hvězd za to, že přežila? To by byl výsměch.
Už od prvních stran mě vyprávění hrozně fascinovalo. Nemohla jsem uvěřit, zda je to opravdu pravdivý příběh. Bylo to neskutečné. Byla jsem rozhozena a znechucena. Už od prvních stran jsem ty zrůdy, ty muže, kteří rádoby hájili svou čest nebo své rodiny, považovala za hyeny. O nic jiného nešlo než o nechutný hyenismus. Nyní, po přečtení, nenacházím horšího slova.
Rozumím, že v zemích "třetího" světa mají jiná pravidla, zákony, mentalitu, ale tohle? Opravdu?
V tomhle století, v oblasti i v kolektivu určitých lidí, ve kterém jsem vyrostla, se mi jednoduše nechce věřit, že se tohle na druhé straně světa děje. O to smutnější je fakt, že to je u nich "normální". (!!!) Moje hlava to nepobírá.
Že se jedná o vážnou věc jsem si uvědomila, hned, ale téměř mě vyděsilo, když autorka zmínila, že nějaká dívka je bez nohou, protože její otec a snad bratr jí svázali a hodili pod vlak. (???)
Já z toho opravdu nemám slov, a tak se celkem divím, že tenhle komentář je tolik obsáhlý.
Musím se přiznat, že jsem měla výtky vůči tomu, jak se vlastně do toho kolotoče dostala. Autorka věděla o zvycích a trestech, které by jí čekaly, kdyby se něco nedovoleného stalo a přesto riskovala. Ať už z nerozvážnosti (dle mě) nebo snad z touhy k čemukoliv. A ta její až moc rychlá zamilovanost měla k pravé zamilovanosti daleko.
Ale do tohoto příběhu ženy, která měla to štěstí, že dokázala přežít nevidím a omlouvám se, jestli bych jí křivdila.
Chápu a rozumím jí v tom, že se pak psychicky zhroutila, měla šíleného stihomana a chtěla se od toho všeho odloučit - měla na to právo.
Na konec nemohu nezmínit, že vše zlé se v dobré obrátí. Možná ne na 100%, ale ve větší části se jí to splnilo, což jí moc přeji vůči tomu, co má za sebou.

Markysek45
15.04.2015 4 z 5

Další krutý příběh těžce zkoušené ženy. Stojí za přečtení.

miiisaaa
23.02.2015 4 z 5

Jedním dechem...nešlo přestat, i když se člověku nechce věřit... že se tohle vůbec mohlo stát...

Zorka
04.10.2014 4 z 5

Je velmi těžké hodnotit takové knihy, protože obsah často vítězí nad formou. Svá svědectví podávají lidé, kteří je zažili,nikoli spisovatelé v pravém slova smyslu. A právě sdělení těchto zkušeností je cennou hodnotou podobných knih. Autorce, která vystupuje pod pseudonymem Souad, se podařilo podat otřesné svědectví o životě v jordánské vesnici, kde se zastavil čas, kde zákon drží v ruce otec rodin, nikoli stát, a kde "zločin cti" může (a vlastně z pohledu tamních lidí musí) být potrestán smrtí. I když to všichni víme, vždycky se znovu a znovu pozastavujeme nad tím, že v dnešní době je něco takového vůbec ještě možné.

rtesarova88
31.08.2014 5 z 5

Další drsný příběh, ale dobře sepsané

cleopatra11
22.08.2014 4 z 5

A kolik hrůzy a dalších zrůdností se děje pod černými závoji žen v arabském světě...velmi pěkná kniha..pravdivá...

Zlodějka knih
21.08.2014 5 z 5

V průběhu čtení si člověk uvědomuje, jaký je rozdíl mezi životem u nás a u nich a jaké máme vlastně štěstí, že je to z části takové jaké to je, protože nikdo by nechtěla zažít to, co Souad. I když z příběhu mrazí po zádech jsem ráda, že ji mám ve své knihovně a můžu si ji kdykoli znovu přečíst a uvědomit si, že to není svět, kde by někdo chtěl někdy žít....

Lucka385
17.08.2014 5 z 5

Brrrrrrrrr.......ještě teď mi běhá mráz po zádech. Zlatý čechy a zdejší život.......

Andvejka
17.08.2014 5 z 5

Je až neskutečné, jakým způsobem žijí ženy v některých částech světa! Až si říkám, že můj život je v porovnání s jejich procházka růžovým sadem.

me.odstiny.knih
02.08.2014 5 z 5

Nechtěla bych tohle zažít na vlastní kůži.....

Denisqa
22.07.2014 5 z 5

Strhující příběh! člověka z toho až mrazí, jak to chodí v muslimských zemích.

mifor
12.06.2014 5 z 5

Rozhodne odporúčam túto knihu na čítanie. Aké má človek obrovské šťastie, že nežije v takej primitívnej krajine ako žila Souad.

lenka.v
24.02.2014 5 z 5

Jak mohla tato žena najít sílu žít dál a vrátit se zpět do společnosti a opět uvěřit lidem a hlavně mužům .... Přečetla jsem jedním dechem .

Katyna79
24.02.2014

Přečteno "na jeden zátah".....smutná ukázka síly fanatismu.

Landys
31.01.2014 4 z 5

Pravdivý a velmi smutný příběh. Rozhodně stojí za přečtení!!

Lucina88
24.12.2013 5 z 5

Hrozný příběh. Já se v takové situaci jako je Souad nedokážu představit...jsem hodně vzpurná a asi by mě ihned ukamenovali. :)
Věřím, že tak otřesné věci se stávají v dnešní době v těchto zemích 90ti % žen...je to smutné..proto tak strašně nenávidím islám.

xxiixxi
08.12.2013 5 z 5

Kniha na mne udělala veliký dojem a nějak nevím, co říct. Skutečně děsivé čtení, musela jsem si dělat dlouhé pauzy ve čtení, protože to bylo příliš silné.
Je strašné, kam až mohou někteří lidé zajít, aby si "zachovali čest". Kromě svědectví, jak hrozně se může vlastní rodina zachovat, je zde také nastíněno, proč se utlačované ženy proti mužům nebouří a nemohou svoje životné podmínky zlepšit.
Byla bych ráda, kdyby se tato a jí podobné knihy četly mez lidmi daleko častěji a aby se lidé pak dozvěděli, že mnoho žen na světě není svobodných a musí toto zažívat. Kéž by je četlo tolik lidí, jako dnešní oblíbené "erotické bestsellery"...

Clairka
06.12.2013 5 z 5

drsný příběh.....čteno jedním dechem..