Universalchymie

Universalchymie https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/503468/bmid_universalchymie-7ed-503468.png 4 69 69

Že je časoprostor zakřivený, se ví už dávno a není s tím problém. Ten nastane, až když se v něm vyskytne nečekaná chyba, drobný kaz. Nevím, proč jsem to nenechal být. Proč jsem od toho nedal pracky pryč a strkal do všeho svůj zvědavý čumák. Dominový efekt na sebe nenechal dlouho čekat. Najednou jsem byl v rychlíku, který se řítil přímo do pekla, a mně nezbývalo nic jiného, než na tu konečnou dojet. A to jen kvůli jediný pitomý otázce: Mohla středověká alchymie pohnout vesmírem? Tím mým určitě. Samostatný román... celý text

Maud22
24.10.2022 5 z 5

Místo i postavy jsou jasně dané a popsané, akorát ten čas si dělá, co chce. Terry se zvláštní schopností probírat vzpomínky jiných lidí, narazí na záhadnou dívku, a přestože je mrtvá, tak ho začne zajímat právě pro ty podivné vzpomínky. Začne pátrat po její minulosti. Terry je klasický hetešovský hrdina (myslím, že toto označení je právem na místě), jenž kouří Camelky, má slabost pro hezké holky (kočičky) a rád si dopřeje panáka koňaku nebo sklenku vína, jehož je znalcem, aby ne, když provozuje bar v univerzitním multifunčkním klubu, a nejen bar. Přičemž vše jistí Jack Daniels. Jeho zvědavost ho dostane do nesnází a najednou už ani místo, ani postavy nejsou tak ukotvené. Hezky to charakterizuje hrdina takto: "Položil jsem mobil na stůl a přemejšlel, jak to myslela s tou šlehačkou. V tomhle mým novým světě jsem se Silvií ještě nikdy nespal. Ostatně nespal jsem s ní nikdy ani v tom předchozím, vlastně jsem s ní spal jenom v tom novým, ale ještě v době, kdy jsem v něm nebyl." Je to psáno z pohledu hlavního hrdiny, jemuž jde místy i o život. Jeho myšlenky jsou vtipně formulované, s takovou sebeironií a lehkostí, dobře se to čte. Je tu dost akce, ale obejde se bez obvyklých masakrů, nechybí ani lehké erotično. Hodně mě bavilo to čtení vzpomínek, kdy se prolínaly bez varování vzpomínky jeho samotného a ještě dalších lidí. A kam až sahají autorovy vzpomínky, ptám se, když poslední kapitola byla napsána 23. 2. 1618? :-)))

kokrokr
09.10.2022 3 z 5

(SPOILER) Na román trochu slabá zápletka, která má plno hluchých míst. Pokud byl Terry jedním z alchymistů, proč ho kolegové chtěly zabít? Důvod pronásledování nebyl vysvětlen ani naznačen. Fallyertová na něj několikrát poslala zabijáky a jeho učitel Getrano se zachoval obdobně. Jen Kira - Kristýna se rozhodla umožnit mu návrat v čase a tvrdila, že jeho život je pro alchymisty cenný. Proč tedy ty snahy o jeho zabití? Také alternativní světy bych už do děje nepřidával, ty cesty časem úplně stačily. Přišly i změny v literárním projevu, autor už tolik nepoužívá pro něho obvyklé slovní hříčky, vtípky a sarkasmy. Jsem zvědav, jak tuto knihu ohodnotí ostatní čtenáři.