Umění žít šťastně: Buddhova Abhidhamma v praxi meditace a zvládání života

Umění žít šťastně: Buddhova Abhidhamma v praxi meditace a zvládání života https://www.databazeknih.cz/img/books/64_/64845/bmid_umeni-zit-stastne-buddhova-abhidham-QRv-64845.png 4 7 4

Kniha předkládá čtenáři řadu strategií a svépomocných metod, jejichž cílem je umění zvládat život. Šťastný život není ani tak záležitostí „vlastnictví štěstí“ jako spíše schopností žít šťastně. Štěstí znamená dovednost, které se můžeme naučit. Tato kniha těmto dovednostem všímavého, šťastného a moudrého života učí, je praktickým návodem pro čtenáře, který si může sám na sobě tyto postupy vlastní zkušeností ověřit a přesvědčit se o smysluplnosti a praktické využitelnosti této metody. Toto „umění žít šťastně“ využívá starodávného psychologického vědění Abhidhammy (abhi – vysoké, dhamma – učení), která je základem Buddhovy metody tréninku mysli a léčení a která je nyní opět objevována moderní psychologií, resp. psychoterapií.Vědecký rámec této knihy je slučitelný s přístupy a teoriemi psychologů a psychoterapeutů, jako jsou C. R. Rogers, G. Bateson, E. Fromm, E. Gendlin, J. L. Moreno či C. Naranjo.... celý text

Shindo
08.04.2021 4 z 5

Keďže theravádovému buddhizmu neholdujem (radšej zen), predošlé dve knihy od autora sa mi čítali ťažko. Ani táto nebola úplná prechádzka ružovou záhradou, pristupoval som k nej však už poučený a s istou zvedavosťou.

Knihu som musel dávkovať postupne a čítať ju v správnom rozpoložení. Hľadanie spojitostí medzi buddhizmom a psychológiou je už pár rokov (alebo desaťročí) v kurze, kvalita literatúry však kolíše. Táto kniha však mala tú výhodu, že ju písal človek, ktorý rozumel obidvom - ako buddhizmu (bol mních), tak psychológii (bol docentom na univerzite) a z toho, do akej hĺbky v knihe ide je vidieť, že jej rozumel veľmi dobre. Sám v knihe viackrát varoval pred rôznymi pokrútenými formami praxe, samozvanými učiteľmi a tým, čo sa na meditáciu v podstate iba hralo.

Ďalšou výhodou knihy sú praktické cvičenia. S postupne pribúdajúcimi informáciami sa stupňovala aj náročnosť cvičení, autor však pravidelne pripomínal základy a kládol veľký dôraz na zakotvenie v prítomnej skutočnosti ako dôležitý prvok cvičenia. V dodatku knihy sa nachádza inštrukcia k focusingu. Sám som ešte pred rokmi, dávno predtým, než som siahol po tejto knihe, absolvoval kurz focusingu u jedného z autorovych žiakov. Inštrukciu mám síce dodnes doma v šuflíku ale až po prečítaní knihy som ju konečne začal viac chápať.

Aj samotný text je podaný dostatočne zrozumiteľne aj pre nepsychológa a nebuddhistu. Autor síce uvádza aj termíny v pálí na označenie konkrétnych javov, tie však nie sú úplne kľúčovým stredobodom knihy a často sú "pomimo" uvedené v zátvorkách. Ak čitateľ chce, info si k ním dohľadá napr. v slovníku pojmov na konci knihy alebo v publikáciách, na ktoré sa autor odvoláva v poznámkach pod čiarou (najčastejšie tu býva citovaný jeho učiteľ meditácie Nyánaponika).

Suma sumárum? Ak chcete začať praktikovať dnes tak populárnu mindfullness, táto kniha je rozhodne lepšia a odbornejšia voľba, než mraky rôznej samozvanej "psychologickej" (v skutočnosti ezo) literatúry na túto tému. Pokiaľ teda máte chuť a odhodlanie na sebe pracovať.

knihyKeMne
18.03.2021

Netušila jsem, že buddhismus je taková věda :-O
Měla jsem problém se začíst, a ty diagramy jsem nepobrala vůbec... Ale autor komunikuje s čtenářem, dává mu úkoly stylu "než budete číst dál, proveďte to a to", a to mě do sebe docela vtáhlo. Ovšem to nic nemění na tom, že tu teorii moc nepobírám... Na mě příliš odborné. A tak bohužel první kniha, kterou zanechám nedočtenou.

IŠ
28.02.2020 5 z 5

Výborná kniha a v porovnání s knihami rádoby v podobném duchu, kterých se v posledních pár letech vyrojila celá řada, zcela výjimečný klenot. Toto je alespoň dle mého názoru to skutečné mindfulness. Sati (všímavost) je zde představena naprosto srozumitelně, v logickém sledu a včetně návodných rad. Čtení pro mě bylo hlubokým spirituálním zážitkem a až by se mi chtělo říci, vyhoďte Zinna ze své knihovny a pozvěte si do ní Frýbu.

beruna23
19.04.2013 5 z 5

Velmi vzacna kniha od mistra Abhidhammy. Psana krasnou cestinou, respektujici muze i zeny. Pro nektere navody jak si zprijemnit prozivani, pro jine instrukce jak zvladat zivot. I laik muze poznat pristup autora a priblizeni Adhidhammy, velmi prastare nauky, ktera v dnesni dobe je volne prekladana jako teorie relativity v psychologii. Narocne techniky zvladani sve vlastni osobnosti (napr. vlastnich motivace, miru osobni stedrosti, hloubku konani dobra v vztazich k praci ci k vecem) jsou zde popsana takrka hrave a zabavne, i kdyz jde o zcela narocnou psychologii z oblasti duchovniho rozvoje.

Tato kniha muze byt celo/do-zivotnim pruvodcem, ktery priblizi "mapy vedomi" i beznemu cloveku zbezne informovanem o buddhismu.

Mirko Frýba
česká, 1943 - 2016
2003  86%Umění žít šťastně: Buddhova Abhidhamma v praxi meditace a zvládání života
2008  93%Buddhova meditace všímavosti a vhledu
2008  80%Psychologie zvládání života. Aplikace metody Abhidhamma
2001  100%Opravdové přátelství podle nauky Buddhovy
1991  75%Abhidhamma - základy meditativní psychoterapie a psychohygieny

Kniha Umění žít šťastně: Buddhova Abhidhamma v praxi meditace a zvládání života je v