Hořící země

Hořící země https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31391/bmid_horici-zeme-BZj-31391.jpg 5 267 31

Saské kroniky série

Děj páté knihy Cornwellovy ságy z ranných dob anglických království se odehrává v posledních letech devátého století. Wessexský král Alfred, později zvaný Veliký, je čím dál víc sužován nemocemi a cítí, že se blíží konec jeho dnů. Dědic trůnu, Alfredův syn Edward, je však ještě příliš mladý a nezkušený a dánští vůdci, kteří tolikrát neuspěli v pokusech o dobytí Wessexu, cítí novou příležitost. Jako první z nich vtrhne do země Harald Krvavý vlas, podněcovaný svou milenkou Skade. Alfredovi však stále věrně slouží válečník Uhtred z Bebbanburgu, který zavede Haralda do pasti a u dnešního Farnhamu v hrabství Surrey uštědří Dánům jednu z nejtěžších porážek. Krátce po tomto vítězství však postihne Uhtreda osobní tragédie, navíc se stane obětí intrik Alfredových nohsledů, žárlivých na jeho pověst a uražených jeho pohanskými způsoby. Uhtred porušuje přísahu věrnosti, která ho k Alfredovi vázala, a vrací se na sever do své domoviny. Vikinské hrozby Wessexu však nepolevují a jediný, kdo dokáže Uhtreda přivést zpátky k Sasům, je Alfredova dcera Æthelflaed, provdaná za mercijského velmože, jehož touhou je stát se Alfredovým nástupcem na wessexském trůnu. Uhtred se ujme velení nad demoralizovaným mercijským vojskem a spolu s částí wessexského vojska, vedeného Alfredovým synem Edwardem, zničí velkou vikinskou pevnost v ústí Temže. Hořící země je skvělý román, v němž se autor snaží oživit málo známé období anglických dějin.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , BB art

The Burning Land , 2009

Mako123123
09.08.2016 4 z 5

Dej pútavý hned idem na pokračovanie, ale tak ako tu už bolo na začiatku v komentoch spomínané autor nie a nie skončiť, (vidím že bude aj 9. časť) jako je to fajn, ale začal som to čítať s tým že tetralógia ...fajn... no už je to jaksik ... nechápte ma zle ako dej je dobrý len čitatel (ja) som dávno čakal že to skončí, evidentne stále je čo opisovať, hl. hrdina má fantastickú pamäť ked si všetko toto pamätá :D P.S: fakt ma mrzí že sa autor rozhodol v závere poslať Uhtreda s5 za Alfredom (jeho dcérou) , tak super sa to mohlo vyvíjať s osadzovaním británie vikingami a napriek tomu sa hentak rozhodne, ved už to mali všetko s Ragnarom naplánované, mohlo sa to odvtedy pekne čítať, takto zase Uhtred spadol do tých istých vôd a mám dojem že nejde ani tak o tri sudičky Norny ako o naťahovanie deja kedže je bohatší na zápletky. dávam solídne 4/5 Keby Uhtred ostal u Ragnara (na strane Vikingov) a neuposlúchol Alfredovu dcéru (nemusel nevyhnutne) tak by som dal 5.

Alma-Nacida
16.03.2015 4 z 5

Kniha si pořád udržuje celkem dobrou úroveň, ale přeci jen jsem myslela, že tento díl je už poslední...Zřejmě není. Vzhledem k tomu, že hned na začátku (zatím)pentalogie píše Uhtred, že je 70. letý stařík, se trochu bojím, že tímhle tempem si budu na konec muset počkat ještě nějaké ty tři - čtyři díly. :)

Richie1
18.01.2015 4 z 5

Ani páté pokračování ságy o boji Sasů proti dánským dobyvatelům neztrácí nic ze své čtivosti. Děj mě opět pohltil a konec knihy jsem dočítal v půl páté ráno :-)
Hlavní hrdina Uhtred z Bebbanburgu stále kolísá mezi příchylností k dánským dobyvatelům s jejich původním pohanským náboženstvím a příchylností k saským obyvatelům anglických zemí - ke svým předkům, kteří se již téměř plně přiklonili k nové křesťanské víře. Osud Uhtredovi opět nastolí těžké životní zkoušky, porážky i vítězství.
Cornwell píše tak lehce a čtivě jako málokterý jiný spisovatel. Knihu hodnotím krásnými 90%.

kryspin66
24.11.2013 4 z 5

Tak mám za sebou už pátý díl a příběh pořád pokračuje. Doufám, že další díl bude stejně poutavý.

Jana84
25.07.2013 4 z 5

Výborně napsaný, napínavý příběh. Uhtred opět nezklamal.

vincek1
21.05.2013 4 z 5

Zatím poslední kniha B. Cornwella kterou jsem přečetl. Autor mě opět nezklamal a jsem, jako ostatně i ostatní čtenáři, zvědavý jestli Uhtred dostane na svůj vysněný Bebbanburg. Doporučuji .

klokan.1905
18.04.2013 5 z 5

Opět výborná ;-) Snad jenom kdyby se Cornwell trošku více věnoval i osudu dětí Uhtreda.... Nicméně, u mě jasných pět hvězdiček!!!

OT-PI
21.01.2013 5 z 5

Přečetl jsem i pátý díl a jsem moc spokojen. Skvělá kniha.

čef
28.09.2012 5 z 5

Opět skvělý román plodného autora. Ať nám dlouho vydrží a dočkáme se dobytí Bebbanburgu - Bamburghu.

ferda
10.05.2012 4 z 5

Zatím jsem přečetl 5 dílů a hned bych začal číst další, kdybych ho měl a pokud teda už vyšel. Akorát , když to člověk čte brzy po sobě , tak jsou ty knížky dost podobný. Ale stejně vás to nutí číst dál, protože konec je v nedohlednu..

nightlybird
24.05.2011 5 z 5

Cornwell mne vytáčí, patří totiž k autorům, kteří se doslova vyžívají ve spisování mnohosvazkových ság a to je druh knih, které bytostně nesnáším. Přečtete jednu, druhou, třetí,…. A pořád to nebere konce. Autorovi se téma zalíbilo a hodlá ho bezezbytku vyčerpat a maximálně vytěžit. Nakladatel je taky spokojený, tak proč nepsat. Trpí ale čtenář mého typu, čtenář, který je zvyklý dočítat a i když ho už hrdinové doslova s**ou, styl autora se mu už pomalu ale jistě přestává líbit, co si má ale počít…
Jsou ale výjimky a mezi ně určitě patří povídání o Uhtredovi z Bebbanburgu. Náhodně jsem na jednu z knih narazil v knihovně a abych se přiznal, nebral jsem ji ani tak kvůli autorovi (četl jsem jeho Svatyni a ani téma ani zpracování mne nijak neuchvátilo), jako kvůli období a místu. Docela rád si přečtu historický román, pro anglické dějiny mám jistou slabost a doba okolo přelomu tisíciletí, těch zhruba dvě stě let, to byla opravdu snad celosvětově přelomová doba, plná bouřlivého kvasu a převratného vývoje (vzpomeňte si jen na ty horory, které se děly u nás), střetů začínajícího rozpínání křesťanství a útlumu pohanských bohů, začátek formování národních států.
A nelitoval jsem. Zajímavě udělaná kniha, svérázný hrdina s neobvyklými osudy, myslím si, že docela vystižená psychologie postav ( i když – kdo ví, jak asi uvažovali a mysleli lidé v té době?), dostatečný spád děje (Poznámka : docela dost se tam řežou Sasové s Vikingy, takže je to spíš pro kluky – i když … při dnešní emancipaci). Takže světe div se přečetl jsem postupně čtyři knihy a konec v nedohlednu. Úroveň je vcelku vyrovnaná – ta doba je tak zajímavá, že se o ní snad ani mizerně psát nedá. Teď jsem dočetl zatím poslední – pátou a Uhtred pořád není zpátky doma. Takže je mi jasné, že bude ještě nějaký ten svazek následovat. Jediná výhoda je, že než vyjde, přečtu haldu knih od jiných autorů a jiných žánrů a stylů, takže se mi tahle sága vlastně nestačí zprotivit. A závěrem díky Andrys, že mne upozornila na vyjití páté knihy – už to tak moc nesleduji. Nač taky – je tady přece DK.