Ufo nad Bratislavou

Ufo nad Bratislavou https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/503701/bmid_ufo-nad-bratislavou-eUS-503701.jpg 4 18 4

Slovensko – krajina troch morí, z ktorých len jedno je skutočné, no aj tak k nemu nie je priamy prístup. Rodisko Nočného kráľa, pred ktorým sa triasol celý svet i Jánošíka, ktorý bohatým bral, no chudobným nič nedával. Aké je Slovensko videné poľskými očami? Dobre známe. A predsa ako keby prichádzalo z inej galaxie. Je Slovensko pre Poliakov len krajinou Tatier, halušiek, oštiepkov a iných ľudových stereotypov? Ani zďaleka! Je to raj surferov, aký nikde na okolí nenájdete, je to krajina, v ktorej vznikol muzikál o poľskom pápežovi a je to aj miesto, z ktorého môžete po smrti odletieť rovno na obežnú dráhu. No taktiež je to krajina s dlhodobými neliečenými traumami z minulosti i súčasnosti – od Jánošíka, cez Tisa až po Fica. Ufo nad Bratislavou je veľmi osobná a zábavná kniha o krajine, ktorú dobre poznáme, no nevieme sa na ňu pozrieť z takého uhla, ako naši najbližší susedia. Poľská spisovateľka Weronika Gogola, ktorá si Slovensko zvolila za svoj domov, s dávkou humoru a sympatie pozoruje svoju osvojenú domovinu. Výsledkom je jej vydarená reportážna knižka Ufo nad Bratislavou, ktorú by sme mohli nazvať aj návodom na použitie Slovenska. Či už tu žijete, alebo tadiaľto len prechádzate.... celý text

Literatura světová Žurnalistika, publicistika
Vydáno: , Absynt

Ufo nad Bratysławą , 2021

Martinmmm
20.02.2023 4 z 5

Pohľad poľskej autorky na Slovensko..

Lieska
16.02.2023 4 z 5

Na vydanie knihy som čakala. Autorku mám rada, páčia sa mi jej postrehy, jej zmysel pre bizarnosti na tomto svete. Takisto si rada čítam o Slovákoch a Slovensku z perspektívy cudzincov (hlavne takých kníh nie je veľa).
Pravdupovediac som od tejto knihy čakala viac postehov zo súčasného diania na Slovensku a menej historických faktov, ale rozumiem, že text bol určený hlavne poľským čitateľom, ktorí o nás vedia asi dosť málo... Nuž ale čítalo sa mi to dobre :)
S autorkou ma spája mesto Prešov... a tiež skutočnosť, že moja sestra žije v Poľsku, čiže tieto porovnávania ľudí, miest, mentalít, histórií sú mi veľmi blízke. Ďakujem a odporúčam..:)

adorjas
08.12.2022 5 z 5

Kniha, ktorú som mala vyhliadnutú akonáhle dané vydavateľstvo oznámilo, že ju chystá v rámci jesenných noviniek. Aj som si na ňu pekne nasporila cez Knihovrátok. Ja som bola proste zvedavá, ako taký "cudzinec" vníma Slovensko so všetkými jej odtieňmi mentality, nálad a históriou. A všetko toto som dostala! Kniha zhltnutá za dve popoludnia, veľmi ma bavili autorkine možné interpretácie vývoja nálad na Slovensku, a len jednu vec vytknem- nemenovaného bývalého slovenského premiéra nazvať fešným mi postavilo všetky chĺpky dupkom. Veľmi odporúčam!

Lessana
05.12.2022 3 z 5

Ani neviem, ako začať. Pani autorka Poľka chce byť Slovenkou, tak tu prišla navzdory svojej poľskej rodine študovať, bývať, žiť, našla si tu muža, má tu už rodinu. Citlivo vníma spoločenské dianie posledných rokov u nás, má vzťah k našej krajine, reči (študovala ukrajinistiku, zaujímavé sú aj porovnávania slovanských jazykov v knihe) a aj k našej histórii. Naštudovala si, čo sa u nás dialo od Rakúsko-Uhorska až po súčasnosť, a na pozadí príbehov zozbieraných (tu, žiaľ, treba povedať, že len) zo zdrojov s klapkami na očiach v každej kapitole (pričom niektoré sa mi zdali v knihe akosi nasilu vopchané) prezentuje niečo z našich dejín či aktuálnej situácie. Štýl dobrý, preklad svieži, len tá jednostrannosť v pohľade a neobjektívnosť sú veľkými mínusmi tejto knihy s atraktívnym, hoci zavádzajúcim názvom.

Slovensko, Slovenská republika polská literatura

Weronika Gogola