Túlavý autobus

Túlavý autobus https://www.databazeknih.cz/img/books/96_/96814/bmid_tulavy-autobus-95V-96814.jpg 4 547 547

Dalo by sa povedať, že román Túlavý autobus (The Wayward Bus) patrí k starším dielam Johna Steinbecka, nositeľa Nobelovej ceny za literatúru. Vyšiel totiž r. 1947, teda pred dvadsiatimi rokmi. Ale od tých čias nestratil nič na svojom význame, časovosti a literárnej hodnote, o čom svedčí okrem iného aj to, že sa znova a znova prekladá a vydáva v najrozličnejších jazykoch. Na Slovensku sa s ním zoznamujeme až teraz, ale v češtine vyšiel už dva razy. A v iných rečiach ešte častejšie. Kritika ho vždy znova hodnotí a označuje za jedno z najvýznamnejších a najpríznačnejších diel nielen Steinbeckovej, ale celej modernej americkej románovej tvorby. Aj v tomto Steinbeckovom románe sú hlavnými postavami obyčajní Američania, na pohľad všední a zdanlivo málo zaujímaví. Povrchný človek by sa mohol spýtať, čo môže byť osobitného a vzrušujúceho na takom Juanovi Chicoyovi, majiteľovi malej vidieckej garáže? Alebo na jeho žene, ktorá v zájazdnom hostinci obsluhuje príležitostných hostí a šoférov diaľkovej dopravy? A čím už môže upútať pozornosť také chlapčisko, ako je Juanov učeň Pľuzgier? Alebo mladá, naivná čašníčka Norma? A v otázkach by sa dalo pokračovať, lebo v románe je veľa postáv. Je tu obchodný cestujúci Ernest Horton a celá rodina bohatého akcionára Pritcharda, je tu aj Camille, krásavica neistého spoločenského postavenia, s pochybnou minulosťou a neistou budúcnosťou, je tu aj starý nedôverčivý Van Brunt, navonok samá cnosť a morálka, ale vnútorne rozorvaný strachom zo smrti a zábranami, ktoré sa mu nikdy nepodarilo prekonať. Ťažko povedať, ktorá postava je tu vlastne hlavná a ktoré charaktery sú vedľajšie, lebo všetky majú veľký a takmer rovnaký podiel na tom, aby pred nami vznikol plastický obraz skutočného amerického života v celej jeho mnohotvárnosti a prirodzených protikladoch. Ani jednu postavu nepoznávame z opisu, ale z umeleckého zobrazenia jej ozajstného života, jej činov a správania v rozličných situáciách. Tak sa vynára ich pravá, neskrášlená tvár, ich jasný profil a tak poznávame aj spoločenské pozadie, ktoré ich do značnej miery podmieňuje a utvára. Autor ani slovom toto spoločenské pozadie nekritizuje - a predsa je TÚLAVÝ AUTOBUS jedným z veľkých krtických románov amerického písomníctva, Tá kritika vyplýva akosi prirodzene z výstižného, presného, ale pritom básnického a neobyčajne vnímavého zobrazenia vzájomných vzťahov ľudí, ktorí sa náhodou ocitli v jednom autobuse. Musia spolu prežívať kritickú situáciu, v ktorej im maska voľky-nevoľky padá z tváre a na povrch prenikajú vnútorné pohnútky ich postoja. Ich celý citový život je zrazu akoby obnažený. A už to prezrádza, že tu niet jedinej postavy, ktorá by nebola vierohodná a v celej svojej rozpornosti naozaj ľudská. A tým sme hádam naznačili aj to, prečo tento Steinbeckov román nielen zaujíma, ale priam vzrušuje a dáva pocit ozajstného umeleckého zážitku.... celý text

Literatura světová Romány Doprava
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

The Wayward Bus , 1947

CaptNemo
27.08.2014 5 z 5

Tuhle knížku jsem četl asi někdy před 15 lety, nějak se kě mně zatoulala. A dodnes, když mám říct nějaké dílo amerických velikánů, napadne mě tenhle malý příběh. Snad nikdy jsem víc nelitoval, že neexistuje pokračování. S těmihle lidmi jsem chtěl jet ještě dál...

Illaa
22.07.2014 4 z 5

Má první kniha od Steinbecka a můžu říct, že mě velice potěšila. Přečetla jsem ji jedním dechem a ač se tam neodehrává žádný velký děj (rozpětí jen asi 2 dní), tak Vás úplně pohltí psychologie postav a reakce lidí v extrémních situacích. Je na tomto díle moc dobře vidět, jak jsou lidé různí a jaká mají skrytá tajemství a povahy.

kilometr
27.11.2013 5 z 5

Krásná kniha,která přibližuje pár lidí se svými problémy a bolestmi na cestě,necestě.100%.

adorata
21.10.2013 4 z 5

Tuto knihu jsem i přes minimální počet stran četla třičtvrtě roku s obavou, že se k závěru neprokoušu. Nakonec to dobře dopadlo. Stále mi nejde pořádně do hlavy, že v ní Steinbeck popisuje pouze jedinný den! I přes hodně nesnadné čtení ji hodnotím velmi kladně. Nejsilnější (a pro onu čtivost také nejzabijáčtější) jsou charakteristiky jednotlivých postav. Úplně všechny postavy do nejhlubší myšlenky rozebral, hlavní i vedlejší. Ve výsledku dokázal to, čeho u mě ještě žádný jiný autor nedosáhl - ve všech postavách jsem se aspoň trochu našla a ani jedinná mi nebyla sympatická. Může to znít jako negativní kritika, ale já ho za to obdivuji. Právě ty dobré knihy se někdy čtou obtížně.

dusty
22.07.2013 3 z 5

Asi to není úplně knížka pro mě. V podstatě jsem úplně nepochopil, proč ji Steinbeck napsal. Místy je to sice čtivé, některé postavy dobře vykreslené, ale kromě mezildských vztahů a popisu krajinu v té knížce nic moc není.

jiri77
24.06.2013 5 z 5

Další Steinbeckova nádherně napsaná knížka,jak dokázal mistrně popsat postavy a krajinu je prostě úchvatné.

rasputin
11.06.2013 4 z 5

Na Steinbeckových knihách mě nikdy nepřestanou fascinovat jeho mistrně vykreslené psychologické profily postav. Je to jako by byl každou z nich a mluvil při tom z vlastní zkušenosti a z vlastních zážitků. Tento příběh snad ani není příběhem. Nestane se nic převratného, ale přesto to převrátí několika lidem život naruby. Kniha mě moc bavila, ale určitě nedoporučuju těm, kteří raději knihy plné překvapivých zvratů.

Skjaninka
09.06.2013 4 z 5

O náhodnom stretnutí rozličných ľudí na jednej strastiplnej ceste v túlavom autobuse. Celkový príbeh nie je ničím zvlášť zaujímavým, ale to, ako dokázal Steinbeck vykresliť charakter každej postavy a ich myšlienkové pochody, robí knihu veľmi zaujímavou. Určite odporúčam.

Kabátice
01.06.2013 4 z 5

Moje první kniha od Steinbecka, kterou jsem kdy přečetla. Moc se mi líbilo psychologické zpracování osob a vyostřený závěr byl přímo senzační. Vůbec jsem to, po trošku slabším začátku, nečekala. Určitě nezůstanu jen u této knihy :-)

Nick269
15.03.2013 4 z 5

Velice hezky odvyprávěný příběh, který sice není tak silný jako Hrozny hněvu, ale je velice čtivý. Nic naplat, Steinbeck je mistrem ve vykreslení charakterů postav a jejich myšlení a cítění.

Yorika
12.03.2013 4 z 5

Skvělá kniha.Steinbeck je výborný psycholog a charakteristiky jeho postav jsou jako vždy velmi dobré.Baví mě sledovat,jak lidé z autobusu v důsledku nestandartní situace ztrácejí zábrany a na povrch vyplouvají jejich skutečné ne vždy pěkné povahy a pohnutky.

Zorka
11.03.2013 3 z 5

Měla jsem problém se začíst, ale stojí za to dočíst až do konce. Děj nabere na obrátkách a zvraty v jednání postav, které se dostanou do "krizové" situace, jsou velmi zajímavé.

St. Jimmy
21.10.2012 4 z 5

Přestože je tato novela často označována jako jedna ze Steinbeckových slabších prací, já se při čtení velmi dobře bavil. Bylo zajímavé pozorovat, co se stane, když jsou tak rozdílné charaktery nuceny držet spolu v krizové situaci. Ty teprve ukážou, co v člověku doopravdy je, což se zde autorovi povedlo vykreslit velmi věrohodně a přesně. Vnitřní monology nemají jedinou chybu, stejně jako prokreslená psychologie hlavních postav.

p.stranska
06.10.2012 3 z 5

První kniha od Steinbecka, kterou jsem četla a zamilovala si ji, byla Na východ od ráje. Proto čtu jeho další díla. Tahle kniha se jí ale, stejně jako ostatní, co jsem od něj četla, prostě nemůže vyrovnat...

verusak
28.10.2011

po 50ti stránkách odkládám ... nemám momentálně příliš času a ztrácet další touto knihou nechci ... dočtu až se někdy budu nudit :)

willi
20.07.2011 2 z 5

Velké zklamání . . .první kniha, kterou jsem od Steinbecka četla a nevím, co to vše mělo znamenat :-(

Komnenos
30.11.-0001 4 z 5

Dej , charaktery, štýl celkom dobre zvládnuté. Len prečo taký debilný názov ako pre deti predškolského veku.

krtek3
30.11.-0001 3 z 5

Dělalo mi dost problém se začíst. Nějakou myšlenku sice má, postavy nepostrádají hloubku, ale něco mi zde přece jen chybí.