Tři podobizny

Tři podobizny https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69503/bmid_tri-podobizny-YFs-69503.jpg 4 10 4

Kniha o třech velikánech Velké francouzské revoluce (Jean Jacques Rousseau, Honoré Gabriel Mirabeau a Maxmilien Robespierre) napsaná sovětským spisovatelem Albertem Zacharovičem Manfredem.

Literatura světová Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Mladá fronta

Tri portreta epochi Velikoj francuzskoj revoljucii , 1978

kate9326
08.12.2021 4 z 5

Kniha se četla dobře, někdy mi připadala až moc biased -bylo vidět, komu autor fandí na úkor objektivity- ale informovaný čtenář to pozná. Také překlad do češtiny mi někdy nesedl.
Pro více encyklopedický výklad doporučuju podrobnější díla ve francouzštině a z pozdějších let.

LordByron
15.05.2020 4 z 5

(SPOILER) Od môjho obľúbeného historika o jednej z mojich najobľúbenejších udalostí v dejinách :)No musela sa mi ľúbiť :)Pravda najslabšia bola prvá časť o Rousseauovi a človek sa z nej okrem niekoľkých jeho málo známych básní málo čo dozvedel ..
Mirabeaua opisuje Manfred brilantne a kedže mne bol dovtedy pomerne málo známy úplne som si ten životopis ,,divokého grofa " so všetkými jeho bláznivosťami ,väzeniami a šialenými rodičmi (matka sa ho pokúsila doslova zabiť pištoľou a otec ho označoval za monštrum !)a (možno )incestom so sestrou užíval.Záverečné zhrnutie jeho osoby (zradca ale napriek tomu velikán )bolo famozne a výstižné .
Robespiere je premna možno najlepšou (alebo po Napoleonovi druhou )vecou čo Manfred kedy napísal ..Perfektné !Neopisuje ho v zažitých klišé o ,,terore" a podobne(tak ako buržoázni historici) a nepadá ani do ospevovania či modernizmov ako niektorí marxistickí autori (Mathiez najmä) .Analyzuje ho a opisuje ako sa má opisovať politik .
Za jedinú chybičku by som tu dal to ako málo sa venuj jeho detstvu (oproti Mathiezovi)ale inak je to skvelý popis celej jeho politickej kariéry a jeho postojov a vystúpení..
Priestor sa pritom dostane aj rozličným postojom čo dosiaľ na Robespiera ponúkli už toľkí-jeho kritikom i chválorečníkom ,Buonarottimu i Blanquimu,,ľavým thermidoriánom "(áno aj takí boli !)i umierneným socialistom hlásiacim sa k Hore (Louis Blanc ) ..A potom samozrejme Robespiere a revolúcia!Autor sa pritom nebojí poukázať na Robespierove nedostatky (mlčal pri Le Chapelierovom zákone a váhal nad zrušením monarchie)ale to všetko prebíjajú zásluhy titana bojujúceho medzi prvými za všeobecné volebné právo ,rovnosť ľudí ,likvidáciu feudálneho vlastníctva i otroctva ..Dnešní ľudia si už ani nuvedomujú za čo všetko mu vdačia..Otvorene sa píše o tom ,že procesy s Hébertovcami neboli spravodlivé a spravodlivosť sa dostane aj Dantonovi pričom na koni už človek úplne horí nad tým do akej gréckej tragédi do všetko speje a nad slovami ,,viem že ked to hovorím brúsim si na seba dýku .Ale práve preto to hovorím .Ved som vždy vedel ,že nie je mojím osudom aby som dlho žil.Ale nie je v moci tyranov aby mi vyrvali odvahu"...
Viac už ani nebudem písať aby som nevyspojleroval všetko ,ale každému záujemcovi o revolúciu či jednoducho človeku mysliacemu a uvažujúcemu o politike knižku rozhodne doporučujem .Literárne je napísaná výborne a famoznym a epicky znejúcim slohom .So spádom a napätím hodným titanov Rousseaua ,Mirabeaua a Robespiera ,ktorým je venovaná ..

irskádívka
30.10.2017 3 z 5

Kniha zachycuje vybraná životní období tří představitelů francouzské revoluce. Životní příběhy postav zachycuje pohledem historika, popisně, se snahou zařadit je do souvislostí. Bohužel je poznamenána dobou vzniku a historická fakta jsou smíchána dohromady s ideologickým dogmatem komunismu, což je patrné zejména z předmluvy životopisu Robespierra. Zejména v části knihy věnované jemu, je velmi těžké oddělit historická faktra, komunistické pokřivení historických faktů, aby odpovídala určitému pohledu a nezapomenout přesto ocenit dobrou literární práci autora.
Velice těžce budu udělovat body...snad se rozmyslím správně.

ThomasMore
05.02.2015 4 z 5

Mimořádná kniha. Číst životopisy velkých osobností je povzbudivé pro to, aby člověk snesl pohybovat se mezi současníky.