Tráva podél cesty

Tráva podél cesty https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/360095/bmid_trava-podel-cesty-ipw-360095.jpg 5 23 3

Poutník a mnich Santóka Taneda (1882–1940) zosobňuje tradiční zenové hodnoty jednoduchosti, osamění a pomíjivosti. Jeho poezie zrcadlí život plný protikladů. Osamělé souznění s přírodou střídají okamžiky hlubokého lidského sblížení. Přísná chudoba se zvrtne do bezuzdného hýření. Okamžiky klidu a odevzdání se promění v bouři emocí. Co se nemění, je prostý a zároveň významově hluboký jazyk, který občas hladí a jindy řeže do morku kostí. I proto se Santóka stal jedním z nejmilovanějších moderních japonských básníků.... celý text

robotto
07.11.2020

Nemám rád, když se japonská poezie nepřekládá z japonského originálu.

Shindo
04.03.2018 5 z 5

Mních, opilec, umelec.
Pri haiku mám pocit, že aj napriek (alebo vdaka?) svojej krátkosti dokážu často seknúť do živého a vzbudiť emócie. Pri čítaní Santókovho životopisu v úvode mi miestami až prišlo smutno a striedanie básní o prírode s básňami o samote a spoločnosti tiež zanechalo dojem.

Hoci je kniha hrubá, kedže ide o haiku, pokojne ju zvládnete za hodinu - dve.

puml
25.11.2017 5 z 5

Samotná forma haiku je minimalistická, ale v podání Tanedy Santóky se jedná o minimalismus i v rámci haiku. Někdy jen čtyři, pět slov, ale jak působivý a trefný dojem vzniká. Kdybych to měl nějak shrnout, tak asi následovně:

Tráva podél cesty
nemám slov

Japonsko filozofie japonská literatura haiku poezie

Taneda Santóka
japonská, 1882 - 1940
1996  93%Pár much a já
2017  94%Tráva podél cesty

Kniha Tráva podél cesty je v