Tramvaj do stanice Touha

Tramvaj do stanice Touha https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/120584/bmid_tramvaj-do-stanice-touha-imH-120584.jpg 4 494 71

Vrcholné dílo moderního amerického psychologického dramatu z roku 1947. Příběh odehrávající se po válce ve francouzské čtvrti New Orelansu sleduje hluboce niterný život citlivé a iluzí plné Blanche DuBoisové, přijíždějící navštívit svou vitální sestru Stellu, která se provdala za primitivního hrubce Stanleyho Kowalského. Ve chvíli, kdy si žena poznamenaná smrtí homosexuálního manžela myslí, že našla štěstí v novém vztahu, dojde k zborcení veškerých iluzí.... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Artur

A Streetcar Named Desire , 1947

101evca
11.05.2021 4 z 5

Některé divadelní hry, je potřeba vidět, aby se vůbec dalo pochopit, o čem jsou. Ale Tramvaj do stanice Touha je napsaná tak dobře, že ani herce nepotřebuje.
Na nemnoha stránkách Williams vytvořil pozoruhodný dramatický příběh o lidské bídě, touze a iluzi. Jednotlivé postavy jsou sice nesympatické, ale velmi dobře vykreslené a realistické.
Nic není černobílé a pravda je nám často ještě vzdálenější, než jsme ochotni připustit.

"Kolem Blanche se objevují přízračné stíny, které se hrozivě a bizarně rýsují na stěnách. Blanche vyděšeně zalapá po dechu, přejde k telefonu a zalomcuje vydlicí. Stenley odejde do koupelny a zavře za sebou dveře. Slečno! Slečno! Prosím vás dejte mi meziměstskou..."

pakoshka
10.05.2021 4 z 5

Doháním svoje ostudné resty. Tramvaj do stanice Touha jsem nikdy nečetla, neviděla ani film, ani inscenaci. Teď bych ráda i něco zhlédla.

DreamerX9
26.04.2021 3 z 5

Kruté lidské osudy i běžná trápení v životě za mě nic extra a příliš dramatické v některých momentech ale i tak jde o klasiku která chytí u srdce

martineden
06.04.2021 5 z 5

Jenom trochu klidu, tak málo stačí člověku, když je na tom bídně, říká Blanche, jedna z hlavních postav ve vypjaté scéně ke konci dramatu. A já říkám, více takto kvalitních textů hlavně v současném divadelním umění. Kontrolní otázka - jaké současné výborné dramatiky známe?

Amazonka72
03.04.2021 4 z 5

Audioverze. Poslouchala jsem opět na ČR velmi povedené zpracování této klasické divadelní hry. Vzhledem k tomu, že už více jak rok není možné chodit do divadla (pouze s malou přestávkou během září), byla tato dramatizace pohlazením na duši.
Český rozhlas má ve svém archivu opravdové skvosty, a co je úžasné, že i když jenom poslouchám, před očima se mi celý děj odehrává, jako kdybych ho viděla na divadelních prknech. Tak snad se brzy dočkáme.
Psychologické drama, ve kterém nic není černobílé, o to méně postavy, kolem kterých se děj odehrává. Věčná touha po lásce... A opravdu máme tendenci si nalhávat, že vše je vlastně v pořádku, i když to tak není?

oliverjunior
01.04.2021 5 z 5

Můj první Williams - první, a rozhodně ne poslední ... Nezapomenutelné drama o krizi mezilidských vztahů, rodinných i partnerských. Příběh o tíživých životních osudech prostých lidí s vypjatým koncem a krásně-smutným nádechem po celou dobu čtení. Na takovouto hru se zkrátka nedá zapomenout.

Karolina90
23.03.2021 4 z 5

Můj první Williams a určitě ne poslední. Je fajn si občas zpestřit čtení hrou. Už se těším, až zase budou fungovat divadla. Na toto představení bych si ráda zašla, i když většina postav opravdu není sympatická a polezou vám na nervy:)

Hobitek
22.03.2021 5 z 5

Kdo se veze a kdo zůstane stát na refýži... A koho z toho srdce tíží...

Greenfingers
26.02.2021 5 z 5

Klasické drama od renomovaného autora ověnčeného dvěma Pulitzerovými cenami. Williams zde mistrovským způsobem vykreslil charakterové rysy a myšlenkové pochody několika postav, které se ocitají ve vypjatých situacích. Dialogy nepostrádají patřičnou břitkost a dramatičnost - jsou jedním slovem skvělé. Tak, jako i celá hra.

KubaHanzelin
31.01.2021 4 z 5

Letos to pro mě byla dvojitá výzva
1. Tady na databázi knih (Kniha, jejíž název se skládá z 21 písmen)
2. Výzva od přítelkyně aneb přečti si něco do Tennessee Williamse
Splněno!
Jedná se o sondu do společnosti na přelomu 40-50. let 20. století, která není zrovna příjemná. Ani jednu z postav jsem nedokázal ani trochu mít rád, Stanley byl prostě šmejd, Blanche otravná a šílená, žijící ve svém vlastním dokonalém světe, Stella, která se mi z hlavních postav zdála nejnormálnější mě nakonec taky dost zklamala..
Nějak nevím co k tomu říct, ale toho Pulitzera rozhodně chápu, někdy bych rád viděl divadelní zpracování:)

Cajda
26.12.2020 5 z 5

luxusní a nezapomenutelná a taky nezáviděníhodný příběh

Eva-K
10.12.2020 4 z 5

Knížka, která ve mně rezonovala i po přečtení... citlivá a dojemná.

karol.cadex
21.04.2020 5 z 5

Neskutečně roztomilá jednohubka.
Napadá mě jen, jestli Blanche byla opravdu taková naivka nebo to jen překvapivě dobře hrála, až na to dojela? A jak se bude žít Stelle i po narození dítěte s magorem Kowalským?
A hrozně bych si přála vidět naživo scénu “Steeeeeelloooooo!”

tweed
08.03.2020 4 z 5

"Já nechci vidět věci takové, jaké jsou. Já chci iluzi!"

Asi jsem se na MDŽ potřebovala něčím vyšokovat... A vyšokovala jsem se řádně, kdybych doma měla whiskey a colu, tak si asi rovnou naliju.

boxas
04.02.2020 5 z 5

Jedna z her, na které se nezapomíná.

Velekněžka
08.10.2019 5 z 5

Milá Blanche,
na pomoc ti posílám jeden můj oblíbený verš...
"Záchrana nepřijde tou lahví skrz,
pouze jen buduje falešnou tvrz.
Čirá je pro všechny co do ní vidí,
za nový domov tvůj všichni se stydí."

petbrab
17.08.2019 4 z 5

Divadlo je skoro vždy o reálné situaci, kterou můžeme prožít nebo ji vidět.
Tato hra mi znovu jen ukázala, že primitivnější a jednoduchý člověk má život o hodně jednodušší, když složitost života příliš neprožívá.

boticelli
24.06.2019 5 z 5

Nezapomenutelá Blanche!
Nezapomenutelná divadelní hra!
Jde o životní drama ale mistr Tennessee Williams vás donutí se i zasmát.
Hloupým a hrubým lidem stačí daleko méně ke štěstí než lidem jemným a premýšlejícím.
Ach jo, milá Blanche...

KateTheBlogger
13.06.2019 5 z 5

Po knížce jsem sáhla náhodně v knihovně. Nevěděla jsem do čeho jdu, a jsem ráda, že jsem si to nezjišťovala dopředu. Přečteno doslova jedním dechem během jednoho odpoledne... silné, krásné, smutné. Po přečtení ve mne celý příběh ještě dozníval, a to je přesně ten důvod, proč miluji knížky. Tramvaj do stanice touha je kniha, která rozhodně stojí za přečtení!

josefina_silena
27.05.2019 5 z 5

Přesně díky dílům jako je Tramvaj do stanice Touha miluju čtení divadelních her. Někdy i více než samotné návštěvy divadla. Skvěle vykreslené postavy, děj plný více či méně očekávaných zvratů a mnoho emocí. Lze číst i několikrát a rozhodně se neomrzí.