Tramvaj do stanice Touha

Tramvaj do stanice Touha https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/120584/bmid_tramvaj-do-stanice-touha-imH-120584.jpg 4 494 71

Vrcholné dílo moderního amerického psychologického dramatu z roku 1947. Příběh odehrávající se po válce ve francouzské čtvrti New Orelansu sleduje hluboce niterný život citlivé a iluzí plné Blanche DuBoisové, přijíždějící navštívit svou vitální sestru Stellu, která se provdala za primitivního hrubce Stanleyho Kowalského. Ve chvíli, kdy si žena poznamenaná smrtí homosexuálního manžela myslí, že našla štěstí v novém vztahu, dojde k zborcení veškerých iluzí.... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Artur

A Streetcar Named Desire , 1947

pecinka21
07.03.2019 5 z 5

Skvělé drama určitě doporučuji přečíst je to klasika s velkým K

StephenKingje
09.02.2019 5 z 5

Divadelní hra, jež získala Pulitzerovu cenu...to nezní špatně, že? Navíc pan autor není držitelem jedné této ceny, ale hned dvou. A obě z těchto dvou her byly také zfilmováný a v nich se objevili legendární herci Paul Newman (V Kočce na rozpálené plechové střeše a Marlon Brando. Ten se objevil ve filmu Vlak do stanice Touha...

Drama z poloviny minulého století, které se zaslouženě dočkalo obrovské oblíbenosti. Velmi barvité dialogy a scény hraníčící až s brutalitou jsou absolutně skvělé a nemohou vás nechat zcela v klidu. Příběh je zajímavý a Williams se nezdráhal schovávat ta dnes nejkontroverznější témata, která se už prakticky neobjevují v obyčejném filmovém průmyslu. Je to sice průběhem částečně trochu zdlouhavé, ale vcelku se jedná o skvělé dílo.

HODNOCENÍ: 9,5/10

evacerna18
24.01.2019 4 z 5

Americká divadelní klasika, která patří mezi to nejlepší od Tennesseeho Williamse. Naprosto souhlasím s předchozími recenzemi v tom, že Williams umí skvěle vykreslit různé povahové rysy lidí, díky tomu je hra nadčasová a i po skoro 70 letech stále aktuální. Doporučuji i film s Marlonem Brandem, rozhodně stojí za vidění.

andrii24
06.01.2019 5 z 5

Ve filmovém přepisu se ukazuje, jak je důležité míti Marlona Branda. Divocha i kajícníka sestupujícího do přístavu lvového. Nóbl labilní "slušňačka," komtesa s iluzivní výbavou v reflektorech primární pozůstalosti. Pověstně podezřelá, nervově lynčovaná narušitelka základny "šťastného domova" Vivien Leigh kontra impulsivní pán tvorstva, neovladatelně výbušný, vztekle živočišný, sexy namakaný svéráz, hříšný muž v roztrženém tričku, který rozostří přítmí prašné minulosti, rozhostí intelekt bouřlivácký, svou tělesnou dokonalostí roztančí volány a rozpumpuje nejedno srdce dívek a dam. Brandovo charisma zaplňuje místnost od podlahy až po strop a ukapává i přes obrazovku. Tohle ti neprojde. Nevěřícně rozčílený příchozí. Bázlivá prohnanost. Výstraha mysli paličaté. Divadelní jeviště si přiťuklo s jevištěm filmovým, roztříštilo oponu dialogu teátru a věhlasně odevzdalo vládu obletované konverzační mrštnosti a šťavnatosti. Frekvence sváru koketuje s kořením rodinné sešlosti, na které se cinká skleničkami trochu jiným způsobem, aby se nalilo čistého vína. Dramatická myriáda vývěsky triků lemována tónem dráždivého zápalu, vnímanou šimravostí atmosferického nezkrotného ovzduší, sálající erotickým absolutnem, sexuální touhou panovačnou i verdiktem nevyhnutelného loučení.

DendousSKS
10.06.2018 3 z 5

„Vypadáš svěží jako růžička."
„Jenže už kolik dní utržená."

marta0912
05.06.2018 5 z 5

Tennessee uměl skvěle vykreslit různé povahové typy lidí se vším všudy. Proto je tahle knížka tak výjimečná. Název neodpovídá tomu, co si pod ním člověk představí, ale naprosto skvěle vystihuje knihu. Doporučuji i filmovou verzi s Marlonem Brandem, který se do role Stanleyho fakt narodil.

Terezita
21.05.2018 4 z 5

Nevím, co si o tom myslet. Z díla je cítit něco velkého, co neumím určit, ale co ve vás zanechá stopu.

Faila
26.10.2017 4 z 5

Scénické poznámky dost podrobné, subjektivní, až poetické. Význam zde má hudba, kterou lze slyšet po téměř celou hru. Zejména se zde často ozývají teskné tóny černého piana. Černošská chudinská čtvrť je zde barvitě vykreslena, její atmosféra je velmi dobře zachycena. Blanche očividně není psychicky úplně zdravá, takže v jejím chování je poněkud složité se vyznat. Stanley je primitivnější, živočišnější chlap, kterého ovládají pudy - co k němu Stellu přitahuje, je jasné. Od začátku může být čtenáři trochu jasné, jak to celé dopadne, přesto se v ději objeví hned několik velmi překvapivých momentů.

LadyCharlene
14.10.2017 5 z 5

V poslední době jsem našla kouzlo dramatu. I přesto, že jsem se trošičku ztrácela ve vedlejších mužských postavách, tato hra na mě velmi zapůsobila. Je to gradující psychologický náhled do duše stárnoucí krásné inteligentní ženy, kterou souží démoni minulosti. Toto dílo si svou cenu opravdu zasloužilo.

intelektuálka
19.09.2017 5 z 5

Tohle je třeba přečíst! Opravdu světová literatura!

leny.wood
04.09.2017 5 z 5

To, že nad postavami a celou hrou stále přemýšlím, znamená jediné - hra mě dostala a doufám, že se mi jednou poštěstí vidět ji v divadle. Vivat Výzva :)

bosorka
08.08.2017 5 z 5

Viděla jsem v Činoherním klubu a naprosto mě nadchlo. O této hře vím a malinko jsem asi i tušila, o čem je, ale jen vzdáleně, nikdy jsem neviděla ani již klasický film. Hra se mi líbila velice a nedávno jsem pak zjistila, že ji máme i knižně. Tennessee Williams napsal neskutečné charaktery, obdařil se živoucími povahami, donutil diváky (čtenáře) se zmítat v pochybách nad tím, jestli někoho má nesnášet, druhému držet palce a dalšího litovat. Nebo jednoho milovat, druhému fandit a dalšího mít chuť vystřelit na měsíc. Hra, kterou rozhodně potřebuji vidět ještě minimálně jednou.

Delicius
08.07.2017 5 z 5

Asi po páté přečteno. Pořád tuto hru miluju stejně. Nicméně mám pořád raději filmovou verzi, která nám dává o kousek větší prostor litovat Stanleyho. Pořád sice dost malý, ale aspoň tak.
Dost jsem přemýšlel, nad tezí, že člověk je plně odpovědný za svůj život (při uznání reinkarnace, za své životy). V podstatě Blanche se chovala tak, aby jí bylo ublíženo. Uměla se Blanche chovat jinak? Uměla milovat někoho jiného než sebe?
A jaké pro ni bylo, žít skrytá pod stínítkem lampy, ve stínech svého dávného mladí, a touhy. Touhy po lásce a pochopení.

Hoshi
06.07.2017 5 z 5

Děkuji ti, čtenářská výzvo, že jsem se dostala k této knize. Zajímavá hra, zajímavý příběh, zajímavé postavy.

TheMelorry
24.05.2017 3 z 5

Kniha byla zvláštní. Blanche mě chvílemi neskutečně rozčilovala, a pak jsem ji zase litovala. Všechny postavy byli reálně vykresleny. Celkově se mi kniha dobře četla, ale chyběla mi nějaká pointa, nebo vyůstění... Příběh dopadl hodně zvláštně, překvapil mě a musela jsem o něm ještě nějaký čas přemýšlet...

Liduka
08.03.2017 5 z 5

Moc povedená kniha, která vás nutí zamyslet se.

Monike
07.03.2017 5 z 5

Diky ctenarska vyzvo

denib
07.03.2017 4 z 5

Skoro celou dobu jsem si říkala, že Blanche je potvora, abych na konci s úžasem zjistila, že je mi jí líto. Už jenom to nenásilné připomenutí, že je snadné člověka soudit, když neznáme jeho motivy, dělá z této hry hru kvalitní. Určitě nad tím budu ještě nějakou dobu přemýšlet ...

Mruskulka
24.01.2017 5 z 5

Moc zajímavá divadelní hra. Hned mě zaujala. Jsem ráda za čtenářskou výzvu, protože bez ní bych po této knížce nesáhla a udělala bych chybu. Skvěle vykreslené postavy i atmosféra.

Petula19
22.07.2016 3 z 5

Bravůrně propracovaná psychika postav a její vývoj. Mně tam ale chyběla nějaká zápletka. Něco, co by mě vtáhlo do děje a nepustilo. Prostě jsem to jenom přečetla; proto jen tři hvězdičky..