Toxo

Toxo https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379565/mid_toxo-jfP-379565.png 4 15 2

Toxoplasma gondii je parazit, který zvolna a velmi nenápadně mění povahu svého hostitele. Zpomaluje jeho reakce, posouvá jeho vnímání, působí, že se chová vyšinutě, vlastně proti svým zájmům. Mladé hrdinky próz Ivany Dobrakovové jako by byly toxoplazmózou nakaženy. Jsou citlivé a nadmíru zranitelné. Životní události, které prožívají – soužití s vysněným mužem, těhotenství, mateřství –, jim nepřinášejí očekávané ukotvení, ale dezorientují je a ničí. Dráždivost autorčina přístupu spočívá v tom, že tuto „nemocnou“ skutečnost staví před čtenáře jako výchozí a normální. A protože k tomu používá jazyk deformovaný toxo gramatikou, daří se jí vytvářet komplexní toxo fikci, jejíž spodní proudy vás vtáhnou až do temné říše pudů.... celý text

Literatura slovenská
Vydáno: , Větrné mlýny

Toxo , 2018

mařinka.vonná
10.01.2023 4 z 5

Nějak moc nerozumím nízkému hodnocení, asi že kniha není pro každého... Jako v každém výběru povídek, některé jsou lepší, jiné slabší, ale velmi dobře sedí pohromadě. Autorka se zabývá toxickými vztahy, psychickými problémy, ale zároveň celkem lehce, někdy i s nadhledem, navzdory tématu nemám pocit, že by na čtenáře navalila jenom negativno, spíš je to takové, všichni jsme v zajetí svých vlastních představ, svých bludů, pojďme se na ně podívat s odstupem.

danuska
09.11.2013 4 z 5

Zo začiatku sa mi príbehy veľmi nepáčili, ale časom boli zaujímavé, a kniha ako celok je dobrá. Autorka dobre opisuje vnútorné rozpoloženie postáv, čitateľ sa do nich úplne vžije. Aj téma je zaujímavá.

Ivana Dobrakovová
slovenská, 1982