Toulky českou minulostí 6

Toulky českou minulostí 6 https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/20750/toulky-ceskou-minulosti-20750.jpg 5 64 2

Toulky českou minulostí série

Šestý díl cyklu přibližuje příběhy a postavy českého národního obrození. V období, o němž budeme vyprávět, začali Češi, přidrženi svými historickými osudy, v procesu tzv. národního obrození krok za krokem likvidovat ztráty a manka vůči civilizovanější části Evropy. V jakémsi sebezáchovném pudu tehdy vycítili, kam patří: tíhnutí k západoevropské křesťanské civilizaci zvítězilo.... celý text

Filomena1961
08.03.2023 5 z 5

A tak pokračuji v toulání časem. Doprovod mi tentokráte poskytly postavy českého národního obrození. Velice pěkné čtení bylo o našich skladatelích a hudebních interpretech, kteří ovlivnili vývoj evropské hudby, o divadle, kde herci povzbuzovali lidi, aby si nejen uvědomili svůj původ, ale i etnickou a jazykovou příslušnost, o Krameriově České expedici. Mezi obrozenci první generace má své nezapomenutelné místo Josef Dobrovský - Modrý abbé,na něho navázala druhá generace jungmanovská, panslavisté, snad všem se vyjeví Jan Kollár a jeho Slávy dcera. Moc se mi líbila kapitola o tajemné a krásné paní - všichni víme o koho se jedná. Kniha končí kapitolou o obrozenecké Praze. Můžu jen doporučit.

maryzka
08.05.2012 2 z 5

tady by se řeklo že začíná národní obrození- snaha českých vlastencu o zachování českého jazyka