Tmavozelený svět: Radikálně ekologické aktivity v ČR po roce 1989

Tmavozelený svět: Radikálně ekologické aktivity v ČR po roce 1989 https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/360106/bmid_tmavozeleny-svet-radikalne-ekologic-4tU-360106.jpg 4 5 1

Kniha historicky mapuje radikální část environmentálního hnutí a jeho vývoj - od zakladatelů, kteří započali hledání alternativ k systému založenému na růstu, penězích a konzumu, až k údržbářům tohoto systému, od občanské neposlušnosti k lobbování, z ulic a lesů do kanceláří k papírům. Libkovice, Temelín, street parties.

whack
21.12.2018 5 z 5

Autor na rozdiel od M. Mareša či B. Binku nenálepkuje demagogicky všetko pojmami "extrémizmus" a "radikalizmus" a hlavne tieto pojmy nepovažuje za niečo automaticky negatívne (tak ako oni). Sám sa totiž v hnutí pohyboval a preto predkladá informácie doslova z prvej ruky a objektívne. Rané 90-te roky bolo obdobie, kedy zelení anarchisti a radikáli viedli akcie spoločne s neziskovkami ako DUHA, Greenpeace, Earth First! a ešte sa to vtedy trápne nezmyselne neštiepilo tak ako teraz.

Radikálne ekologickými aktivitami v Česku sa síce začne zaoberať až 6. kapitola a, popravde, čakal som tam niečo aj o podzemných, ilegálnych skupinách (počnúc z časti eko-anarchizmom ovplyvneným Hnutím revolučnej mládeže konca 60-tych rokov, končiac skupinami Animal Liberation Front súčasnosti). Nestalo sa, písalo sa veľa hlavne o vplyve anarchistov v rôznych skupinách, najmä v rozpätí rokov 1989-2011. Veľakrát sa síce spomína neziskovka Animal SOS, ktorá bola svojim spôsobom celkom radikálna, ale vôbec sa nerozoberá jej štruktúra a ideológia. Spomínajú sa vo veľkej väčšine iba hore uvedené neziskovky, plus Děti Země a trochu NESEHNUTÍ. Na druhej strane, privítal by som podobnú knihu o histórii environmentalizmu a radikálnej ekológie na Slovensku.

environmentální etika ekoterorismus environmentalismus

2018  78%Mikrofon je naše bomba: Politika a hudební subkultury mládeže
2017  84%Tmavozelený svět: Radikálně ekologické aktivity v ČR po roce 1989
2013  90%Zahrádkové osady: Stíny minulosti, nebo záblesky budoucnosti?

Kniha Tmavozelený svět: Radikálně ekologické aktivity v ČR po roce 1989 je v