Tma 2.0

Tma 2.0 https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26682/bmid_tma-2-0-66191d5ad5bac.jpg 4 373 92

Co se to stalo s naším světem do roku 1998, ve kterém elektřina přestala fungovat jako technická síla? Dále svět vznikal na troskách starého. Nutno dodat, že podstatně temnější. Podle toho taky Tma 2.0 vypadá. Je to příběh černější, než sama tma.

ber-tram
22.02.2016 5 z 5

Působivé, pane Neff, opravdu působivé. A deprimující, kór když jsem to dočítal v jednu po půlnoci - druhou polovinu knihy už na jeden zátah. Místopisné i personální reálie (obzvlášť Praha a i ti politici) autenticitu Vaší katastrofické vize nesporně zvyšují. Fakt si ale myslíte, že by to byl v praxi tak prudký sešup k barbarství? Takovejhle fofr?! A má cenu číst první verzi Tmy nebo bych si zkazil nynější superlativní dojem?! 7/16

Mialll
28.12.2015 4 z 5

Na světě zničehonic přestala fungovat elektřina a všude zavládl chaos a brutalita, jediné právo je právo silnějšího. Otřesný popis rozkladu všeho, od počátečního rabování po návrat do středověku. Děj se odehrává v našem prostředí v nedávné minulosti (rok 1998) a asi i to činí knihu tak hrůznou, jediné mínus je ale až přílišné lpění na reáliích (jména politiků apod.).

I když jsem Tmu četla už dávno, pořád mě děsí a zatím si ji nechci přečíst znovu.

RUSTY
07.10.2015

Po přečtení první věty jsem měla velmi silné Déjà vu. Protože podobným výrokem začíná i kniha Puls od Stephena Kinga, která se ovšem týká zombie apokalypsy. Kniha Tma spadá mimo můj obvyklý literární žánr, přesto mě velice silně vtáhla do děje. Začátek je opravdu skvělý a slibuje velice slušnou dávku syrové surovosti. Ta ovšem brzy začne pokulhávat následkem politických pletichařin, které považuji za maličko slabší části knihy. Je to všem jen mé osobní malé zklamání z toho, že jsem doufala ve více pudovější lidské chování a touhu po tom uspokojit základní lidské potřeby ... jako je např. shánění potravy, obnova hospodářství atd. V tomto případě si lidé prostě vystačili se (očividně nekonečnými) zásobami konzerv. Shrnuto podtrženo ... zombie apokalypsa je pro mě zábavnější forma drasťáku :)

jakafe
07.10.2015 5 z 5

Právem oceněno jako nejlepší česká sci-fi. Je to jeden z románů, který se mi vryl hluboko pod kůži. Děsivá a varovná vize světa bez elektrické energie (nejen osvětlení a elektroniky, ale i aut, telefonů atd.), mocných bez lidskosti, prostých lidí bez páteře a společnosti bez hodnot a ctností. Známé prostředí Prahy, naší republiky obecně a českého naturelu tomu dodává ještě silnější tón. Z děje této postapokalyptické knihy jsem byla skutečně otřesená. Po dočtení jsem několik dní nemohla dlouho usnout a stále jsem vymýšlela plán útěku z města a přežití v případě, že by nastala elektrická smrt. Každý, komu jsem Tmu půjčila, měl stejné pocity a prožitky, po nocích uvažoval, co by dělal, v každém to doznívalo. Toto brilantní dílo Ondřeje Neffa si hýčkám ve své knihovně, i dnes na jeho poselství myslím a mohu je upřímně jen a jen doporučit!

lukaz1010
24.07.2015 5 z 5

Výborný příběh, který napínavě generuje značně temný neklid.
Vynikající fikce odehrávající se, na našem bývalém území. Pane Neffe to se Vám moc povedlo. Díky moc!

schacco
03.07.2015 2 z 5

První polovina knihy je pozoruhodná, ač se člověk neubrání pocitu, že popis změn po výpadku elektrické energie je příliš úzký... ovšem druhá (oproti první Tmě kompletně přepsaná) polovina je tragická. Připadalo mi, jako by ji autor psal v jakémsi nihilistickém afektu, kupř. poté, co ve volbách prohraje jeho oblíbená politická strana :-). A ostatně, nesdílím názor autora na lidi jako celek; anebo alespoň jejich převážnou většinu.

groula
08.02.2015 5 z 5

husto hustá kniha o tom, co se stane až přestane fungoval elektrický proud.
Až z toho mrazí, když si člověk uvědomí, že by to klidně mohla bejt pravda ....

Irika
06.02.2015 5 z 5

První třetina prostě fantastická, té bych dala 10*. Popis nástupu Tmy, sestupu civilizace, boje o přežití, lidského uvažování a zneužívání všeho, co se zneužít dá, bylo dokonalé.
Druhá třetina je trošku slabší, hlavně mi občas překážely velké skoky o několik let kupředu a rychlý nástup středověku mi nějak nešel do hlavy (i když je to reálné). K tomu spousta propletenců, které nestačí překvapovat, politika, intriky, postavy chvíli kladné, sloužící ve výsledku vyšším zájmům a zrazující, aby se hlavní hrdinové stejně nakonec znovu sešli ve velkém finále.
Závěr opět velmi silný, do poslední chvíle čtenář čeká, jak to všechno může skončit. A nakonec, proč ne?
Skutečná jména současných i minulých postav politického života, reálné názvy míst a jejich pravdivý popis jsou skvělá volba, za to dávám i pátou *, o které jsem mírně váhala. 95%.

unavensluncem
08.01.2015 4 z 5

Prvni pulka je uzasna, musim autora moc pochvalit, jak opravdu domyslel mnoho detailu te fiktivni katastrofy. Druha pulka nebyla rozhodne spatna, po precteni puvodniho romanu Tma, jsem pochopil proc to prepsal + nektere bezvyraznejsi postavy ziskaly smysl...
Musim rict ze mi nejakou dobu trvalo nez jsem si zvykl na tvrdy styl jakym je to psane, ale dava to smysl vzhledem k obsahu...

Kampa
02.09.2014

Právě jsem dočetl Tmu, přečetl si komentáře a rozhodl se zaregistrovat = přidat svůj názor. Souhlasím s těmi, kteří chválí první polovinu knihy a u druhé se rozhodli pouze dočíst knihu do konce. Přestože nikdo neví, co by se v případě konce elektřiny událo, je to psáno velmi přesvědčivě. Bohužel v druhé části jsem se neubránil pocitu, že autor si dal za cíl napsat 400 stran, ale po 250-ti stránkách bylo třeba rozvíjet zápletky, nacházet nové osudy a nějakým způsobem popsat dalších 150 stran, aby byl cíl splněn. Méně je někdy více a ušetřených sto stran textu mohlo knize pouze prospět. S tím souvisí zbytečně opakující se osudy a charaktery hlavních postav, stejně jako mnohokrát popisovaná tělíčka apod. Před týdnem jsem dočetl knihu1984, což je samozřejmě TOP (neubránil jsem se srovnání), ale TMA si mohla při větší stručnosti jen pomoci. Snad nebude kritika vnímána jako názor, který je proti Světlu :o)

Harry_
15.08.2014 4 z 5

Neff dost realisticky popsal, jak by taková elektrická smrt zasáhla naši společnost, tak závislou na elektrické energii. Obávám se, že i popsaná míra krutosti nových poměrů vedoucích do středověkého chování a zřízení. Knihu stahuje dolů konkrétní časové zařazení do Prahy konce 90. let s postavami jako Koukal, Linde, které za pár let nikdo nebude znát a přisuzovat jim dějinnou úlohu. Někomu to přijde vtipné, ale já bych raději nadčasovost (nehledě na případné překlady do cizích jazyků a další vydání knihy v čase, který s figurkami lokální i celonárodní politické scény vždycky pěkně zamává).

opice1956
13.08.2014 3 z 5

Kniha, která opravdu „o něčem“ je, nikdy nemůže být přijata všemi čtenáři stejně. Katastrofa, do které Ondřej Neff zasadil děj, mohla být klidně jiného druhu. Já vnímám tenhle příběh jako vykreslení soudobého stavu společnosti a musím říct, že na rozdíl od uživatelky „hankapimi“ se mi (řečeno jejími slovy) „koktejl politiků, vlezdoprdelků a podržtašek, obyčejných lidí a magorů“ zdá být umíchán téměř realisticky. Možná jsem někde v posledních letech ztratila růžové brýle.
Zásadní výhradu ke knize však jednu mám. Nevím, zda je na vině autor nebo vydavatel, ale v některých chvílích jsem měla pocit, že kromě elektřiny zmizela ze světa i česká gramatika.

rabor
22.07.2014 2 z 5

Možnost přečíst si sci-fi o blackoutu v českém prostředí púsobil zajímavě a začátek knihy se vyvíjel relativně slibně, škoda že se to změnilo v naivní grotesku, která byla příliš málo vtipná na to, abych se smál a příliš hloupá na to, aby se dala brát vážně. Chápu, že při vytváření díla v duchu tohoto žánru se hodí mít fantasii, smysl pro humor a umění používat nadsázku, ale též přítomnost určité míry soudnosti a zdravého rozumu by se neměla podceňovat. Kdyby autor svou tvorbu včas zastavil, mohla z toho být docela obstojná povídka.

tenax
16.03.2014 4 z 5

Neznám zatím původní verzi tohoto románu, tak nemohu porovnávat, ale zejména druhá polovina mi připadá až přehnaně drastická. Výchozí nápad je skvělý, ale jeho domýšlení se mi už tak nelíbilo. Jak mám Neffa rád, zdá se mi, že tady to trochu přehnal a jeho představa alternativního světa vracejícího se do středověku po elektrické smrti je až moc pesimistická.

JarekSkvarek
13.03.2014 5 z 5

Knihu jsem precetl jak mam ve zvyku jednim dechem za par okamziku. Libilo se mi podani toho, jak moc civilizace upadla. Byl jsem ale zklamany z poslednich par stranek knihy - tedy z konce jak to dopadlo. I presto hodnotim 5 hvezdami.

Honzeecheck
10.03.2014 3 z 5

Na mě až zbytečně přehnaný... první verze knihy měla konec uplně nesmyslnej, tahle druhá je zase přehnaně negativní. Nevěřim prostě, že to co dělá naší civilizaci je elektrický proud. Začátek knihy je ale prostě bomba a Jindra Hřivnáč je fakt bourák. Tady by se měl Kotleta přiučit jak správně používat sprostý slova a nebejt u toho trapnej.

Ladys
28.02.2014 5 z 5

Původní Tmu jsem nečetl a ani nebudu, protože co vím, tak přepracovaná verze je pro mě ta pravá. Je to fakt nářez. Svět bez elektřiny??? Je světem silných. Jen ti přežijí. A české reálie tomu příběhu ještě přidají. Super kniha

Zlosynus
28.08.2013 3 z 5

Některé části jsou super, některé děsně nudí, občas mi pár dějových zvratů přišlo dost přitažených za vlasy. Pokud si chcete přečíst knihu na podobné téma, přečtěte si Vteřinu poté, která je podle mě o třídu lepší ;-)

hankapimi
24.05.2013 1 z 5

Natrápila jsem se s Tmou velmi, několikrát chtěla skončit, ale nakonec jsem vytrvala ! Námět se mi líbil, dějové zvraty už méně... Koktejl politiků, vlezdoprdelků a podržtašek, obyčejných lidí a magorů byl umíchán stylem, kterému jsem nevěřila (pořád jsem si opakovala, že je to sci-fi) a byť jsem se snažila, nepodařilo se mi Tmu prožít a "zhltnout". Ovšem takový závěr knihy, ten mě úplně "odrovnal" !!!.... Prostě, není to můj "šálek čaje", byť mám Ondřeje Neffa ráda a s jeho názory většinou souhlasím. Po dočtení Tmy mě napadlo, že se možná Neff svým způsobem chtěl vyrovnat s tím, co většina z nás prožila před listopadem 89, s politickou situací a kulturou u nás a s politiky vůbec ...

Fuksinka
25.04.2013 3 z 5

Příště se asi nemám na žádnou knížku těšit. Začátek byl výborný. Apokalypsa, rabování, z drbanů se stávají páni a teror je prostředek k udržení "pořádku". Vláda se snaží zachránit, co se dá. Vše ok, velice zajímavý a řekla bych že reálný pohled. Ale potom... Chvilkama jsem se musela k dočtení nutit. Honza vyjede za Markétou a najednou střih a je správcem města. Kapitán ovládá kousek Prahy a najednou střih a ovládá půlku města. Ten hlupák a alkoholik? Vážně? K tomu Vasil Bilak? Klaus na kůlu? To už je jako groteska? Myšlenka : pokud chcete vládnout, musíte lidem ukázat, koho nenávidět a co z toho budou mít - s tím souhlasím, ale nevěřím, že by se lidé vzdali techniky jen proto, že jim někdo říká, že je špatná. Ani po epidemii "moru" by takhle nemohli zblbnout. Konec s novodobými zbohatlíky, otrokáři a převratem to zase trochu napravil, ale celkově mám z Tmy pocity asi jako když se vám zabije tchyně v novém autě...

Zapomněla jsem poznamenat tu hroznou hrubku, která se dostala do knihy, fakt ostuda: "...i cikáni makali jako šroubi....."