Tichá hrůza

Tichá hrůza https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17096/bmid_ticha-hruza-H0N-17096.jpg 4 393 79

Hororová antologie obsahující to nejlepší z angloamerické hrůzostrašné povídky od 40. do 60. let dvacátého století. Vybral, uspořádal a přeložil Tomáš Korbař.

Kontryhelka
11.01.2021 5 z 5

Číst se to dalo. Neříkám, že všechny povídky byly TOP, ale účel splnily.

Dejzy1
25.12.2020 5 z 5

Hororová klasika. Několik skvostných povídek, mezi ty nejlepší řadím geniální Specialitu šéfkuchaře, jednohubku Meze Waltera Hortona, strhujícího Bradburyho Malého vraha a především Kuttnerovu Byl to démon. Lepší a přízračnější horor jsem nikdy nečetla. Ještě dnes mě jímá hrůza, když si pomyslím, že je klidně možné, že v onom příběhu nic nadpřirozeného není. Že se to všechno... stalo. Dospělým. Dětem. Jen to vidíme jejich očima, přikrášlené jejich fantazií.

Lucienka
27.11.2020 5 z 5

Po dlouhé době hororová knížka přede mnou a mohu jen doporučit, je to stará dobrá klasika.

kalache
04.10.2020 4 z 5

...Povídka Specialita šéfkuchaře není ani tak horor, spíš je to dobrý podnikatelský záměr...

žlučníkář
05.09.2020 4 z 5

Helemese horory. Nikdy jsem nic takovýho nečet a myslim, že je to hlavně o představivosti. Když si to čtu pod lucernou ve stanu, tak si chvíli řikám, ty vole, prouser a jindy je to spíš úsměvný.

Určitě si to dám jindy znovu. Nejvíc se mi líbila ta podivná restaurace, ptáčci a pak ještě asi šest dalších.
Tak si z toho udělej obrázek jakej chceš. Plínky nepotřebuješ a prášky na spaní taky ne. Víceméně jsem nadšen a dám si za odměnu nějakou laskominu.

Disease
24.08.2020 5 z 5

V hodnocení se trochu projevuje nostalgie, protože v současné konkurenci už některé povídky nefungují. Nicméně je tu pořád několik perel (Ptáci, Malý vrah, Letní hosté, Byl to démon). Takže hodnotím i dobový přínos.

uhoř49
11.08.2020

Za mne supr, možná dvětři povídky byly slabší, ale zbytek výborný.

Seabeast
06.08.2020 3 z 5

O Korbařově Tiché hrůze jsem slyšel pět ódy a údajně se jedná o jednu z nejlepších hororových antologií, co byla u nás vydána. Na kultovní sbírku jsem očekával mnohem víc, ale zřejmě to bude i tím, že pod pojmem "hrůza" si představuji něco jiného. Některé povídky mi ani moc hororové nepřišly. Buď jsem se musel do čtení nutit anebo zkrátka povídka prosvištěla a nějak jsem na konci zapomněl o čem vůbec byla. Tak to bylo de facto u každé, ale přeci jen se tu tři perfektní kousky našly! Absolutní vrchol byl pro mě "Plášť" od Roberta Blocha (autor legendárního zfilmovaného Psycha) a Bradburyho dvojice "Zástup" a "Malý vrah". Jedině u těchto dokázala moje pozornost setrvat od začátku do konce. A to je pro mě jasné znamení, že napětí a příběh funguje od první stránky. To se bohužel nedá říct o ostatních, což je škoda, ale tak už to občas u těch antologií bývá.

Cryptkeeper
29.06.2020 3 z 5

Popravdě jsem čekal trochu větší napětí a mrazivou atmosféru,které se mi bohužel nedostalo. Dost povídek bylo nezáživných a brzo mě začaly nudit.

Anannas
25.06.2020 5 z 5

Super hororové povídky. Není co dodat..

toecutter
29.01.2020 1 z 5

Od tohoto "kultovního" výběru jsem asi čekal nejspíše něco úplně jiného,nebo úplně jinou kvalitu-už dlouho se mi nestalo,abych se do čtení vyloženě musel nutit,ale tímto se přelouskat,to byl opravdový horror sám o sobě-nikoliv ovšem publikovanými povídkami,které mi přišli vyloženě nudné a nezáživné(nebavila mě a nezaujala ani jedna-až na jedinou,která ovšem měla dost odfláklý konec)..Antalogií a výběrů povídek jsem četl už mraky-toto patří bezesporu k tomu nejhoršímu,k čemu jsem se za svůj život dostal

Zemiakol
04.09.2019 5 z 5

Parádní sbírka hororů. Doporučuji k přečtení všem příznivcům strachu a hrůzy. Tak jako každá sbírka, má i tahle silnější i slabší povídky. Povídky jako Malý vrah, Byl to démon, Letní hosté nebo Specialita šéfkuchaře jsou špička žánru a přečetl jsem si je několikrát.

tatiana7769
20.08.2019 3 z 5

Niektore poviedky boli zdlhave a nudne.

terimila
07.05.2019 4 z 5

Tahle knížka mě provází od dětství. V dětství jsem se na tu knížku chodila se zvrhlým strachem koukat, když ji měla rozečtenou mamka, a měla jsem zákaz ji vůbec otevírat :), pak jsem ji dostala a dodnes vzpomínám, jak jsem hltala Ptáky a Specialitu šéfkuchaře. Knížku jsem adoptovala a zaujímá čestné místo v polici na výběr z braku, hororů a detektivek. Na další čtení mě asi nejvíc pohltila povídka Byl to démon - to líčení divnosti a větší či menší samozřejmosti, s jakou ji přijímají děti, je povedené. Samozřejmě tam jsou i povídky, co mi nikdy nic moc neřekly, ale ty dobré táhnou celý soubor hodně, hodně vysoko.

Zeminish
16.04.2019 5 z 5

Naprostá klasika žánru. Povídky jako Byl to démon, Malý vrah, Specialita šéfkuchaře nebo Drzoun (ale i další) jsem přečetl několikrát a určitě se k nim ještě vrátím.

smazenaryba
16.01.2019 5 z 5

Výstižný názov. Veľa poviedok v tomto skvelom výbere totižto iba naznačuje a veľkú časť príbehu prenecháva čitateľovej fantázii. A to je základný stavebný kameň každej dobrej (nielen) hororovej poviedky. Pointy a twisty niektorých obsiahnutých poviedok síce dnes môžu pôsobiť tuctovo, lenže treba si uvedomiť, že toto sú kusy, ktoré horor (aj ten súčasný) definovali. Nekritizujme preto originály, ale kópie.

Pri zhliadnutí roku vzniku pri niektorých poviedkach som zostal zarazený a to kôli sviežosti a vyspelosti štýlu, ktorým boli napísané. Päťdesiat rokov v literatúre neznamená nič. Ak áno tak to, že kvalita textov má klesajúcu, nie stúpajúcu kvalitu.

alastor
15.12.2018 5 z 5

Technický naučný slovník, podstata hororu!

amaenium
06.11.2018 3 z 5

Čekala jsem při čtení trochu více napětí a strachu, ale bohužel kniha (povídky) v tomto zklamala. Jako horror bych to nenazvala. Nekvíce se mi z povídek líbil Zástup, Souboj a jako vrcholnou a nejlepší povídku bych považovala Specialitu šéfkuchaře - tím, že čtenáři nic neukázala, ukázala vše.

Janadvorackova
28.08.2018 5 z 5

Kniha se mi velmi líbí. Jakože poslouchat po sobě dvě super hororové sbírky, to se jen tak nepodaří. Vybírala jsem pro jednou opravdu dobře.

A největší plus je tady předčitatelka, paní Hana Makovičková, která dává do přednesu takové energie a vůbec to čte tak perfektně, že u "Ptáků" jsem třeba měla chuť hystericky ječet, když se blížili od moře. A u různých duchařin se prostě neotáčím, protože ten přednes má moc ty bestie záhrobní povolat, aby mi doma nadělaly bordel :).
Prostě pecka.

PepeA
04.07.2018 5 z 5

Četl jsem před cca 25ti lety, nyní opět sháním, abych si knihu znovu přečetl, protože tato antologie je opravdu jedinečná.