Tess z d'Urbervillů

Tess z d'Urbervillů https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34910/bmid_tess-z-d-urbervillu-d7y-34910.jpg 4 385 89

John Durbeyfield zjistí, že je potomkem rodu D'Urbervillů, jednoho z nejstarších rodů v celé Anglii. Nedaleko jejich rodné vesnice bydlí žena jménem D'Urbervillová, o níž se John se svou ženou Joanou domnívají, že je jejich vzdálenou příbuznou. Vyšlou tedy svou dceru Tess, aby se k staré paní přihlásila jako příbuzná. Tessiným úkolem bylo požádat o finanční pomoc, nebo o nějaké zaměstnání...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , SNKLHU - Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění

Tess of the d'Urbervilles , 1891

in_wonderland
14.12.2016 5 z 5

Knihu jsem si už dlouhou dobu chtěla přečíst, ale pořád jsem to odkládala, nakonec jsem si ji pořídila a nelituji. Četla jsem ji a nemohla odložit. Je plna emocí a i když s postavami nesouhlasím, stejně tak i s dějem, tak na knihu nikdy nezapomenu. Nejsem si jistá, jestli si ji přečtu znova, rozhodně ne v blízké době, ale je naprosto jisté, že ve mě vyvolala pocity, kterých se nezbavím a přesně tohle by měla výborná kniha udělat. Určitě doporučuji přečíst.

josska
06.11.2016 2 z 5

moc mě to nebavilo,nevím čím to bylo ale dočetla

Elerrina
10.10.2016 3 z 5

Hardy na vrcholu svého jazykového a stylistického mistrovství zobrazuje těžký život chudé dívky.
Tess získá práci u bohaté rodiny, kterou považuje za své příbuzné, je zneužita zhýralým mladíkem, ale protože je příliš hrdá, než aby se stala jeho milenkou, odejde a zkouší začít znovu. Zdá se, že se na ní usmálo štěstí v podobě vzdělaného, idealisticky založeného Angela, se kterým se seznámí na mléčné farmě. Ale minulosti se nelze snadno zbavit, a předsudky tehdejší společnosti se ukáží být silnější než láska.
Román označovaný jako realistický, nebo dokonce naturalistický, protože vykresluje bídu fyzickou a zejména duševní v celém jejím rozsahu. Nicméně po dočtení je dobré si uvědomit, kolik nešťastně načasovaných náhod bylo záměrně navršeno jedna na druhou tak, aby se dospělo až k tomu tragickému konci.

Samira
08.10.2016 4 z 5

Vždy jsem věděla, že bude tato nadčasová klasika těžká a dlouho ji odkládala, ale nakonec jsem s novým vydáním podlehla dokonalým slovním obratům, v té tíze nesmírné lehkosti psaní a třem postavám, které si absolutně ničím nemohly získat mé sympatie. A přesto jsem fascinovaně četla, kroutila hlavou a vyhlížela nevyhnutelné.
Znovu se k ní již pravděpodobně nevrátím, ale nezapomenu. Dojem zanechá opravdu silný.
A tak by to u knihy, která časem nezanikne mělo být, nemusí se vám líbit, nesouhlasíte, přesto víte, že byla výjimečná.

vivalamuff
29.08.2016 5 z 5

Krásná, nebohá Tess. Má tak čistou duši. Jejím jediným přáním je být milována a milovat. Osud si s ní krutě pohrál. Na jednu stranu Angela odsuzuji, na druhou ho chápu. Tehdejší smyšlení lidí bylo jiné a nedá se srovnávat s dnešním uvažováním (moderní žena může porodit nemanželské dítě, aniž by byla hnána na "pranýř"). Filmové zpracování z roku 1979 bylo rovněž moc hezké a tehdy mladičká Nataša Kinski (viz. přebal knížky) mě vzala za srdce. Postavu Tess vyjádřila přesně tím způsobem, jaký je popsán v knize. Máte náhle pocit, jako když ty stránky skutečně ožívají před očima.

Kachora90
25.08.2016 5 z 5

Velmi smutný příběh, který mě chytil za srdce. Do poslední kapitoly jsem doufala, že to dopadne dobře. Chudák Tess byla vždy nucena někým jiným do rozhodnutí a činů, do kterých se jí vůbec nechtělo a do svých problémů se dostávala tak strašně snadno, až jsem si říkala, že to není možné. Přála jsem jí dobrý konec, ale i když to dopadlo jinak, ona si přeci jen těch pár šťastných dní s Angelem užila a mohla odejít spokojená a šťastná... Hardym krásně popsané okolí příběhu dodává jiskru.

RyxiraAmyGinger
21.06.2016 5 z 5

Baladická tragédie. Nemohu nesoucítit s nebohou Tess, jejíž povahu autor tak mistrně vykreslil. Vášnivá, oddaná, spravedlivá a milující... ano, chápu lidi, kteří říkají, že se to vleče, na tuto knihu musíte mít svým způsobem povahu, asi prostě nesedne každému. Mně sedla. Pláču nad Tessiným osudem.

Anka.
26.02.2016 4 z 5

Složité, přesto svým způsobem velice krásné :)

Scathia
29.01.2016 5 z 5

Prostě nádhera... čtení Hardyho je pohlazení po duši

Temný snílek
29.08.2015 5 z 5

Tess z d´Urbervillů je složitý román, který se musí vychutnávat po částech a s velkou trpělivostí, pokud chcete rychle plynoucí děj, tak se do knihy ani nepouštějte. Procítěný příběh dívky, později ženy, která nemá na růžích ustláno a pro svou lásku je schopna i vraždy, je dojemný a melancholický. Jde o výjimečnou knihu, která stojí za přečtení.

mika251
19.08.2015 4 z 5

Tess sa mi nečítala ľahko. Neznášam, keď sa niekomu deje krivda a v táto knižka je plná krívd. Bohužiaľ je zo života a je smutným dôkazom toho, ako dokáže byť spoločnosť pokrytecká, krutá. Morálka ako taká často nemá so zažitými konvenciami spoločnosti nič spoločné a i tá najčistejšia duša môže byť odsúdená a zničená. Veľmi poučné i pre dnešnú dobu.

dendadendule
06.05.2015

Poradí mi někdo kde sehnat tuto knihu ? děkuji

hancass
03.04.2015 5 z 5

Excelentní čtivo, přečtěte si a pochopíte. Příběh ze staré Anglie, ale mohl by se stát kdekoliv i v současnosti.

seethelight
01.11.2014 3 z 5

Tess z d´Urbervillů - další proklatě zásadová žena z pera britského klasika.
Nejsem typ člověka, který tvoří sympatie na základě pevnosti zásad. Stejně jako Jana Eyerová, Tess se sice může pyšnit nezdolným charakterem a přirozeným smyslem pro morálku, ale ve své podstatě není nic víc, než Tess svázaná ve svěrací kazajce svého neměnného úsudku.

Sebekázeň, schopnost ignorovat společenské konvence, nechtěná krása a inteligence, zní to možná až moc dokonale na to, aby to nebylo nudné.

Příběh sám o sobě je to, co mě nutí zachovat dobré hodnocení. Přesto má-li být Tess z d´Urbervillů román kritizující společnost (a je jedno, že už ne příliš aktuální), Hardy nám předložil za vzor osobnosti, které sice můžeme charakterizovat velkými slovy, ale už nám nezbyde žádné místo pro ironii, rozpustilost, charisma..., jen hodně pro strnulost.

EvelineGray
27.09.2014

(SPOILER) Podle mě je to jeden z nejlepších příběhů, které znám a je i mistrně napsán. Ačkoli většinou nemám v lásce příliš sladké a nevinné hlavní hrdinky (přijdou mi neautentické), Tess jsem její čistotu věřila do posledního písmene. I další postavy byly ve svých charakterech uvěřitelné. Ačkoli se na první pohled zdá, že jsou zde záporácké i klaďácké role již dopředu rozděleny, při bližším prozkoumání tomu tak není. I zlosyn Alec má své důvody pro své (většinou negativní) činy a nekoná je jen proto, aby někomu ublížil, ale spíše proto, aby ho konečně někdo opravdu miloval. Stejně tak na první pohled ctnostný a dokonalý Angel žádá odpuštění, ale již není ochoten odpouštět (i když jeho a Tessin hřích je srovnatelný - jen s tím rozdílem, že on neotěhotněl). Thomas Hardy je pro mne Pan spisovatel, který dokázal vytvořit hrdinku, která se dopustila téměř všeho, co bylo v tehdejší době naprosto nepřípustné, a i přesto všechno byla až do konce morálně a duševně čistá, jako nikdo jiný...

ivkalia
23.08.2014 5 z 5

Anglické klasice neodolám, ani teď nezklamala. Napínavé čtení.

danca044
14.07.2014 4 z 5

Velice tragický příběh o lásce dvou, kterým nebylo souzeno být spolu. Tess je zpočátku nevinná dívka a dalo by se říci, že i trochu naivní, ale to se dá odpustit, vzhledem k jejímu věku. To, že podlehne Alekovi není zase takové překvapení, neboť je to přesně ten typ muže, na kterého by si žena v dřívějších časech měla dávat pozor. Smutný konec mě rozesmutnil, neboť jsem Tess a hlavně Angelovi přála, aby konečně byli spolu a šťastní. Hezká kniha.

poupatko1
06.04.2014 5 z 5

Velmi nadčasový román, myslím, že by si jej měla přečíst každá dívka, protože i tohle se může stát v reálném životě, já vím, že ta kniha je dvě století zpátky, ale i takové případy se můžou odehrávat v dnešní době. Musela jsem se sice ze začátku do toho někdy příliš popisného děje dostávat, ale pak jsem to přečetla jedním dechem. Tessy mi bylo líto, nemohla za to , co jí osud přichystal a taky nemohla za to, že nevěděla, co může od muže, jako byl Alek očekávat.

sarekaslukova
23.11.2013 4 z 5

Vcelku zvláštní příběh. Při čtení mě napadala myšlenka jak jedna hloupá chyba za kterou člověk ani nemůže zkomplikuje celý další život. Ale sháněla se opravdu těžko. Konec se mi moc nelíbil. Byl podle mě trochu uspěchaný.

Paluska
05.10.2013 3 z 5

Kniha se dobře čte, ale pro mě to bylo moc smutné:(