Teror pochází z hlubin

Teror pochází z hlubin https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/6808/bmid_teror-pochazi-z-hlubin-K5G-6808.jpg 4 90 17

Meg série

Jonas Taylor pracuje jako hlubokomořský potapěč pro námořnictvo Spojených států. Během přísně tajného ponoru do Mariánského příkopu zahlédne megalodona – „Meg“ z titulu románu – pravěkého predátora, který měl být dávno vyhynylý. Protože expedici přežije jen on a nemá své svědectví jak doložit, nikdo mu nevěří. Jonas se rozhodne se stát paleontologem a snaží se dokázat, že megalodon skutečně existuje a dosud se s ním lze setkat. "Jurassic Shark" - spojení těchto dvou slov, vlastně též námětů dvou knih, Jurského parku a Čelistí, dokonale charakterizuje tento román, jehož hlavní postava nemá podle vědců v naší době vůbec co pohledávat.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Beta-Dobrovský

A Novel of Deep Terror , 1997

rafan65
05.02.2024 5 z 5

Tak toto byla teda jízda. Knihu mám už několik let ve své knihovně a začal jsem ji číst až teď díky čtenářské výzvě. Musím uznat že jsem určitě neudělal chybu, příběh je napínavý od začátku až do konce. Děj má spád, kniha mě bavila a nemohl jsem ji odložit. Samozřejmě příběh obsahuje několik pasáží které jsou hodně přehnané. Mě osobně ale připadá že to k těmto knihám tak nějak patří. Moc se těším na další díly.

Merlin_CZ
22.08.2023 5 z 5

kdyz v tom nehledate nic hlubokeho a jen si na dovolene u more uzivate more a zraloky i v knizce :D tak je to fajne :)

veronika4001
10.08.2023 5 z 5

Carcharodon megalodon, prapředek dnešních bílých lidožravých žraloků obrovských, 18 m, 20 t. Pravidla pozdní doby křídové jsou právo silnějšího, lov silnějšího. Tito predátoři vymizeli až před 100 000 lety. Z geologického hlediska to je pouhé tiknutí hodin. Mariánský příkop je/byl životem nejednoho mořského či podmořského biologa. Vědec se musí umět poprat s posměchem i nenávistí. Autor využívá poznatky z mořské či podmořské biologie, která mě druhovou bohatostí, převážně savci, procesy a jevy, upoutala. Vše jsem si musela vyhledat. Tak pohlcující, tak úžasné a přitom kniha z roku 1997. Bitvu mega jsem si užívala a tohle napětí autor příjemně dávkuje. V nebezpečí se jinak známé charaktery ještě více projeví, jako když někdo přijde k něčemu zadarmo nebo se "chlubí cizím peřím". Příběh tyto podstaty odkrývá. Z hlediska hlavních postav to není jen práce, záliba nebo zaujetí. Je to hazard z důvodu vášně pro věc. A meg není jen predátor, je to chytrý predátor.
Přes věk kniha neztratila nic na své působivosti a absolutně naplnila moje očekávání.

AlbionFoxyFox
28.06.2023 5 z 5

Je to klasická béčková žralokovina? Jsou postavy a děj stereotypní? Je český překlad na prd? Třikrát ano, ale i přesto jsem se ke knize v rámci čtenářské výzvy po 20 letech vrátila, a i když jsem nesedla na zadek jako tehdy 12letá holka, čtení jsem si jednoduše užila a o tom to koneckonců je :)

yossarianxxii
20.02.2023 3 z 5

O knize jsem se dočetl v recenzi na chystaný film. Rozhodl jsem se si ji sehnat a jsem tomu rád, kniha mě od prvních stránek vtáhla do děje.
Pravěký žralok, který žije na dně Mariánského příkopu a dostane se na povrch.
To je téma, které mne chytlo.
Jako fanouška románů Michaela Chritona (hlavně Jurského parku), mě Megalodon bavil.
Po přečtení knihy jsem čekal na film a po jeho shlédnutí jsem byl značně zklamaný.
Vůbec se mi nelíbil, nevyužil potenciál, který v knize je.

jan6012
19.07.2022 5 z 5

Moje oblíbená klasika aneb čelisti ve větším.

Corvus
26.04.2022 2 z 5

Knihu o vraždícím megalodonovi, milióny let úspěšně přežívajícího, v klimaticky příznivém pásmu u dna Mariánského příkopu, jsem zvolil vlastně pouze z nedostatku podmořských - hlubinných sci-fi, mezi které řadím např. špičkovou Kouli od Michaela Crichtona. Jde o žánr velmi úzkoprofilový, na příběhy skrovný (i ve filmové branži) a z nouze jsem tak sáhl po sérii Meg od Stevena Altena. A jaký tedy je teror pocházející z hlubin? V prvé řadě - bezezbytku poplatný době svého vzniku, tedy polovině '90 let. Což sebou nese krystalicky čistou esenci béčkových vod jako: otravné vedlejší postavy; nepropracované charaktery, na kterých člověku prakticky vůbec nezáleží; trapné milostné linky (ty nesměly chybět snad v žádném 80' a 90' filmu a knize, ačkoliv jsou úplně kreténské a doslova NIC nerozvíjejí); imbecilní dialogy, nevhodně vkládané do úst postavám v nevhodných situacích; otravní američtí hrdinové; šílený závěr, podpořený autorovým notným nasáváním Jacka Danielse při psaní (asi?) a samozřejmě superotravný happy end. Devadesátky hadr…

Ano, můžu si za to sám, do výběru knihy mě nikdo nenutil. Být o 20 let mladší, asi bych nad 21tunovým prapředkem žraloka bílého hýkal nadšením. Ve 40 už se podobné brakové jednohubky čtou přece jen s lehkým sebezapřením a občasným kroucením hlavou. Ale jak jsem podotkl výše, literatury z podmořských hlubin je tuze málo. Nicméně to, co Alten předvádí v předposlední a poslední kapitole nemá obdoby. Asi takhle: když se z příběhu stane nefalšovaný bizardní popis situací a la Sharknado či Pavoukotřesení (což je ten nejšílenější céčkový filmový brak, jaký si dokáže představit jen nejotrlejší divák), knížku jsem po přečtení rovnou vystavil na aukru. Tam skončí i druhý díl, který sebemrskačsky přečtu, když už se ocitl v mé knihovně.

Vyjma přeťápnutého závěru, který by imponoval snad jen takovému mistru braku jakým je Uwe Boll, nesympatických postav, jednoduchosti, až plytkosti textu mi také vadilo prakticky neexistující tajemno a nulový popis podmořských hlubin, které jsem tak nějak (naivně) očekával. Tam, kde se člověku tají při popisu neznámého u Crichtonových knih dech, Alten servíruje občas zábavná, občas nudná, občas nechutná jatka.

PS: Zubatá víla mě pobavila (překlad měl být víla zuběnka).

Atanone
17.11.2020 3 z 5

Na knihu jsem se hrozně těšila, ale bohužel mě moc nechytla, možná proto, že jsem ji četla po shlédnutí řady megaloidních filmů o megalodonech a už toho bylo moc. Mea culpa...pravděpodobně

józi.odkudkam
16.09.2019 5 z 5

Alten spáchal nekompromisní a nebojím se říci, kultovní Béčko!
Rychlá črta; Sedmdesát megalet před Kristem sní Megalodon Tyrannosaura rexe. Pak se schová do tepla sopouchů v Mariánském příkopu. O sedmdesát megalet později se podmořský profesor Jonáš (!) Taylor (s atletickou postavou) rozejde se svou atraktivní blond ženou, protože jí na zadek sahá jiný. Na scénu přichází atraktivní asiatka; Dá to s atletickým profesorem dohromady? A co Megalodon?
Ano, „Meg, teror pochází z hlubin“ je špatný. Je ale špatný takovým tím neodolatelným způsobem každého skutečně kvalitního guilty pleasure, kdy lze mezi řádky zcela vážně míněného příběhu o lásce, zradě a krvelačném monstru, sledovat i příběh jiný, neméně strhující; mluvím o autorově sysifovské lopotě, s níž se balvanu své imaginace snaží propůjčit křídla, zatímco mu na ropnou havárií znečištěné pláži v křečích hynou vyplavení pelikáni.
Meg je prostě dáreček....a má tři pokračování a vlastní film!!!

S hřejivou blahosklonností v krutější z komor mého srdéčka uděluji 5 poctivých, solárkem do bronzova vytuněných *****

bh69
16.05.2019 2 z 5

Velmi průměrné odpočinkové čtení a k tomu nijak kvalitní překlad (i když to může být i tím, že to překládala žena, takže hlavně u technických věcí asi netušila o čem je řeč ..). Dočetl jsem do půlky a s dalšími díly nebudu ztrácet čas vůbec.

Tazz1
24.08.2018 4 z 5

Kniha přečtena na dovolené v Egyptě, což uznávám, je krapet morbidní vzhledem k tomu co se tu před pár dny stalo. Ale do moře se kvůli tomu nebojím ;-) . Psáno dobře, jen občas mi to přišlo trochu nedotažené nebo kostrbatě formulované. Ale to může být třeba překladem. Každopádně dobrá dovolenková četba.

sojmen
08.05.2018 3 z 5

Zdálo se mi to takové přehnaně béčkové, ale špatné to taky nebylo.

SiuxBeast
06.03.2017 3 z 5

Není to špatné, jen mi trošku vadilo přehánění u některých pasáží knihy. Ale jinak doporučuju, dobře čtivá kniha :)

danny_21
04.03.2016 3 z 5

Žraloci jsou mí oblíbení tvorové, ovšem megalodon, to už je jiná liga. Povedená, čtivá a nenáročná kniha o tom, jak se jedno monstrum dostane z mořských hlubin na dosah kopajících končetin nic netušících plavců a má navíc velký apetit - 70 %

michimuller
27.11.2014 5 z 5

Super tohle se hodně povedlo! Fantastický megalodon se vynořil z Mariánského příkopu. Pradědeček, nebo spíše prababička "velkého bílého" musí uchvátit každého milovníka žraločí tématiky. Nádherně pojaté téma v moderním stylu, svižný děj, čarokrásná podmořská hlubina, čte se jedním dechem.

pudlik
05.07.2013 4 z 5

Skvele napsano,cte se jednim dechem.Hm, ale takovy megalodon v nasich morich,by byla opravdu pohroma.Zvlast kdyz by se jako tento rad zivil i lidmi.Doporucuji.

azraelka
30.01.2013 5 z 5

Miluju žraloky a číst o dvacetimetrovém megalodonovi, který se z Mariánského příkopu dostane na hladinu a začne terorizovat všechno co se v oceánu šustne, byl opravdu zážitek.

kryptozoologie moře a oceány zfilmováno žraloci

Steve Alten
americká, 1959
1998  81%Teror pochází z hlubin
2009  72%Panství
2009  87%Černá barva krve
2008  76%V hlubinách Loch Ness
2005  81%V pradávných vodách

Kniha Teror pochází z hlubin je v