Ten, kdo stojí v koutě

Ten, kdo stojí v koutě https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136815/bmid_ten-kdo-stoji-v-koute-136815.peg 4 2995 547

Když člověk stojí v koutě, může si všimnout spousty úžasných věcí. Ale pak přijde chvíle, kdy je třeba vykročit na parket a začít opravdu žít. Strhujícímu románu Stephena Chboskyho o dilematu mezi nečinností a touhou se dostalo nadšeného přijetí, vyvolal polemiku a získal miliony oddaných čtenářů. Příběh o dospívání na střední škole, který Charlie vypráví v dopisech, je otevřenější a důvěrnější než leckterý deník, zároveň vtipný i sžíravý. Nevíme, kde Charlie bydlí, ani komu píše – máme jen slova, o která se rozhodl podělit. Zmítán touhou žít svůj vlastní život i touhou vymanit se z role, která mu připadla, prozkoumává dosud neznámé území. Před ním se otvírá svět prvních lásek, rodinných dramat i nových přátelství. Svět sexu, drog a Rocky Horror Picture Show, kde klíčem ke štěstí může být například ta správná píseň, díky níž se můžete řítit tunelem a cítit se nekonečně. V Charliem se autorovi podařilo stvořit vypravěče, který vás uhrane a přenese zpět do divokých a intenzivně prožívaných dní na prahu dospělosti, kdy se život podobal jízdě na horské dráze. Zdroj: slovart.cz... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Brio

The Perks of Being a Wallflower , 1999

Weasley
24.06.2013 5 z 5

Miluju tuhle knihu a miluju formu jakou je napsaná. Dopisy, jak nápadité. Je to kniha o teenagerech bez žádného klišé. Je to kniha, kterou by si měl každý přečíst, protože se až překvapivě rychle sžijete s postavou Charlieho. Když čtete dopisy adresované neznámému adresátovi, ve kterém Charlie popisuje svůj život, jeho muka, máte chuť ho obejmout nebo mu na jeho dopisy aspoň konečně odpovědět. Je to kniha, která vás donutí brečet a smát se, jako byste byli části knihy samotné.
Nezklamalo mě ani filmové zpracování.

Maybee
22.06.2013 5 z 5

Nečekala jsem, že mě tak chytne. Ale nedala se odložit, dokud jsem se nedostala až na poslední stránku. První z knih, o které nevím, co bych řekla víc, než že se mi fakt, ale vážně líbila. O ní se nedá moc mluvit - musí se prostě přečíst.
Vřele doporučuji! :)

Kelíns
22.06.2013 5 z 5

Tak tahle knížka mě opravdu nesmírně překvapila. A jsem za to ráda. Jak taková celkem malá a tenká věc může obsahovat tak velikánské poselství. Charlieho jsem si zamilovala (jak by si toho životem tápajícího kluka nemohl zamilovat?). Jakmile jsem dočetla Charlieho příběh musela jsem ho číst znovu a znovu. Ale nepřestávalo mě to vůbec bavit, právě naopak. A teď mě prosím omluvte, jdu si to přečíst ještě jednou.

A světe div se, povedla se i filmová podoba. Je opravdu málo knih, které mě zfilmováním nezklamali, "Ten, kdo stojí v koutě" je jednou z nich.

Toda
13.06.2013 5 z 5

Hladím Charlieho po tváři...

Emm.a
08.06.2013 5 z 5

Knížka mě absolutně pohltila. A Charlieho jsem si zamilovala. Ani si nepamatuju, kdy jsem naposled nějakou knížku tak moc prožívala. Když byl nešťastný, brečela jsem jako nikdy. Nechtěla jsem odejít, přetat číst ani na minutu. Nevím, co víc říct, tolik emocí na pár stránkách. Zpracovával jsem to ještě dlouho.

pecka02
07.06.2013 5 z 5

Charlie...ten, kluk mi opravdu přirostl k srdci. Zdá se, že vlastně celkem nic nedělá, ale přitom toho dělá nejvíc ze všech: sleduje, naslouchá, vnímá a rozumí. Chce, aby všichni kolem něj byli šťastní, ale přitom sám píše imaginárnímu příteli, aby se s ním podělil o své radosti a starosti. Při čtení jsem si častokrát připadala jako bych sama byla adresátem jeho dopisů. Mám sepsaný seznam knih, které Charlie četl, seznam písniček, které poslouchal. Tolikrát jsem ho chtěla objemout nebo mu aspoň odpovědět na jeho dopisy. Tak moc mě to vtáhlo, i když jsem jen týden předtím viděla zfilmovanou verzi. Mimochodem taky velmi povedenou. Nějakým způsobem je tak kniha úplně jiná než jsem kdy četla, snad nikdy jsem se s postavou tak nesžila...řadím mezi své srdcovky a doporučuji :)

Randyz1986
01.06.2013 4 z 5

Moc pěkná knížka o přátelství. A film byl také skvělý...

Esko*
23.04.2013 5 z 5

Pokud si chcete přečíst knihu o dospívajících lidech bez jakéhokoliv klišé, tak tato kniha je skvělou příležitostí. Nesnaží se vám vnutit to, co již mnohé, je mnohem více otevřená skutečnosti. Čerpá z toho, že období dospívání není snadná věc, je to období, kdy se rozhodujeme o tom, kým jsme, hledáme se, snažíme se zapadnout. Charlie si tím také prochází a není to pro něj vůbec jednoduché. Prožívá své vzestupy a pády. Ale povede se mu najít cestu k životu.
Ten, kdo stojí v koutě je podle mě geniální kniha plná emocí, která vás donutí zamyslet se. A podat knihu formou dopisů? Skvělý nápad. Připadá mi, že takhle jsem se mohla s Charliem ještě více propojit. Doslova jako bych jeho příběh prožívala s ním. Charlie byl dokonale vykreslen, ihned jsem si ho zamilovala. Stephenova kniha patří mezi jedny z mých nejoblíbenějších a já mu proto děkuji, že jsem měla možnost si něco takového přečíst. Tak trochu mi otevřel oči.
Doporučuji přečíst si toto dílko.

panjan
15.04.2013 4 z 5

Tuto knihu bych si dovolil přirovnat k Salingerovu "Kdo chytá v žitě." A našel bych tam i paralelu k nedávno čtenému "Utrpení mladého Werthera," pokud to není moc odvážné srovnání. Zmiňované knihy zobrazují mladé citlivé a vnímavé lidi, kteří hledají své místo ve světě a snaží se porozumnět především lidem kolem sebe. Chboského kniha je čtenářsky atraktivnější, srozumitelnější, celkově moderněji pojatá a přístupná mladším čtenářům, ovšem nezpůsobí tak hluboké pohnutí a zaujetí jako dvě srovnávané klasiky. No ač to bude znít vůči knize docela nepatřičně, obsahuje i skvělý soundtrack. Všudypřítomná Asleep od Smiths a nekoneční FleetwoodMac k příběhu pasují a navíc se jedná o mé kapely z oblíbených.

Renava
02.04.2013 4 z 5

Charlie – krehká duša, outsider, chlapec s labilnou psychikou, stojaci v kúte a pozorujúci život, snažiaci sa pochopiť tento veľký spletenec, v ktorom žijeme a prispôsobiť sa mu. Svoj vnútorný chaos dáva na papier a neznámemu adresátovi sa v svojich listoch zveruje s tým, ako ide život... Jeho závery vyznievajú prevažne krásne naivne detsky, niektoré zdanlivo bez pointy, akoby „o ničom“, avšak zdanie naozaj klame. V závere sa klbko jeho pomotanej psychiky rozmotáva a vychádzajú na povrch prekvapivé príčiny jeho duševných problémov. Celkovo - príjemné čítanie písané jednoduchým štýlom nedospelého chlapca, ktoré miestami dvíha kútiky úst do úsmevu, miestami opačným smerom.
Osobne mi Charlie svojim čistým a naivným charakterom trošičku pripomína Forresta Gumpa v mladšom vydaní.

Alexia Wolvin
01.04.2013 5 z 5

Jedna z nejlepších knih pro dospívající jedince, kterou jsem za poslední dobu četla. Atmosféra vás pohltí a vy nebudete chtít přestat číst. V knize jsou mezi řádky zakomponovány spousty životních mouder, u kterých se pozastavíte, avšak zde působí velice nevtíravým způsobem. Charlie zde krásně popisuje pocity dospívajícího člověka. Vřele doporučuji.

kaktusitko
26.03.2013 5 z 5

Ještě předtím, že film vyšel jsem o něm slyšela pár slov, ale nadávala jsem tomu tolik pozornost. Až teprve nedávno jsem se podívala nejprve na film, který mě uplně nadchnul a pohltil. Nechtěla jsem aby skončil a musela jsem se na něj podívat několikrát. A samozřejmě jsem začala pátrat po předloze, v knihkupectví jsem objevila poslední výtisk v angličtině a byl můj!! :-) Knihu jsem přečetla asi za den, a je samozřejmě i o něco lepší než film a jsem z toho naprosto unesená. Pro mě se tato kniha stává jednou z nejlepších, co jsem kdy četla a doufám, že takovýchto knih bude přibývat. Jasných 5 hvězdiček z 5 :-) a určitě všem doporučuji.

FMJ
25.03.2013 5 z 5

Dokoukal jsem film a zařadil ho do mé topky na csfd,ale taky jsem hned věděl,že si musim koupit knížku.Kniha byla doma a já ji přečetl za jeden den.Bez přestávky jsem hltal stránku po stránce uplně stejně jako při sledování filmu kde jsem zas hltal minutu po minutě.The Perks of Being a Wallflower je kniha,která je nabytá emocema a to jak těma štasnýma tak těma smůtnýma.Určitě můžu napsat,že se jedná o jednu z nejlepších knížek co jsem zatim četl. 100%

Janeeyore
15.03.2013 5 z 5

Nejlepší kniha, kterou jsem za poslední dobu četla. Možná dokonce nejlepší kniha, kterou jsem v životě přečetla. Charlie mě prostě dostal. Po přečtení mi bylo smutno, že je konec. Kniha je napsaná tak krásně, že máte pocit, že jste to vy, komu se chce Charlie svěřit. Byla jsem šťastná, když byl šťastný on. Byla jsem nešťastná, když byl on. A cítila jsem se nekonečně, když se tak cítil on.

Doporučuji číst v angličtině, je to psáno opravdu jednoduše.

eniete
04.03.2013 5 z 5

Dlouho jsem přemýšlela nad tím, co ke knize napsat, ale nic mě nenapadalo a tak prostě jenom napíšu, jaký jsem z ní měla pocit.
Nejdřív jsem viděla film, který se mi hodně líbil a hned jsem si plánovala, že si knihu koupím. Nedávno jsem si zašla do knihkupectví a jen tak se rozhížela po knihách, až jsem na ni narazila. Neváhala jsem a knihu si hned koupila. Sotva jsem přišla domů, hned jsem se do ní začetla. Většinou poznám už od první věty jestli mně bude kniha bavit a tady jsem to poznala taky. V některých dopisech, kde bylo Charliemu mizerně-mi bylo taky mizerně a když byl zase štastný i já jsem se tak svým způsobem cítila. Když jsem knihu dočetla, pomyslela jsem si: „To už je vážně konec??"
Rozhodně si knihu přečtu znova. :)

danuska
27.02.2013 2 z 5

Tato kniha ma velmi nebavila, aj ked mala svetle momenty, musim vsak povedat, ze som ju vobec nepochopila, stracala som sa v nej.

jullien
23.02.2013 5 z 5

Charlie mě fakt dostal ...

Andrejz
14.02.2013 5 z 5

Tahle knížka je úžasná! Charlie si mě prostě získal - a to nejen svým hudebním vkusem a výběrem knih, kterým se určitě inspiruju! ;)

fons
13.02.2013 5 z 5

Dokonalá knížka!
A co dokáže taková dokonalá knížka?
Dokáže vám ukrást část spánku jenom proto, aby jste ji za tu noc přečetli!

Já si jí neskutečně zamiloval...
...a cítím se nekonečně!

Sussane
05.02.2013 4 z 5

Hmmm, ešte stále neviem čo si mám o tom príbehu vlastne myslieť.Podstatné je, že sa mi to čítalo veľmi dobre :D Príjemné spestrenie pre mna boli odkazy na knihy a hudbu, ktorú som si pri tom aj púšťala, aby som sa do toho vžila čo najviac. A chcem sa cítiť nekonečne! :D