Ten, kdo stojí v koutě

Ten, kdo stojí v koutě https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136815/bmid_ten-kdo-stoji-v-koute-136815.peg 4 2994 547

Když člověk stojí v koutě, může si všimnout spousty úžasných věcí. Ale pak přijde chvíle, kdy je třeba vykročit na parket a začít opravdu žít. Strhujícímu románu Stephena Chboskyho o dilematu mezi nečinností a touhou se dostalo nadšeného přijetí, vyvolal polemiku a získal miliony oddaných čtenářů. Příběh o dospívání na střední škole, který Charlie vypráví v dopisech, je otevřenější a důvěrnější než leckterý deník, zároveň vtipný i sžíravý. Nevíme, kde Charlie bydlí, ani komu píše – máme jen slova, o která se rozhodl podělit. Zmítán touhou žít svůj vlastní život i touhou vymanit se z role, která mu připadla, prozkoumává dosud neznámé území. Před ním se otvírá svět prvních lásek, rodinných dramat i nových přátelství. Svět sexu, drog a Rocky Horror Picture Show, kde klíčem ke štěstí může být například ta správná píseň, díky níž se můžete řítit tunelem a cítit se nekonečně. V Charliem se autorovi podařilo stvořit vypravěče, který vás uhrane a přenese zpět do divokých a intenzivně prožívaných dní na prahu dospělosti, kdy se život podobal jízdě na horské dráze. Zdroj: slovart.cz... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Brio

The Perks of Being a Wallflower , 1999

TessVond
10.05.2014 5 z 5

Sakra skvělá knížka, až mne trochu děsí v kolika postavách jsem sebe nebo své přátele našla...

Ten, kdo stojí v koutě je jedna z mála knih, u nichž jsem nejdříve viděla film (a to čtyřikrát) a ten se mi líbil úplně stejně jako knižní předloha.
(Jsou tam minimální rozdíly).

Obojí vám nekompromisně doporučuju :) Hlavně pokud jste ten, kdo stojí v koutě.

esussi
07.05.2014 5 z 5

Nádherná kniha, u které mi děj nepřišel zas tak důležitý. Bylo krásné vidět na chvíli Charliemu do hlavy.

katerinad
01.05.2014 5 z 5

úžasná kniha, skvěle se čte, po dočtení jsem se hned dívala na film, který byl krásný a zároven tak nějak smutný, vůbec nelituji, že jsem si knihu koupila, velice ráda ji udělám místo ve své knihovně a někdy se k ní vrátím

Zdenka21
30.04.2014 5 z 5

Ten, kdo stojí v koutě je, jak to říct, napadá mě snad jen lidská kniha. Být mladší, řekla bych, že snad není možné, aby v jednom příběhu byla tak velká koncentrace "pošramocených" lidí, jenže teď už vím, že to možné je. Většinou "jdu proti proudu", tak jsem občas v koutě byla, proto vím, jak osvobozující je, nalézt si přátele, kteří vám dovolí být svobodní a neodsuzují. Stephenova kniha mne nadchla stejně jako stejnojmenný film. Nutí vás zamyslet se a ta potřeba vás neopouští ani po dočtení knihy. Postavy jsem si zamilovala, hlavně Patricka. Jen prosím buďte sami sebou!

Sofie45
21.04.2014 4 z 5

Váhala jsem váhala, jaké ohodnocení si tato kniha zaslouží. Balancovala jsem nad nad 3 nebo 4 hvězdičkami, 4 nakonec, ačkoli s mírně odřenými oušky - zvítězily.
Nemůžu si pomoci, od knihy jsem asi očekávala příliš. Nemohla jsem se dočkat, až se ponořím do dojemného příběhu o neobyčejně obyčejném klukovi jménem Charlie a nechám se unášet na vlnách krásné (ne)všednosti. Soudila jsem dle úžasných recenzí. Ale...byla by šílená blbost napsat, že mi kniha "nelíbila" - ke slovesu "nelíbila" má daleko přibližně jako Praha k Sydney, samozřejmě, že mě okouzlila Charlieho snílkovská roztomilá "podivínská" povaha, jako by připomínal v určitých chvílích mě, taktéž někdy ztracenou v tom "divném" světě. Některé momenty byly opravdu úžasně dokonalé, frázi "Cítim se nekonečně" snad nikdy nezapomenu, nejspíše se ze mě stane "kopírka" a budu ji od teď hojně používat, neb je prostě neuvěřitelná a kouzelná. Každopádně moje očekávání byly nejspíše příliš velké, chvílemi jsem si nemohla dokonce pomoci a vyrojil se mi ten rýpavý pocit, že je to takový tuctový příběh okořeněný o pár působivých situacích, jež musí vyvolat jistou dávku "úžasu" snad doopravdy v každém človíčkovi...určitá "rozvláčnost" se jí nedala bohužel upřít...a proto jsem se taky chvílemi nudila.
Avšak důvod, proč jsem se rozhodla pro krásné 4 hvězdičky je ten, že kniha v sobě ukrývá jisté "kouzlo osobnosti" a zanechá zpětně po přečtení jistý dojem něco silného, výjimečného, ačkoli se při četbě takto třeba vůbec nejeví. Navíc ty postavy, jež se procházely po knížce, byly opravdu postavy s velkým P, měly neskutečně propracovaný charakter, úplně obyčejní lidé, které potkáváme denně na ulici a právě proto jsou tak neobyčejní.
Nad čím jsem se také blaženě usmívala, byl výběr písní - taktéž doporučuji si nějakou pustit, člověk, který je na "staré vykopávky" jako já, musí být spokojen.

Celkově knihu spíše doporučuji, jen od ní nejspíše nesmíte mít takové nároky, v mém případě to byla obrovská chyba. Ale jsem si jistá, že svoje nesporné kvality má, třeba se zrovna u vás stane onou osudovou knihou, kterou jen tak nic nepřekoná - takže radím - JEN DO ČTENÍ! :)

Tanja00
20.04.2014 5 z 5

Výborná knížka, hodně mi toho předala. :)

SuperFrankie
13.04.2014 5 z 5

Charlie vcelku autenticky popisuje typický život středoškolského studenta. V prváku na střední vás pohltí ten velký svět večírků, sexu, drog, cigaret a hlavně chlastu. Každý si tím dříve či později projde, ale po čase vás to omrzí a řeknete si, že je třeba čas jít dál. Kamarádi vám utečou na vysokou, zatímco vy musíte trčet mezi čtyřmi stěnami s bandou hlupáků a po večerech píšete komentáře na databáziknih.

lufi-peace
13.04.2014 5 z 5

Úžasná knížka, donutí vás se zamyslet nad spoustou věcí. Musím si ji přečíst znovu.

dennie3
25.03.2014 5 z 5

Charlieho příběh je jeden z těch, které mi změnily pohled na svět a navždy bude patřit na první místa v mém žebříčku.
Stoprocentně doporučuju.

dadako
24.03.2014 5 z 5

Ke knize jsem se dostal díky filmu, který jsem si jednou náhodou pustil, protože jsem neměl na co jiného koukat a který mě naprosto dostal.
Když jsem zjistil, že režisér a scénárista je zároveň autorem předlohy, rozhodl jsem se knihu sehnat. Trvalo pár měsíců než se mi dostala do ruky, ale čekání na ni stálo za to. Je vtipná, smutná, dojemná... Čte se úplně sama a dostala mě stejně jako film. Nejprve mě překvapila forma jakou je kniha napsaná, ale rychle jsem si na ni zvykl.
Řadím tuto knihu mezi dvě nejlepší jaké jsem dosud četl a není to proto, že jsem jí četl jako posledí... :-)
Děkuji Billovi za inspiraci a myslím, že se na knihy, které Charliemu dával podívám.

Už když jsem film dokoukal, věděl jsem, že se na něj rád kouknu znovu. Teď vím, že to bude opravdu hodně brzy.

Standa Šebek
04.03.2014 5 z 5

Velmi silná, upřímná, osobní výpověď středoškolského introverta. Vtipná i dojemná, plná zajímavých myšlenek a podnětů k zamyšlení. S některými zkušenostmi a pocity Charlieho se jistě ztotožní téměř každý. Takové malé nové Kdo chytá v žitě (a pro mě osobně nesrovnatelně zajímavější než Salingerovo dílo).

I mě ke knize přivedla filmová adaptace Charlieho malá tajemství, která je velmi věrohodná, jen vypráví trochu jiným hlasem.
Přečtěte si knížku nebo si pusťte film, na tom nesejde. Tak jako tak se na konci budete cítit... nekonečně.

spencer
27.02.2014 5 z 5

Prostě nejlepší knížka :))

jakear
13.02.2014 5 z 5

6. červen 2011

Milý příteli,
už je to celkem dlouhá doba, co jsem naposledy hodil do poštovní schránky dopis pro tebe. Stalo se toho hrozně moc.
Začal bych asi tím, že jsem dostal novou knížku od Billa – Ten, kdo stojí v koutě od Stephena Chboskyho. Už jsem jí stačil přečíst dvakrát, protože kamarádi jeli na víkend stanovat. Ta knížka byla vážně úžasná. Nikdy jsem při čtení nezažil, abych se ztotožnil s hlavní postavou snad ve všem. Hlavně nemůžu dostat z hlavy tu nádhernou písničku od Smithů Asleep. Asi jsem trochu přecitlivělý, ale u některých pasáží v knížce jsem brečel. Taky jsem se dost nasmál. To určitě znáš, protože jsi starší a o takových věcech víš mnohem víc než já.
Vím, že jsem Jane slíbil, že se pokusím na ni tak nemyslet, ale poslední dobou mi to vůbec nejde. To, co cítím, když ji vidím s Georgem, se ani nedá popsat. Jane se na mě v jednom kuse usmívá, vůbec mi to neulehčuje. Předpokládám, že tohle se ti už někdy stalo, protože jsi starší než já a střední školu už máš dávno za sebou.
No nic, budu muset končit, máma chce, abych vyluxoval a pak zašel k babičce.

S pozdravem
Kuba

mijala
12.02.2014 5 z 5

Nejprve jsem viděla výborný film, tak že jsem si musela přečíst i knížku a nezklamalo mě to.

Siora
06.02.2014 5 z 5

Úžasná kniha! Také jsem ji četla v originálním znění a bylo to báječné. Zasmála jsem se, pobrečela si, odpočinula si... :) Doporučuji....

Sliy
06.02.2014 5 z 5

Perks, Wow..
kniha, kterou prostě musím mít.
Nečetla jsem ji sice v češtině, ale v originále ... a bylo to skvělý !

Petr Máchal
02.02.2014 5 z 5

Skvělá kniha. Četl jsem ji jedním dechem, připomněla mi moje léta na střední škole. Bude patřit k těm knihám, které si rád přečtu, když na mne padnou chmury. Cítil jsem se po ní nekonečně.
" Charlie, každý přijímá takovou lásku, jakou si podle svého názoru zaslouží."

timelady
20.01.2014 5 z 5

Velmi milá kniha, která se hrozně hezky čte - místy mě dokázala rozesmát a dočítala jsem ji se skleněnýma očima.

corazon
04.01.2014 5 z 5

Stephen, vďaka 216 stranám, ktoré si sa rozhodol vydať a ktoré som ja s veľkou radosťou prečítala už 2x, zaktívňujem svoju nečinnosť na týchto stránkach!
.....................a vďaka i za tipy na zaujímavé knihy a pesničky (hlavne MLK)......................

Ellkarka
04.01.2014 3 z 5

Drogy a mládež v Americe za 90. lét. Toto asi nebyl úplně můj šálek kávy. Četlo se mi to pomaleji, než jsem myslela. Přesto se mi kniha líbila, svým vlastním způsobem, ale chybělo mi tam určité napětí nebo nějaké vzrušení nebo jsem si ho snad ani nevšimla. Už teď můžu říct, že se těším mnohem víc na film.