Ten, kdo stojí v koutě

Ten, kdo stojí v koutě https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136815/bmid_ten-kdo-stoji-v-koute-136815.peg 4 2994 547

Když člověk stojí v koutě, může si všimnout spousty úžasných věcí. Ale pak přijde chvíle, kdy je třeba vykročit na parket a začít opravdu žít. Strhujícímu románu Stephena Chboskyho o dilematu mezi nečinností a touhou se dostalo nadšeného přijetí, vyvolal polemiku a získal miliony oddaných čtenářů. Příběh o dospívání na střední škole, který Charlie vypráví v dopisech, je otevřenější a důvěrnější než leckterý deník, zároveň vtipný i sžíravý. Nevíme, kde Charlie bydlí, ani komu píše – máme jen slova, o která se rozhodl podělit. Zmítán touhou žít svůj vlastní život i touhou vymanit se z role, která mu připadla, prozkoumává dosud neznámé území. Před ním se otvírá svět prvních lásek, rodinných dramat i nových přátelství. Svět sexu, drog a Rocky Horror Picture Show, kde klíčem ke štěstí může být například ta správná píseň, díky níž se můžete řítit tunelem a cítit se nekonečně. V Charliem se autorovi podařilo stvořit vypravěče, který vás uhrane a přenese zpět do divokých a intenzivně prožívaných dní na prahu dospělosti, kdy se život podobal jízdě na horské dráze. Zdroj: slovart.cz... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Brio

The Perks of Being a Wallflower , 1999

Lenka.Vílka
17.10.2014 5 z 5

Fascinuje me, ze nekdo dokazal z tak hezke knihy udelat tak osklivy film (chapu, ze je to vec nazoru, ale me se nelibil)...takze kniha ma pro me rozhodne max :)

f.enjoy69
07.10.2014 4 z 5

Tato knížka je něčím zvláštní. Není to o strhujícím příběhu, plným zvratů a nečekaných událostí. Je to prostě lidské. Každý si v příběhu najde to své, něco, čím obohatí jeho život. Nebo může sloužit i jako vzpomínka, upomínka na to, jaké to je "stát v koutě", jak jsme se v Charlieho věku cítili, jaké věci jsme řešili, jak jsme vnímali naše okolí a o čem ta léta na střední jsou...

Moc se mi líbily hlavní postavy Sam a Patricka. celkově jejich chování a vystupování... :o)
I film stojí za to, obzvlášť část v tunelu, kdy vyhrávají "Heroes"....
Nejde o nic složitého (doporučuji i v AJ), ale opravdu stojí za přečtení... ;)

Kůstka
06.10.2014 5 z 5

Mě tyhle deníkové (dopisové) záležitosti prostě baví, sem tam jsem se hodně nasmála, když Charlie řekl něco naprosto suverénně a myslel to opravdu vážně. Kolikrát mě dostaly i některé Charlieho myšlenky, protože to naprosto vystihl a kolikrát jsem se i já musela zamyslet nad tím, co psal Charlie a uznat, že má naprostou pravdu a že takhle to (bohužel) vážně je. Těším se až se podívám na film.

selenator
01.10.2014 5 z 5

Knížku jsem si přečetla po zhlédnutí filmu. Líbí se mi, že je psaná jako deník. Hned jsem se vcítila do hlavního hrdiny Charlieho a četla jeho první dny na střední a to jak se seznámil se Sam a Patricem...Kniha ve mě vyvolávala velmi zajímavé pocity. Je velmi čtivá a moc mě baví. Jediná záhada, nad kterou se musíte zamyslet je příběh tety Helen, který je tak nejasně napsaný a není ani vysvětlený...
Moc mám tuto knížku ráda a určitě mohu jen doporučit :)

Lilly81
14.08.2014 5 z 5

Milý příteli,
chtěla bych ti vyprávět, jak jsem četla knihu.
Byla to kniha o chlapci co se snažil zapojit.
O chlapci, který byl často smutný a brečel.
O chlapci, který poslouchal píseň Asleep a četl knížky, které mu dával jeho učitel, protože to byl jeden z jeho nejlepších přátel.
O chlapci, který se vypořádával se svou nelehkou cestou životem se svými kamarády, drogami, nepřáteli, rodinou a myšlenkami.
Tyto myšlenky máme společné.
Máme toho hodně společného, asi proto, že jsem se ocitli ve stejné životní fázi.
Vidím v knize, jak se život proměňuje a jak je důležité vytrvat.
Vidím, že člověk se může radovat z maličkostí.
Stala se součástí mého života a já jsem ráda že jsem ji četla, ať si kdo chce říká co chce
Děkuji , že jsem se mohla s touto knížkou cítit nekonečně.

That's why I am writing this,
I am trying to participate.
And I did not call it 'Absolutely Nothing'
Because life is really about something more.
And I have great friend now.
And I know that it's never gonna leave me.
It's name is The Perks of Being a Wallflower.
S pozdravem
Lilly81

TheMajkee
11.08.2014 3 z 5

No, přijdu si v tomhle pětihvězdičkovém roji jako outsider - trochu jako hlavní hrdina - ale upřímně, já z téhle knihy až tak nadšený nejsem. Někomu kniha přijde roztomilá právě kvůli ústřednímu protagonistovi, ale mě ten kluk fakt vytáčel. Ani samotný obsah není tak hodnotný, jak se tu přetřásá. Dospívání je někdy sakra tvrdý, to jo, a já zase kvituji to, že tohle není tuctový román o pubertě, žádná slaďárna, naopak je to velmi decentně podané. Ale i přesto vítězí forma nad obsahem. Ve výsledku ve mně totiž příběh nic nezanechal, nedošlo k žádnému čtenářskému vyvrcholení, a to je škoda. Místy má totiž knížka velký potenciál a je v ní pár světových mouder. Poselství mě však minulo.

MagdalenaHalow
08.08.2014 4 z 5

Naprosto souhlasím s názorem Sofie45. Od knihy jsem očekávala příliš. Dlouho jsem knížku nemohla sehnat, až jsem ji konečně dostala k svátku. S nadšením jsem se pustila do čtení a.... Nevím. Od 31. nejlépe hodnocené knihy jsem prostě čekala víc. Nemůžu říct, že by mi ten lehce autistický Charlie nebyl sympatický, že by se mě jeho příběh nedotkl a že si citáty jako "Cítím se nekonečně" a "Lidé přijímají takovou lásku, jakou si podle svého názoru zaslouží" nebudu pamatovat. Musím říct, že jsem knížku hodně srovnávala s (Ne)obyčejným klukem. A taky musím říct, že August mě bavil víc. Rozhodně si Charlieho ještě někdy přečtu a třeba se mi začne líbit víc. A rozhodně jsem zvědavá na film. Ale moje nejoblíbenější knížka to rozhodně nebude.

Bezantina
08.08.2014

Dobře psaná kniha s hlubšími myšlenkami..

Adiee
06.08.2014 5 z 5

Ptala jsem se, jestli je knížka taky tak hrozně hezká a miloučká jako film, který je doopravdy kvalitní a se skvělým obsazením. A oni říkali: Je ještě lepší. A páni, měli pravdu! Chtěla bych dát alespoň milion hvězdiček. Snad od první strany jsem byla trochu smutná z toho, že ji někdy dočtu. Nemám co říct, dokonalé.

"Lidé přijímají lásku takovou, jakou si myslí, že si zaslouží."

BabsV
01.08.2014 4 z 5

Knihu sem četla v angličtině a ocenila jsem, že není psaná příliš složitým jazykem, ale prostě obyčejně hovorově.
Jako první jsem viděla film a tak sem věděla, do čeho asi tak jdu a musím říct, že oboje je zpracováno velmi kvalitně. Bavilo mě číst si o Charlieho zážitcích vidět svět jeho očima.
Další velké plus tato kniha v dopisech působí dojmem, že celé je to vyprávěné přímo vám a to vy jste ten tajemný přítel.

Kari15
28.07.2014 5 z 5

Krásná kniha. Nečekala jsem od ní mnoho, ale opak je pravdou :). Musíte si přečíst, povinně.

kneslova
21.07.2014 4 z 5

Jako pár zde přítomných komentářů jsem od knihy očekávala díky fenomenálnímu hodnocení trochu víc, tudíž váhám s hodnocením a nakonec dávám 4 hvězdičky. Kniha je to pěkná, ale takové trochu něco navíc.... mi tam chybí.
Tak jak napsala čtenářka přede mnou, nemohu říct, že knihu nedoporučuji jen na ni nesmíte mít takové nároky jako si dělám já.

Nikyška
15.07.2014 5 z 5

Knihu jsem si již dlouho chtěla přečíst, ale nikde jsem ji nemohla sehnat, až jednou v Neoluxoru se na mě usmívala z jedné z poliček... Knihu jsem si s sebou vzala do nemocnice, když jsem šla na operaci a přečetla jsem ji za jeden den... Kniha mě hodně moc zaujala, byla psána čtivě a já jsem se tak vžila do příběhu, že jsem cítila vše co cítil Charlie... Takže jsem jsem se začala smát nahlas, nbo jsem začala pofňukávat, (jistě si umíte představit pohledy dvou žen, jenž semnou sdílely pokoj). Kniha se i hodně moc líbila, takže se v nejbližší době podívám na film... Knihu určitě doporučuji všem, kdo jí ještě nečetli...

Katherine5
12.07.2014 5 z 5

Úžasná kniha, asi ji budu číst pořád dokola. Přečetla jsem ji za den, do Charlieho jsem se naprosto zamilovala a ten kdo ji nečetl rozhodně by měl.

Michaela241299
04.07.2014 5 z 5

Tato kniha je jednoduše a prostě jedním slovem Úžasná :)
Dobře čtivá a celkově velmi zajímavá :)
doporučuju :;)

kvapsv
03.07.2014 5 z 5

Jakmile jsem knihu dočetla měla jsem chuť otevřít ji na první stránce a začít ji číst znova. Páni..to je tak neskutečně úžasná kniha! Vlastně nechápu jak je možné, že mi v knihovničce ležela už někdy od Vánoc. Ano - četla jsem recenze jak skvělá kniha to je, ale opravdu jsem nevěřila, že bude až tak úžasná. Vlastně jsem knihu začala číst jen díky tomu, že jsem potřebovala nějakou knihu s menším formátem na cestování.

Úžasný příběh středoškoláka Charlieho nejen o tom jak získá přátele. Charlie je na svůj věk velice šarmantní a "dospělý" ačkoli trochu podivínský chlapec. To vše se tak trochu vysvětluje překvapivým koncem knihy. Mě osobně pár konců napadlo, ale tento opravdu ne..

No jdu si stáhnout film..a Vám co jste knihu doposud nečetli doporučuji jít do knihkupectví a jeden výtisk si pořídit. Já ten svůj už nedám s knihovničky! :)

UPDATE
Filmové zpracování je natočené s nesmírným citem a vystihuje knihu tak přesně..mnohokrát během sledování se mi chtělo plakat. Ovšem kniha je kniha..a tato kniha by se měla řadit minimálně mezi 100ku nejlepších knih vůbec. (A to opravdu nepřeháním! Já to tak vidím.)

karolina1612
17.06.2014 5 z 5

Naprosto geniální a krásná kniha. Považuji ji za tu nejlepší.
Je psána formou dopisů, což je moc příjemné, protože se do příběhu mnohem lépe dostanete. Konec knihy jsem probrečela a moc ráda se k ní vracím a cítím se nekonečně :)
Za shlédnutí stojí i film! Už jen díky skvělé hudbě.

narcisonanis
13.06.2014 5 z 5

Hlavní protagonista Charlie je zvláštní osobnost. Budete jej milovat pro jeho rozporuplnost – je vyrovnaný a rozumný jako málokdo v jeho věku, zároveň je emočně a citově poznamenán z dětství jednou událostí (nebudu konkrétní, ať neprozradím důležitou pointu), která jej v některých aspektech života neskutečně táhne zpátky, je kvůli tomu citově labilnější.

Samotný děj knihy pokrývá celý život dospívajícího teenagera: první láska, první kamarádství "na život a na smrt", drogy, alkohol, vyhranění se hudebním stylem, sex... zkrátka všechno, co k tomu patří. O tom všem a o zkušenostech s těmito pozlátky Charlie vypráví anonymně formou dopisů svému "příteli", de facto nám. Nebojí se ani zabrousit do soukromí své rodiny, vztahů mezi jednotlivými členy a její minulosti. Dostáváme tak úplnou informaci toho, jak byl Charlie formován do stádia života, v kterém ho nacházíme my... no, vlastně ne tak úplnou, ale to bych zase spoiloval, takže raději mlčím. Jen prozradím, že konec mi opravdu vzal dech a nečekal jsem to, což shledávám jako brilantní tah autora.

Ačkoli sám nevyznávám utápění se v depresích, pokuřování, drogové a alkoholické dýchánky po sklepech spolužáků a kultovní hudbu, okolo které se vše točí... uznávám, že to má své kouzlo. A jedinečně to dokresluje atmosféru. Dle mého soudu perfektně napsaná kniha a VÍCE než zajímavý příběh o NEJEN dospívání a útrapách mladého člověka.

LittleMonste
11.06.2014 5 z 5

Procítěný příběh plný nejrůznějších emocí. Já se při čtení smál, když Charlie byl šťastný... já měl špatnou náladu, když Charlie brečel.... jedno mu závidím a to TO, že se v jistých chvílích "cítil nekonečně..."
Hodnocení - 93%
Přečteno - 3x (1x v angličtině)

orson
09.06.2014 4 z 5

Asi už jsem moc starý, na to jak všude tuto knihu vychvalují mě trochu zklamala. Váhal jsem mezi 3 a 4 hvězdičkami, ale nakonec 4 za zajímavý seznam dalších knih na přečtení :)