Tátovy slzy a jiné povídky

Tátovy slzy a jiné povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225880/bmid_tatovy-slzy-a-jine-povidky-cjM-225880.png 4 9 2

Slavný americký prozaik se ve své poslední, posmrtně vydané povídkové sbírce vrací k tématům, jež provázejí jeho tvorbu od samého počátku. Její stárnoucí protagonisté, postupně ztrácející kontakt se světem svého mládí a dezorientovaní změnami ve svém okolí, se ještě trýznivěji než dříve zaobírají myšlenkami na blížící se smrt a pochybnostmi o smyslu vlastní existence, dokážou ale i furiantsky „připít na zdraví světu“, který se chystají opustit. Důvěrně známý mikrokosmos každodenních radostí a strastí americké střední vrstvy dokáže Updike i tentokrát naplnit úchvatně popsanými konkrétními osudy hrdinů, kteří – podobně jako autor sám – jako by toužili především po důstojném a smírném rozloučení se životem. (paseka)... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Paseka

My Father's Tears and Other Stories , 2009

engelmar
18.01.2024 4 z 5

Líbí se mi, jak Updike dokáže z jednoduchýych obyčejných lidských příběhů udělat tak poutavé čtení. Ani mi nevadilo, že jsou všechny povídky podobné, rozhodně jsem to nebral negativně, jako stařecké lamentace, samozřejmě tam trochu osobní motivace bylo vzhledem k tomu, že je to poslední dílo autora vydané posmrtně, vnímal jsem to jako brilantní náhrdelnník, kde se propojuje Amerika, jaká byla a jaká je teď, jak se Amerika mění, jak můj dědeček vs já je jiný vztah, než já a můj vnuk. Taková snová romanitcká Amerika na mě z té knihy dýchala a moc jsem si ji užil.

Marbo
13.01.2017 3 z 5

U Updikea jsem měl vždy nejraději delší, propracovanější prozy, kde měl jako autor dostatek prostoru pro zaznamenání vývoje postav v rámci delšího časového úseku. Tátovy slzy jako soubor povídek nezapřou autorův rukopis, byť v porovnání s dřívějšími texty je zde vidět určitý posun v optice vypravěčů, nostalgii a bilancování se meze nekladou, což vedu k tomu, že jsem musel knihu odkládat, abych se stařeckých lamentací nepřejedl.