Tantalópolis

Tantalópolis https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/326063/bmid_tantalopolis-Oar-326063.jpg 3 2 2

Román Tantalopolis možno v primárnej rovine chápať ako prienik do každodenného života jedného juhoamerického mesta. Ako však takmer v každom literárnom diele, aj tu sú reálie modifikované,štylizované, a slúžia len ako rámec oveľa širšej, univerzálnejšej metafory. Kulisa „tretieho sveta“ slúži ako zosilňujúci prvok pri vykresľovaní rôznych podôb zlyhávajúcej civilizácie či už v rovine sociálnej, intímnej, technologickej a politickej. Kontrast medzi tropickým prostredím prekypujúcim farbami, tvarmi, chuťami a vôňami a medzi úporným bojom jednotlivcom proti prírodným živlom i byrokratickej mašinérii, vytvára pestrú a dramatickú zmes.... celý text

Bolkonská
20.06.2020 4 z 5

Asi sa neoplatí siahať po tejto knihe, ak máte radi priamočiare príbehy, dobrodružstvo a podobne. Autor svojsky pracuje so štylistikou, problematizuje významy, núti k pomalšiemu, sústredenejšiemu čítaniu; neviem, či je fér dávať potom nízke hodnotenie zato, že nás kniha nebavila. Autor nás ani nechcel prvoplánovo pobaviť.

tchor
02.02.2019 1 z 5

Knihu som čítal cca 2 roky dozadu a vôbec si neviem vybaviť o čom to bolo. Mám taký pocit, že som to nevedel ani bezprostredne po dočítaní:) Pamätám si akurát, tú divnú štylistickú úchylku rozkúskovať vety štýlom Slovo. Ďalšie. Slovo. atď, čo má dosť iritovalo. Prišlo mi to zbytočné a také nejaké nasilu. Skôr ako originálny prvok to považujem za zbytočnosť. Samozrejme je to len subjektívny názor. Celkovo ma toto dielo minulo, sorry. Každopádne prajem autorovi veľa zdaru do ďalších počinov a verím, že si kniha nájde svojich fanúšikov. Mier

Peter Macsovszky
slovenská, 1966