Tak už leť

Tak už leť https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/481261/bmid_tak-uz-let-3tl-481261.png 4 24 4

„Tak už leť!“ volá chlapec odkojený marvelovskými filmy na Spidermana stojícího na střeše čtyřpatrové budovy, zatímco jeho otec ne sebevraha křičí: „Nedělejte to!“ Bezdětný pár soustřeďuje své nezměrné rodičovské city do jednoho adoptovaného štěněte. Osamělý miliardář se rozhodne skupovat cizí narozeniny. Dystopická verze Ameriky se ocitá ve válce s Mexikem a Trumpova vláda ve svém třetím funkčním období láká náctileté Američany do armády pomocí videohry. Etgar Keret je v kontextu celosvětové literatury vskutku jedinečný úkaz. Ve dvaadvaceti povídkách jednoho z nejoblíbenějších izraelských autorů současnosti, jenž nepřestává hýřit bizarními nápady, jdou ruku v ruce nejvšednější situace s fantaskními představami a srdceryvné chvilky s cynickým humorem. Postavy se potýkají se záludnostmi rodičovství a války, s omamnými látkami a dorty, pamětí a láskou. Jejich osudy se nikdy neubírají očekávanou cestou a nepřestávají překvapovat, bavit a dojímat.... celý text

Dani25
06.02.2023 5 z 5

Pravdepodobne to bol môj prvý izraelský autor. Ďakujem kamarátkam, že ma naňho upozornili. Perfektne vypointované poviedky, niektoré zábavné, niektoré tragické, ale všetky napísané s takým nadhľadom, že sa tešíte na ďalšiu. Odporúčam ako antidepresívum :) Určite si prečítam jeho ďalšie knihy. A ešte dodávam, že kniha je na dotyk z veľmi príjemného materiálu.

Kutcho
19.04.2022 5 z 5

Vypointované, miestami zábavné, občas trochu tragické a najmä skvele napísane poviedky.

Komnenos
15.09.2021 4 z 5

Etgar Keret patrí medzi mojich obľúbených autorov a preto musím mať každú jeho novú knihu. Aj v tejto knihe si drží svoj štandard, avšak mám z nej pocit, že už sa v nej Keret akoby vezie na úspechoch predošlých kníh. Poviedky majú rôznu úroveň. Nájdu sa tu také, ktoré mi vyrazili dych a nútili ma premýšľať. Sú tu však aj také, ktoré ma nechali chladným. Asi som však už príliš zhýčkaný Keretovými fenomenálnymi predchádzajúcimi dielami. Každopádne aj táto kniha napriek pár výhradám je veľmi dobrá.

Lessana
01.05.2021 4 z 5

Mala som chuť na poviedky a zároveň niečo nové, nielen dátumom vydania, ale aj autorom, od ktorého som ešte nič nečítala. Podľa názvu som sa domnievala, že pôjde o sci-fi, ale... nemohla som sa mýliť viac. Nič to však, zaujalo ma to aj tak. Najmä skvelými a rôznorodými námetmi jednotlivých poviedok, tiež štýlom vytvárajúcim napätie i humor v rozumnom dávkovaní, modernosťou a tiež pointami. Chválim aj zručný preklad, vďaka ktorému nebol zážitok o nič ukrátený.
No a prečo teda nedávam plný počet hviezd? Nuž, pre ten večný a ťaživý pocit krivdy, pre tú neprekonanú traumu, ktorá plodí opäť len traumu...