Tajuplnosti, mámidla a kejkle

Tajuplnosti, mámidla a kejkle https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42945/bmid_tajuplnosti-mamidla-a-kejkle-Ihy-42945.jpg 3 7 1

Pro zasmání a především poučení jsou v knize shromážděny pověry v nejrozmanitějších podobách, které v lidstvu žily a podnes dožívají a využívány k ohlupování lidí sloužily osobním a mocenským cílům, zejména církve.

vvikingg
04.05.2021 4 z 5

Knihu jsem našel v knihobudce a zaujaly mě středověké rytiny, knížka v žádném případě není pro čtenáře od 12 let. kniha je z roku 1964, křesťanská církev je zde popsána jako zločinecká organizace proti které je Mafie a Cosa Nostra ,, klubem gentlmanů,..hned na začátku se dovíme jak roku 415 v Alexandrii krvelační mnichové odvlékli Hypatii ( novoplatonská filosofka a matematička) do křesťanského chrámu a tam palicí ubita a zbožní mniši tělo roztrhali na kusy, maso seškrábali z kostí a ve jménu panny Marie naházeli do ohně,. Takových pikantostí je v knize více nesmí chybět zmínka o upalovaní čarodějnic, ale i zvířat, podvody s prodáváním odpustků a svatých relikvii, různých amuletů atd. V závěru knihy je zmínka i o knězi Toufarovi a zázraku v Čihošti v roce 1949 jak důmyslně připevnil křížek dráty a gumičkami a při kázání vychyloval křížek k západu a balamutil věřící , že bůh nesnáší socialismus a máme věřit západu byl natočen i propagandistický film v roce 1950 Běda tomu skrze něhož přichází pohoršení,,, dnes víme doopravdy jak to bylo.

pověry

Radovan Krátký
česká, 1921 - 1973
2015  92%Bubáci aneb Malý přírodopis duchů, přízraků a strašidel
1968  84%Galantní poezie
1996  97%Jihočeské pověsti
1970  75%Dobrodruzi pěti moří
1964  54%Tajuplnosti, mámidla a kejkle

Kniha Tajuplnosti, mámidla a kejkle je v