Tajná večera

Tajná večera https://www.databazeknih.cz/img/books/91_/91528/tajna-vecera-91528.jpg 4 29 29

Január 1497. Mnícha Agustína Leyreho, dominikánskeho inkvizítora a odborníka na lúštenie zašifrovaných správ, posielajú narýchlo do Milána, aby dozrel na záverečnú fázu prác majstra Leonarda da Vinci na nástennej maľbe Posledná večera. Dôvodom je niekoľko anonymných listov, ktoré prišli na dvor pápeža Alexandra VI. Autor v nich oznamuje, že da Vinci nielenže namaľoval na fresku dvanástich apoštolov bez predpísanej svätožiary, ale primaľoval k nim aj seba obráteného chrbtom k Ježišovi. Prečo to urobil? Je azda da Vinci kacír? Posledná večera je plná zarážajúcich detailov. Nezobrazuje svätý grál ani Krista s oltárnou sviatosťou. Predlohou postáv učeníkov sú známi súvekí inoverci a dielo ukrýva aj tajné posolstvo vzbudzujúce obavy.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

La Cena Secreta , 2004

Galadwen
21.10.2021 2 z 5

Kniha mě bohužel ukrutně nudila a stálo mě mnoho sebeovládání ji dočíst, protože mě vůbec nezajímalo, co z toho nakonec vypadne (pokud něco). Téma ani zdlouhavé zpracování nezaujalo.

l.volejbalistka
11.11.2020 1 z 5

Kniha není nijak zajimava, postrádá jakoukoli originální myšlenku, postav je mnoho, jsou chaoticky pojmenovavane více jmény a až na výjimky jsou popsány povrchně. Zda se, ze se autor nechal "inspirovat" Sherlockem Holmesem, Sifrou mistra Leonarda a v neposlední řadě Jménem růže.

Lucka11
30.08.2018 3 z 5

Veľmi zaujímavá téma. Ale kniha ako celok je skor taký priemer.Osobne som čakala viac. Podrobnejšie je dej rozpísaný v predošlých komentároch, s ktorými súhlasím, tak nejdem ďalej "rozpitvávať" :-D

Elea
02.07.2018 4 z 5

Kniha se mi celkem líbila, i když začátek mi připadal trochu rozvláčnější.

adelinka
07.12.2016 3 z 5

Dejom sa dostávame do konca 15. storočia, kde inkvizítor na základe anonymných listov ide preskúmať čo da Vinci na obraze " Posledná večera" - namaľoval alebo nenamaľoval. Da Vinci tvrdil, že do obrazu ukryl odkaz o pravom kresťanstve.

charlizee
24.03.2015 3 z 5

...Velké množství postav, navíc je každá označována dvěma až třemi jmény, takže někdy člověk při čtení musí přemýšlet, o koho vlastně jde... Napětí moc nefunguje, do čtení jsem se musela často nutit a skoro mě ani nezajímalo, jak to dopadne. Ve výsledku jde ale o zajímavý pohled na to, jak by křesťanství mohlo (mělo?) vypadat a je znát, že si autor dal záležet (historická fakta, umělecká fakta) a vše promyslel do nejmenšího detailu.

number00
03.01.2013 3 z 5

Myslim si, ze z tematu se dalo vytezit mnohem vic. Kniha ma celkem prijemny rozjezd, ale tim to konci. Zbytek knihy se autor placa na miste mezi nekolika postavami a konec je podle meho "prasacky" zkracen na 3-4 stranky.