25 tajemství Prahy

25 tajemství Prahy https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/397115/bmid_25-tajemstvi-prahy-5ne-397115.jpg 5 91 91

Věděli jste, že z prken popraviště 27 českých pánů je vytesáno schodiště, po kterém se stále chodí? Znáte místo, kde ve zlaté vitríně sedí mumifikované tělo Marie Elekty od Ježíše? Slyšeli jste příběh balkonku domu U obrázku Panny Marie na Kampě? Víte, proč o letním slunovratu zapadá slunce do chrámu sv. Víta? Odhalte 25 tajemství magické Prahy.... celý text

Tazz1
03.05.2020 3 z 5

Bylo to krátké, v rozsahu speciálu časopisu jak knihy. Dané příběhy mohly být více rozpracované. Takhle jsem v jedné ruce držel knížku a ve druhé mobil, kde jsem googlil info a hledal fotky. Takže takové ve smyslu, tady máš čtenáři tajemství, ale najdi si k němu sám co chceš. Nicméně i tak super, o některých tajemstvích jsem vůbec nevěděl a beru to jako velmi dobré nasměrování. Už se těším, až si přečtu pokračování.

Terva
28.02.2020 4 z 5

Tajemství? V Praze?
Stačí jen zvednout hlavu a dívat se.
Praha má tu výhodu,
že tu byla před námi a bude i po nás.
Může být tedy trpělivá.

První dvě tajemství mě celkem odrazovaly od dalšího čtení. Obával jsem se, že pokud bude kniha celá v tomto duchu, nedočtu jí. Naštěstí se to vše okolo šestého tajemství ustálilo a stalo se přínosem, místo odrazováním. Proč? První tajemství o dětském náhrobku na Malostranském hřbitově bylo strašný. Tím myslím vysvětlení osudu tříleté dívky a její pomoc dalším lidem. Tříleté dítě pomůže několika lidem, pak spadne z okna, v důsledku toho zemře a nadále pomáhá a radí i po smrti. Tříleté dítě – musím zvopakovat. Navíc se tvrdí, že to byl vlastně anděl. Tak jak se anděl může usmrtit pádem z okna? Má křídla. Navíc se dle legend povídá, že dítě bylo nesmírně inteligentní – jak může inteligent spadnout z okna, když si hraje se svou panenkou? No prostě divný a nezáživný.

SIGNATESIGNATEMEREMETANGISETANGIS –
Signate, signate, mere me tangis et angis
(Na vědomí tobě znamení, poskvrníš-li mě dotykem, budeš zardoušen.)
Čteno tam i zpět dává stejný smysl.
…...Nápisy k ochraně před zlými démony Staroměstské mostecké věže......

Druhé tajemství mě strašně rozesmálo. Jako tajemná informace je nám zděleno, že Karlův most nechal postavit Karel IV. A most je z kamene. Tak tuhle tajnou informaci jsem nikdy neslyšel. Pro nechápavé – je to ironie! Tak že máme tu dvě tajemství a ani jedno mě vůbec neoslovilo, spíš jsem se po tom stal nasertivní, abych nebyl sprostý. Ale, pak přišel krásný článek o Pražském orloji a už to bylo lepší. Jenže i tady jsou drobné nedostatky. Spisovatel tvrdí, že jak u Novoměstského tak i Staroměstského orloje došlo k chybě a na každém zvěrokruhu chyběl jeden ze znaků znamení zvěrokruhu. Dobrá, je to tajemné, jenže nikde jsem se nedočetl, který ze znaků a na kterém orloji chyběl – ŠKODA!

Malá ochutnávka:
V mezikruží určeném měsícům vidíme, že leden je oslava narození dítěte coby Nového roku, v únoru si sedlák nahřívá nohu u ohně a žena nese dříví, v březnu sedlák oře, v dubnu uvazuje stromky, v květnu si mládenec zdobí klobouk a dívka trhá květy, včervnu kosí trávu, v červenci srpen žne pšenici, v srpnu mlátí obilí, v září je doba setby, v říjnu sklízí hrozny, v listopadu káci dub a připravuje dřevo na zimu, v prosinci pak zabíjí prase.... (Kalendářní deska Staroměstského orloje)

Pak už se to celkem neslo v duchu tajemných zákoutí jak starých legend tak i novodobých staveb. Tím myslím, třeba informace o tom, že existuje stanice metra Klárov, jak to bylo se stadiony na Letné, kde vlastně tři kluby měli svá hřiště. A hlavně mě zaujala informace o jezdících schodech od Vltavy (vyústění dnešního Letenského tunelu) až nahoru na Letnou. Pokud tyto, dnes již neexistující schody, chcete vidět, pusťte si film Muži v offsidu. Další, pro mě až mrazivá informace je, že Praha měla kdysi horskou dráhu pět kilometrů !!!! dlouhou. Kam se sere, dnes již rozebraná pidihorská dráha z Fučíkárny. Jo, informací a tajemství je tu celkem dost.

Tomáš Jaroš z Brna s Boží pomocí mě odlil.
(THOMAS IAROSCH / BRVNENSIS AVXILIO / DIVINO ME FVDIT.
(Nápis na zvonu Zikmund)

Díky špatnému výběru prvních třech až čtyřech tajemství a díky několika násobnému opakování stejné informace (skoro v každém článku z těch 25 tajemství) jsem chtěl dát jen tři hvězdy. Jenže pak jsem si říkal, že jsem z knihy vlastně dostal celkem dost informací, a někdy v létě mohu začít zkoumat některá zákoutí Prahy, a hlavně díky krásným fotografiím, dávám za čtyři. Jo a nejlepší fotografie má Kamil Procházka a na konci knihy i Karel Dobeš.

kuky921
11.01.2020 4 z 5

Stručný přehled míst, které je prima vidět. Velmi pěkné fotografie.

E_Lan
03.01.2020 4 z 5

Velmi zajímavé a graficky hezky zpracované dílko. Už se těším na druhý díl. Je krásné, když se někdo o něco zajímá a stručnou formou dokáže pár svých objevů předat dále. Skvělé.

Magrata15
29.12.2019 5 z 5

Stejně jako druhý díl Nová tajemství Prahy, i tahle kniha byla skvělá. Dozvěděla jsem se spoustu zajímavostí o hlavním městě a chystám se i některá navštívit. Kdyby v knize byla třeba i malá mapka,kde se zmíněné místo nachází,byla už víc než dokonalá.

n.ezn.amy
19.11.2019 5 z 5

skvělá kniha o pražských místech a zajímavostech, člověk někdy přes tyto místa chodí denně a nezastaví se ani nezvedne oči a to je chyba. Kniha doplněná nádhernými fotografiemi. Praha je opravdu krásná

petrucha86
23.10.2019 5 z 5

Nádherná kniha doplněná nádhernými fotografiemi!

xxtom
17.08.2019 5 z 5

Kniha o více i méně známých pražských místech doplněná o krásné fotografie. Škoda jen, že těch tajemství je jen 25.

starývlk
22.06.2019 5 z 5

Knížka poměrně útlá, ale o to více zajímavá. Rozhodně zajímavější, než 111 míst v Praze, která údajně musíme vidět autorova jmenovce. Jen doufám, že v případě autora Davida Černého se jedná o pouhou shodu jmen s více než kontroverzním výtvarníkem.

Iki1
04.06.2019 5 z 5

Stručně, jasně a přehledně vystižená místa, která stojí za to v Praze navštívit. A hlavně doplněno nádhernými fotografiemi. Hodně zdařilá kniha, ve které nechybí pro tento druh knih potřebný rejstřík.

Dany58
27.05.2019 2 z 5

Trochu mi vadily několikrát se opakující informace. Myslím, že by to stačilo napsat jednou.

Simikik
10.05.2019 5 z 5

Místa v knize nejsou zase takovým tajemstvím, ale kniha odhaluje okamžiky z dějin, které bych si běžně nedohledávala. Celá kniha je doprovázena skvělými fotografiemi.

hnatlubo
20.04.2019 4 z 5

Zajímavý průvodce po pražských památkách z netradičního úhlu pohledu.

Nočnípták
14.04.2019 5 z 5

Jsem nadšená. Knížku jsem objednala z bazaru. Je úplně nová, mohla bych ji použít jako dárek. Ovšem jako vždycky, když nějakou koupím, tak se s ní nakonec nemohu rozloučit. Prahu mám ráda, a ráda chodím po památkách. Tahle kniha bude vlastně mým průvodcem. Příběhy v ní jsou skoro všechny pro mne neznámé. Tak teď budu odhalovat postupně tajemství magické Prahy.

aralka
15.03.2019 5 z 5

Krásná záležitost, nemohla chybět v mé sbírce knih o staré Praze!!

petr4927
24.02.2019 5 z 5

Mám pár knih, ve kterých listuju, když večer nemůžu usnout. A tohle bude jedna z nich. Kniha je plná nádherných fotografií a zajímavých příběhů, z nichž některé jsem znal a některé pro mě byly úplně nové. Například jsem vůbec netušil, že v Edenu byla před válkou 5 kilometrů dlouhá horská dráha!

Magdalena5
16.02.2019 5 z 5

V knize jsou nádherné fotky, některé příběhy jsem sledovala i na tv černá kukla, vždycky najdu něco nového a zajímavého o mé milované Praze.

jahlina
08.02.2019 5 z 5

Z knížky jsem nadšená. Určitě se k ní budu vracet.