Svoboda

Svoboda https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/153159/bmid_svoboda-e1c-153159.jpg 4 109 109

Berglundovi jsou liberální středostavovská rodina z amerického Středozápadu. Patty je bývalá univerzitní basketbalová hvězda a profesionální matka v domácnosti, Walter přívětivý právník se zaníceným zájmem o ochranu životního prostředí. Společně vychovávají nezávislého a podnikavého syna Joeyho a chytrou a nadanou dceru Jessicu. Jak Berglundovi obstojí tváří tvář vlastním frustracím, ambicím a touhám? Jak se vyrovnají s plíživým nebezpečím vnitřní prázdnoty a nespokojenosti? Jak naloží s břemenem vlastní svobody?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

Freedom , 2010

jiri2737
16.10.2017 5 z 5

Víte to vůbec není o svobodě. Je to román o obyčejných lidských frustracích, vítězstvích a životních prohrách. Nezáleží na tom, že se to odehrává v USA. Miliony podobných příběhů se odehrávají na celém světě. Nejvýznamnější současný román začátku 21. století. Obálka je intelektuální vtip na druhou vizte Grant Wood, Americká gotika, 1930.

petaSk
14.10.2017 5 z 5

Nečekala jsem, že mi Svoboda dá tak zabrat. Tento mnohovrstevný román, který se vyloženě nimrá v postavách mi vzal asi trojnásobek času, který bych jinak knížce takového rozsahu věnovala. Svoboda je ale výborná. Autor se zabývá motivy, myšlenkami a charakterem jednotlivých postava proplétá je s ostatními postavami a světem, ve kterém se vyskytují. Velmi doporučuji lidem, kteří mají rádi reálné charaktery.

mirek24
12.08.2016 5 z 5

Strašně dlouho jsem nečetl knihu, která takto graduje. Většinou to bývá spíše naopak. Prvních 60 stran jsem si nebyl jist, pak se začala kniha rozvíjet, postavy vykreslovat a kniha se nedala odložit. Závěr je parádní. Za mne opravdu velký román, nádherně vykreslené postavy, parádní zvraty.

Edeltruda
15.02.2015 5 z 5

Román přesně podle mého gusta. To jsme my, lidé, dobrými úmysly dláždíme cesty do pekel, pálí nás dobré bydlo a svrbí dávné sny. Kdyby napsal Franzen příběh o mém životě asi by mi byla hlavní hrdinka podobně nesympatická jako "hrdinové" této knihy. Taky mám spoustu dosud nevyřčených slabostí, například si jako ekoložka masochisticky libuji v beletrii, ve které je ochrana přírody tak trochu postavená na hlavu a odhaluje se její zneužitelnost.

iluliacross
06.01.2015 5 z 5

Tak to bylo zvláštní. Silné, jakožto milovník psychologických románu jsem si po dlouhatánské době ohřála svou polívčičku a slízla smetanu, jak se tak říká. Čtení to není jednoduché, odstavce na mě působily strašidelně, svou tloušťkou a zdánlivou nekonečností. Ale tahle knížka byla prostě sám život. Lidé, jejich reakce, jejich postoje, jejich tolerance, nesmí chybět vztahy, nálady a osobnosti. Ocenila jsem především detailní popisy, neodfláknuté odstavce pečlivých popisů a perfektní autorovu slovní zásobu. Někomu by přišel Franzen hnidopišský, nebo šťouravý, já jsem v tom naopak shledala jeho kouzlo. Doporučuji zatnout zuby a přečíst. Co člověk, to originál.

Hustoles
29.10.2014 4 z 5

Tak takto žíjí Američani...respektive potomci např. Švédů, za mě dobrý, ty výkresy postavu dost obsáhlý, ale vrylo se.

puml
19.08.2014 5 z 5

Výborně napsaný román ze současnosti, který popisuje jednu americkou středostavovskou rodinu. Jednotlivé charaktery jsou skvěle popsané a Franzen je vynikající vypravěč, který nestaví na efektnosti, ale vše se snaží podávat s až úzkostlivou pečlivostí a jednoduchostí. Psychologie hlavních postav je vystižená opravdu skvěle. Pokud se Franzenovi vyčítá myšlenková tezovitost, je také třeba říct, že se jedná o román a ne o ekologickou studii, takže některé kontroverzní úvahy jsou zcela v intencích celkového vyznění díla, jež se nesnaží o nějakou ekologickou agitaci, ale především o vystižení určité schizofrenie v jednání postav, která vychází z touhy po úspěchu, nezávislosti a svobodě. Svoboda za níž se ale skrývá množství lží, ústupků, kompromisů a kontroverzních rozhodnutí. Jestli má být Franzenova kniha studií, pak je to studie současného měšťáctví, žel studie v mnohém pravdivá a neradostná. Doporučuji.

Podobné knihy:
Benoit Duteurtre - Rebelka, Cesta do Francie
Sebastiano Vassalli - Archeologie přítomnosti
Emanuel Carrére - Limonov

Lost Soul
26.05.2014 4 z 5

Konečně dočteno, trápila jsem se více než dva měsíce. Kniha je velmi dobře napsaná a skvěle přeložená, nicméně osudy hlavních postav byli líčeny do nejmenších podrobností, takže jsem si občas potřebovala odpočinout. Kniha se mi líbila, ale žádná z hlavních postav mi nebyla sympatická, nejpříjemnější byl asi Walter; nejhorší, přímo nesnesitelná, byla jeho žena Patty. Ženské postavy byly víceméně všechny divné, nerozhodné, závislé na mužích, doprošující se o jejich lásku, podporu nebo je naopak od sebe odhánějící.
Doporučuji ji jako skvělou "studii" života americké středostavovské rodiny a jejich blízkých usilujících o svobodu v různých formách.

Disease
26.05.2014 3 z 5

Musím se přiznat, že nadšení kritiků rozhodně nesdílím. Možná proto, že nejsem příslušník americké střední třídy a tím pádem není zrcadlo nastaveno mně.

THERISA
29.01.2014 4 z 5

Prvotní nadšení vystřídala nuda a zakončilo zcela očekávané vyústění. Jednoznačně nejzajímavější byla možnost srovnání pohledu na situaci v rodině ze strany sousedů hned v úvodu a následný popis událostí pohledem přímých účastníků. Skvělé pasáže střídaly chvíle totální nudy a odevzdání se osudu, že snad knihu nikdy nedočtu. Vytrvala jsem a dočkala se konce dle předpokladů, který snad měl vyznít pozitivně, na mě spíš působil dojmem jakéhosi bezčasí a beznaděje. Jako extrémně nesympatickou pak hodnotím postavu Patty, která neví co se sebou a blázní z dostatku.

Přes výše uvedené, ale doporučuji knihu přečíst, minimálně jako ukázku současné americké literatury a smýšlení amerických autorů o vlastní zemi a jejích obyvatelích.

pietroaretino
01.10.2013 5 z 5

" Lidi přicházejí do týhle země buď kvůli penězům, nebo za svobodou. A když někdo nemá peníze, o to zuřivějš se drží svejch svobod. I když tě kouření zabíjí, i když si nemůžeš dovolit ani jídlo pro děti, i když tvoje děti může každou chvíli zastřelit maniak s poloautomatickou puškou. Můžeš bejt chudej, ale co ti nikdo nemůže vzít, je svoboda posrat si život, jak se ti zlíbí. "