Svět podle Prota / Na světelném paprsku

Svět podle Prota / Na světelném paprsku

Manhattanský psychiatrický ústav přijme pacienta s vcelku banální diagnózou – tvrdí o sobě, že je mimozemšťan jménem Prot, návštěvník z planety K-PAX, vzdálené od Země pár tisíc světelných let. Jeho několikatýdenní pobyt v místní ozdravovně lidských hlav a duší však od základu změní život většiny tamních obyvatel i zaměstnanců – včetně vyšetřujícího lékaře, který se rozhodne celý případ podrobně zaznamenat. Prot se totiž nechová ani jako šílenec (ač trpí bludy), ani jako učený idiot (jeho znalosti vesmíru daleko přesahují vědomosti všech pozemských astronomů) a ani vyšinutě: podoben spíše šašku, jemuž je vše dovoleno, pronáší někdy s laskavým humorem, jindy s nemilosrdnou ironií své postřehy a názory o naší planetě a bytostech na ní žijících – zejména pak o těch, kteří sami sebe nazývají pány tvorstva. V kontrastu s tímto světem pak nadšeně popisuje harmonický život na K-PAXu, bez válek a náboženství, bez vražd páchaných na komkoli, bez pracovních povinností, ale i bez emocí.
Právě toto idylické líčení a také několik drobných signálů v chování onoho prazvláštního a nezařaditelného blázna, který s oblibou komunikuje se zvířaty a s úspěchem léčí své spolubydlící, přesto naznačují, že jeho minulost skrývá nejedno až nelidsky kruté a nesnesitelně bolestné tajemství. Postupné odhalování jeho totožnosti – přerušené Protovou pětiletou nepřítomností – umožní čtenáři nahlédnout do nejedné pokřivené mysli nenormálních lidí, zmučené často tzv. normálními jedinci, a přinutí jej mimo jiné i zapřemýšlet, kde všude ve svém vývoji, úvahách a konání udělalo lidstvo, řítící se do globálních ekologických i jiných katastrof, chybu... méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/34_/3499/svet-podle-prota-na-svetelnem-paprs-iKV-3499.jpg 4.7209

K-PAX / On a Beam of Light (2008)

Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Knižní klub

braunerova

Svět podle Prota - výborný neotřelý příběh, originální myšlenky a vtipné pasáže. Když si vzpomenu na HOMO SMRDIENS tak se směju ještě teď. Dávám 5 hvězd.
Na světelném paprsku - něco tak nudného jsem už hodně dlouho nečetl, konec jsem už jen prolistoval. Neustálé omílání toho, co bylo řečeno v prvním díle. Žvásty o společnosti, kde neexistují peníze a soukromé vlastnictví, normy se plní na 150% a panuje mír a láska na věčné časy, to jsme už zažili za reálného socialismu. Ti co si prošli uranovými doly by o tom mohli vyprávět.

Ten nebetyčný rozdíl v kvalitě si dovedu vysvětlit jedině tak, že první část napsal Prot a druhou Gene Brewer. Nebo to bylo opačně?

"Vy lidé se považujete za nejchytřejší bytosti ZEMĚ. Je to tak?
Ano.
Pak tedy nevyhnutelně ostatní bytosti musí hovořit jednoduššími jazyky než vy, že ano?
Inu ...
Když tedy jste tak chytří a jejich jazyky jsou tak prosté, jak to, že s nimi nedokážete hovořit?
Čekal na odpověď. Bohužel jsem žádnou neměl."

vamp

Tak film byl fajn většinou to bývá slabý odvar, ale tohle se povedlo, škoda jen, že toho byla jen půlka

NavoSever
27.12.2016

Skvělé! Kniha, která mě mnohokrát dokázala rozesmát, ale také jsem musel občas zatlačit slzu dojetí... To se mi nestává často.

Adeline44
24.12.2016

Tuhle knihu můžu jen doporučit. Hned jsem se do ní zamilovala....

Janek
19.12.2016

Už před delší dobou jsem viděla film, který mě - jako jedna z výjimek potvrzujících pravidlo - zaujal více než kniha. Knižní předloha patří určitě k nadprůměrným literárním dílům; silnému, originálnímu příběhu ale podle mého názoru škodí přílišná snaha zanechat zde morální ponaučení, explicitní poselství o zkaženém (nenapravitelném?) lidském pokolení. Nevadí mi ani tak to, že soud o pozemšťanech vyznívá vskutku negativně (letmou zmínku o tom pozitivním, co člověk může světu dát, najdeme snad jen na jediném místě); vadí mi, že těch soudů o nás lidech je zkrátka v textu až moc, že vyznívají poněkud zkratokvitě, černobíle.

ivca001
14.11.2016

Jedna z nejkrásnějších knih jaké jsem kdy četla. Při jeho moudrých poselství lidstvu mrazí. Pro mě je prot rozhodně z K-Paxu a jednou se tam i vrátí a nic na tom nezměnilo ani pokračování knihy.

Nonosbawsut
16.10.2016

Kniha která mě nutila přeskakovat části bez hlavního hrdiny (abych se pak jen z perfekcionismu vracel k vynechaným částem a stejně zjistil, že jsem o nic nepřišel), si ode mne moc dobré hodnocení nezaslouží. A jak řekli už mnozí jiní, nejvíc mi vadil Protův domácí svět - autor je neskutečně naivní, pokud si myslí, že by něco takového fungovalo. Míním - dobrá, cizí druh možná nemusí řešit stejné sociální faktory jako my, rozhodně ale musí řešit věci ekonomické a politické, už to tak prostě je. Kde nic tu nic utopie není možná. Četlo se mi to mnohem lépe, když jsem si řekl, že je Prot ve skutečnosti cynický vtipálek z težce byrokratického korporátního světa, ještě větší díry, než je Země, a škodolibě si utahuje z naivních, lehko ovlivnitelných lidí, znejistitelných popisem levičáckého mokrého snu, u vyspělých ras již dávno opuštěného bludu... trochu indícií, že by to tak mohlo být, a dal bych hvězdiček více.

Podpovrchem
05.05.2016

Prot je velice zvláštní osobnost, píše, myslí i vyslovuje své jméno s malým p. Prot je sice blázen, ale má oči otevřené a vidí mnohem dál a mnohem víc, než většina našeho pokolení. Jeho příběh a příběhy jeho spolupacientů čtenáře doopravdy nutí k zamyšlení. Jak tenká je vlastně hranice mezi šílenstvím a realitou…?

Jupijow
29.02.2016

Kniha je mnohem zajimavejsi nez film. Zacatek byl trosku pomalejsi, ale po urcite dobe me kniha maximalne pohltila a neslo se od ni odtrhnout. Druhy dil je zandrove trochu nekde jinde, ale porad super. Rozhodne doporucuji.

ThomasRuhe
25.02.2016

Svět podle Prota znám z filmu,takže jsem věděl jak to dopadne,ale i tak to bylo fajn.Volné pokračování Na světelném paprsku je víceméně to samé.
Nejlepší pasáže knihy jsou sezení mezi Protem a doktorem Brewerem.

ber-tram
19.01.2016

Shearmurův meditativně elektronický soundtrack nepochybně sedl do filmu, ale k některým pasážím knihy by zněl moc moderně, hodila by se sem spíše klasika. Každopádně na poutavosti »autobiografické« psychiatrické terapie to nemá vliv, notabene když ji zdokumentoval člověk takříkajíc od fochu. Svět podle prota překypuje záhadami, kdežto v pokračování Na světelném paprsku (neměl už takový spád) se vesměs vysvětluje, byť mnohé pořád halí otazník. 42/15 3/16

fat_man
02.01.2016

První část je naprosto úžasná a fantastická. A i když to do recenze knihy nepatří , musím složit poklonu tvůrcům filmu a především K.Spaceymu , protože odvedli neskutečnou práci. Prot je prostě neuvěřitelnej , spousta jeho výroků nutí k zamyšlení a....prostě jsem byl unešenej. Kniha si drží zvláštní nadpozemskou atmosféru a čtenáře nepustí.
Druhý díl byl trošku zklamáním , ani ne že by byl řemeslně horší , ale ztratí část svého kouzla , pro mě tu nejpodstatnější a možná jsem ani nechtěl , aby bylo vše vysvětleno....
Každopádně jedno ze zásadních děl , který by si měl přečíst každý člověk , který chce aspoň trošku přemýšlet.

Thrawn89
11.11.2015

prot je jednoznačně nejlepší hipísácko-emzáckou postavou v dějinách literatury! Jde o naprosto brilantní a čtivý příběh o stavu duše nejen jednotlivců ale celé společnosti.

simlenka
04.11.2015

Velmi pěkné myšlenky... Někdo tu kritizoval, že obyvatelé k-pexu nemají rodiny a příbuzné... Já to pochopila tak, že jsou jedna velká rodina jako např. indiáni, žijí ve společenství, když je potřeba o dítě se postará ten, kdo je po ruce, všichni jsou stále spolu, doplňují se, žijí v souladu s přírodou... To bych taky chtěla...

Na světelném paprsku jsem zatím nečetla a prozatím se na to nechystám, i když časem určitě ano...

Careza
06.09.2015

Musím se přiznat, že jsem z této knihy paf...v dobrém slova smyslu. Vím, že knihy si nás tak trochu vybírají pokud s tím souhlasíme. Tak díky, že si mě vybrala.............................Cary.

Marlboro
28.08.2015

Jedna z knih, ke které se rád v budoucnu vrátím. Vřele doporucuji. I film..

Pett
11.08.2015

Jak je mým dobrým zvykem, film jsem neviděla... i když je to ostuda, jelikož mám pro K. Spaceyho slabost... ale ehm.. popojedem zpátky k příběhu... úžasně vykreslená křehkost lidské psýchy a našeho světa... všechny ty zlomené lidské osudy... trefné myšlenky... úvahy nad lidskou nedokonalostí... na druhou stranu, co mi nešlo přes nos byla vědecká a vůbec jakákoli stránka K-PAXU... zbytečný, rušivý element... vystačila bych si jen s tou psychologickou linkou... právě díky ní proběhlo pár silnějších emocí a úvah nad svým vlastním osudem... nad svým vlastním protem...

Safienka
29.07.2015

Líbilo, moc :-)I když jsem se začetla až za delší dobu, tak má děj určitě spád a téma díla je opravdu trefné. Snad víc se mi líbil druhý díl Na světelném paprsku, kde se mi vyjasnilo spoustu věcí a vše zapadlo na své místo.

Italienis
21.07.2015

Musím se přiznat, že se mi filmové zpracování líbilo víc než kniha, což se mi stalo poprvé v životě. Přišlo mi, že ve filmu byly mnohem lépe vypíchnuty ty zajímavé myšlenky o soužití lidí a lásce a opakování vlastních chyb. Jasně, že K-PAX je utopie, jak zde někteří upozorňují. Ale o to přeci jde.
Kniha se četla svižně, protože není psaná nijak složitě, ba dokonce skoro jednoduše až nudně. Příběh je ale velice zajímavý a má potenciál. Možná proto se mi ve filmu zdál lépe zpracovaný. Druhý díl Světa podle Prota už mi přišel přehnaný a navíc úplně ztrácel kouzlo tajemství z jedničky.

Kexina
17.07.2015

Ať čtu knížku nebo se dívám na film, pokaždé zvažuji, jestli to vlastně je nebo není sci-fi.
Ale ať tak či onak, nic to nemění na faktu, že je to jedna z mých nejoblíbenějších knih. A jako bonus neodbytná představa K. Spaceyho jako prota. :-)

radek3060
01.07.2015

krásně se to čte, ale pravda je že člověk čeká jen na prota

honajz
13.04.2015

Souhlas s Viki9. Čte se to dobře, příběh jede, i když časem člověk zjistí, že ty pozemské problémy a postavy mu přijdou nezajímavé a jen čeká na další sezení s protem. Největší problém mi však přijde v samotném utopistickém světě. Vážně by někoho bavilo žít ve světě bez rodičů, příbuzných, bratrů a sester? Kde jsou nějaké rodinné vazby zbytečné a každý si žije jen sám za sebe? Svět, kde se baští zelenina, sex nikoho nebaví, protože bolí, a co člověk chce, to si prostě někde vezme - takový reálný socialismus v praxi. On si ten popis často i odporuje - lidé na K-PAX odpočívají, spí, jedí, cestují, tak kurnik, kde se tam vzaly a kdo je spravuje ty knihovny a různá další místa, kam lze zajít a vzdělávat se? Zkrátka mi ten svět časem přestal připadat nějak soudržný, a skutečně mne jeho popis stále více otravoval. Na světelném paprsku už jsem nečetl.

Kampino
13.11.2014

Také bych občas potřebovala, aby mi nějaký prot poradil co dělat. Pohodové čtení.

Viki9
28.08.2014

(pozor, text obsahuje i údaje, které by se daly označit za spoiler)
Nemohu řící, že by se kniha četla špatně. I námět je značně zajímavý a autor se s ním vcelku zdařile vypořádal. Přesto kniha ve mně nezanechala pražádnou emoci. A důvodem je protův svět. Utopisticky nudný, k uzoufání idylický a ještě k tomu vegetariánský! Asi bych byl jediný, kdo by nechtěl letět s protem. Můj problém je v tom, že svět vezdejší nevnímám až zas tak zdegenerovaný, zkažený a zavrženíhodný. Mně se tu prostě líbí a prot by mě musel unést násilím.
Takže k nastavování zrcadel a ke konfrontaci mého prohnilého západního způsobu života nedošlo a nijaký morální vzkaz to ve mně nezanechalo. Jsem si však vědom, že hodně velká skupina lidí smýšlí jinak a pro ty by má negativní kritika mohla být naopak vřelým doporučením.
P.S. Druhý díl jsem raději už ani nezačal.

Jabberwock
10.12.2013

Velmi podařená kniha, žánr bych nazval utajené sci-fi, příběh je originální a pěkně košatý. Styl psaní není v žádném ohledu tuctový. Rozhodně doporučuju.

kusma
29.10.2013

Krásná kniha, plná témat k zamyšlení. Zejména mě nadchla první část s neodolatelným protem, který nás nevyvádí z údivu. Druhá část mi přišla slabší. Je stále krásně čtivá, má v sobě i několik mrazivých pasáží, ale musím se přiznat, že postava prota mi zde byla chvílemi protivná...Přesto je dobře, že jí autor napsal, příběh plně dokresluje.
Nic to ale nemění na tom, že jsem si knihu zamilovala a určitě se k ní v budoucnu vrátím.

Mako123123
13.08.2013

Film som videl asi pred vyše rokom a moc sa mi lúbil. Mám takúto tému- utopického filozofovania veľmi rád. A tak ten film i táto kniha ktorú som si po dlhej dobe zaopatril a prečítal mi sadla ako vyšitá... Ako sa vraví: ako uliate, sadla ako riť na šerbel... a podobné prívlastky :D
Konkrétne ku knihe:- prvá časť bola super, zaujímavá, plná geniálnych hlášok, a tém na zamyslenie (pre mna jakošto človeka ktorý sa o takéto dačo troška zaujíma to bolo trochu inšpirujúce (narážam na veci ktoré som ešte vo svojích úvahách nevidedukoval) )- takže i tak som mal o čom premýšlať,... proste super.
Druhá časť (Na svetelnom paprsku) bola už troška slabšia ale i tak celkem dobrá... ten záver bol myslím fajn... ani nie príliž ,,uhozený,, ale zároveň si to zachovalo tú ,,magickosť,,
....
Takže u mňa jednoznačne 5/5

Atuin
12.07.2013

Kniha má tolik neocenitelných prvků, je psaná tak podařeným jazykem a natolik silným slovem že ač to vypadá lehce jako pírko, obraží všechny možné přístavy a moře neutešených i utěšených zakoutí člověka jako takového, je to neuvěřitelně empatické ke všemuco nás obklopuje a právě ten rozměr kterým zachycuje to kde a jak žijeme, právě ten rozměr je velice chytlavý. Ovšem, pořád jsme pouze lidé.

takjinak
21.05.2013

Moje srdeční záležitost... po každém dalším přečtení v ní objevím něco jiného, zvláštního. Má své jemné kouzlo - ve slovech, v myšlenkách - v protovi

Ikkju
30.10.2012

Symbol duhy (ve filmu jako odraz ze čtyřhranu na stole) je pro mě paleta toho, co může živá bytost zažít. A že z ní vidíme jenom kousek, věděl dobře Prot, který naopak musel v našem spektru nosit sluneční brýle. Pro mě kniha s obrovským nadhledem, podaným vtipným a příjemným způsobem.