Svět podle Garpa

Svět podle Garpa https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1053/bmid_svet-podle-garpa-dA9-1053.jpg 4 3403 384

Proslulý román Johna Irvinga líčí život a názory fiktivního spisovatele T. S. Garpa. Jako syn excentrické Jenny Fieldsové, která si usmyslela mít dítě bez manžela, dospívá Garp pod jejím vedením v dosti svéráznou osobnost. Po maturitě odjíždějí s matkou do Vídně, oba se stejným cílem: začít psát. Jenny sepíše svůj životopis Sexuálně podezřelá, kterým se rázem proslaví, a stane se vůdčí autorkou ženského hnutí. Garp zase napíše povídku, aby se mohl oženit s Helenou, ochotnou vzít si jedině spisovatele… Garp ale není výrazný spisovatel a ve své poněkud afektované tvorbě se vypořádává po svém s nejosobnějšími, stále bolestnějšími prožitky, jež jakoby přímo zhmotňovaly děsivé představy, které ho coby starostlivého manžela a otce pronásledují. Proslaví se až svým bulvárním románem Svět podle Bensenhavera, role veřejné osoby ho však zaskočí opět nepřipraveného. Přestože je Irvingův groteskní román plný komických situací, dotýká se citlivých a aktuálních témat dnešní civilizace – otázky individuality osobnosti, sexuality, ženského hnutí, násilí a strachu z neštěstí a ze smrti.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The World According to Garp , 1978

Pettato
17.11.2022 3 z 5

Pro mě velmi zvláštní kniha. Některé pasáže ze života Garpa a jeho rodiny mě bavili, ale nad zbytkem jsem se trápila. V této knize je snad všechno, co život může člověku přinést a přesto mě některé pasáže překvapili. Jako třeba hned v první části knihy početí Garpa.
Je to originální dílo plné tragédií a absurdit, ale já jej nedokážu náležitě ocenit.

Monika1717
14.11.2022 5 z 5

Skvělá kniha, četla jsem několikrát a ráda se k ní vracím.Viděla jsem i film,byl také super,ale kniha je lepší. Jen ten rozsah, skoro 600 stran je fakt hodně. Nedivím se, že někoho odradí.

BlaV.
05.11.2022 5 z 5

Byla to první Irvingova kniha, kterou jsem četla a líbila se mi, četla jsem opakovaně.

Anasa
23.10.2022 4 z 5

Četla jsem docela dlouho, musela jsem se soustředit. Zábavný mi román přišel hlavně zkraje, když byla hlavní postavou Jenny. Pak jsem se chvílemi bavila, chvílemi jsem nacházela místa zajímavá a chvílemi jsem měla chuť pasáž přeskočit. Zvláště ukázky Garpových děl. Román se mi líbil, ale dalšího Irvinga až s odstupem.

rabor
17.10.2022 2 z 5

Jedna z těch dalších knih o které se nebojím tvrdit, že je o ničem, nafouknutá drahým vzduchem jak supervelké balení stogramových čipsú. Nechápejte mě špatně, nějaké písmenka tam na těch více jak pětistech stranách jsou, občas vám předají nějakou informaci, jen je to také zbytkové bez nějaké hlavní nosné myšlenky, bez ústředního děje. Jen takové útržky, sem tam příhoda, zajímavá postava, nějaká ta myšlenka nebo názor, kus nedopsané povídky, nápad na knihu atd., takové trochu autobiografické dožírání literálních zbytkú táhnoucí se odnikud nikam. Kniha má několik zoufalých tendencí šokovat a pár podivností, jakože třeba se téměř o každé postavě dozvíme jak zemře a to i přestože se postava sotva ukázala na scéně a do konce knihy se s ní už nesetkáme, ale ani tak to nedokázalo porazit moji nudu, nezájem a antipatie k hlavní postavě.

Vivetkav
14.09.2022 4 z 5

Pro mě vzpomínka.. četla jsem před 20 lety a je zajímavé, když čtu takhle po letech, jak si pamatuji některé věci přesně, některé vůbec a některé na mě mají úplně jiný pohled úhlu.. tak to má ale být...krásná kniha od Irvinga .. doporučuji

Ivule9
06.09.2022 4 z 5

Svět podle Garpa má "něco", jakýsi možná genius loci. Garp napíše za život pár románů a jejich ukázky jsou v knize i vložené, takže čteme i "knihy v knize" a vidíme, jak Garpův život ovlivňuje psaní románů a naopak.
V celém příběhu je hodně témat k zamyšlení - strach o děti, láska, nevěra, vztah mužů k ženám, znásilnění, chlípnost.
S čím jsem se potkala snad poprvé - i po závěru knihy autor pokračuje s několikastránkovým vysvětlením, jak dopadly jednotlivé postavy.
Garpa jsem si oblíbila, ale myslím, že kdyby měl o sto stránek míň, pořád by bylo řečeno vše (rozsah románu je 570 stran). Jsem ráda, že jsem si knížku přečetla a chci si časem přečíst další knihy od Irvinga.

helena8303
04.09.2022 5 z 5

Nejprve se mi chtělo knihu odložit. Peripetie okolo zplození Garpa byly pro mne moc silné kafe.
Jsem ráda, že jsem se pročetla o kousek dál. Kniha mě naprosto strhla a považuji ji za snad ještě lepší, než naprosto skvělá Pravidla moštárny.
Kéž by bylo na světě víc Garpů.

ydnac
10.08.2022 4 z 5

EXCENTRICKÉ...

Příběh spisovatele Garpa má v sobě hodně výstřelků, pobuřování, rozdělování společnosti.
Garp zažil lásku i tragédie.
Měl rodinu, peníze a slávu.
Měl chorobný strach o svoje děti.
Měl talent, ale ne každý mu rozuměl.
Je to zvláštní kniha, ale prostě jsem ji musela dočíst :-)
Něco na ní je, možná hodně pravdy, možná předběhla dobu...
Prostě život podle Garpa :-)

betička
21.06.2022 3 z 5

Pro mě velmi rozporuplná kniha. Děj se mi zdá tak roztahaný, místy nezáživný. Rozhodně nemůžu říct, že bych se do jakékoli postavy dokázala na chvíli vžít. Nedokázala jsem se k nim nějak dostat, pochopit je atd.
Jenny (Garpovy matky) přístup k životu byl velmi svérázný, působila na mě jako osoba s autistickými rysy. Samotné zplození Garpa je velmi svérázný akt.
Garp byl vlastně chlap, který nikdy nic pořádného neudělal. Nechal se bez nějakého svého přičinění ovlivňovat svými city a strachy.
Nejsympatičtější mi byla Roberta (žena, která byla coby muž hráčem ragby).

Z knihy se ale dá vytáhnout i velké množství zajímavých myšlenek a obrazů.
Asi absoluňte nevíc absurdní a snad i trochu děsivé (protože reálné a pravdivé) je líčení feministického hnutí ( stoupenkyně vyštvou vlastního syna Jenny z jejího pohřbu, protože je to chlap) a pak chování spolku Elen Jamesové (dívky s vyříznutým jazykem). Spolek je tak radikální a razí si svou vlatní cestu tak bezhlavě, že vlastně už pro stoupenkyně není ani důležité, že se od nich sama Elen distancovala. Zde mě přijde velmi aktuální to co k tomu Elen v knize říká - Nutí člověka, aby byl jako ony, jinak je jejich nepřítel.

Imor
10.06.2022 3 z 5

Tak dobře naskládané životní situace (které mi občas pěkně brnkaly na nervy), že se z této knihy stala velká biografie hlavního hrdiny. Na Irvinga je třeba si umět zajít a potom to je radost číst, ale někdy taky ne :-)

Peter74
09.06.2022 5 z 5

Mal som možnosť výberu formy audio či knihu. Vybral som audio, dokonca v češtine. Aj keď je kniha, v niektorých krajinách sveta zakázaná, v rámci určitých popisov, mne sa osobne páčila.
Veľký hold autorovy za toto dielo.

Alizon
07.06.2022 3 z 5

Musim konstatovat, ze mi Irving proste uplne nesedi. Pred najakou dobou jsem precetla Pravidla mostarny - pres urcite vyhrady jsem dala 4 hvezdicky, ale nejak jsem necitila potrebu se k Irvingovi vracet. Tato druha kniha od nej (pujcena a hodici se do ctenarske vyzvy) mi pouze potvrdila, ze se mezi me oblibene spisovatela nezaradi. Je az neuveritelne, ze hlavni vyhrady vuci knize mohu shrnout do tri zakladnich bodu, ktere se prakticky shoduji s vyhradami, ktere jsem mela ke knize predchozi.
Takze: a) Zacatek knihy (tedy cele Garpovo detstvi) me bavil hodne a do deje jsem byla doslova vtazena. U vetsiny knih to mam naopak. Nasledne se ale dej rozpliznul od niceho nikam a dospely Garp me doslova stval. Jeho matka Jenny byla pro me postavou mnohem zajimavejsi, ovsem v druhe casti knihy uz ma podstatne mene prostoru.
b) Milostna linka - stejne jako u Pravidel mostarny jsem hrdinovi jeho lasku "neverila" - opet se zamiloval prakticky do prvni zeny, ktera sla okolo... proc vlastne? (Ok v teto knize to byla jeho druha milostna zkusenost... ale i tak.)
c) Hrdina me stval, jeho jednani me stvalo a opet (jako u Pravidel mostarny) si to u me jistym cinem/jednanim zcela pokazil - opet v souvislosti s jeho ditetem.
V druhe casti knihy me tak nejvic bavila hrdinova literarni tvorba. Plus nektere dilci epizody, ktere se vlastne Garpa dotykaly jen neprimo. Na jedne strane urcite nezapomenutelna kniha se zajimavymi castmi, na strane druhe jsem se s jeji druhou casti pomerne trapila a cetla ji po kouskach. Takze minimalne na par dalsich let davam Irvingovi (docasne) sbohem.

Kabuky
06.06.2022 5 z 5

Palec nahoru.

Filomena1961
29.05.2022 5 z 5

Jsou knihy, které procházejí napříč generacemi a k nim se přiřazuje Irvingova kniha Svět podle Garpa. Řeší nadčasové problémy, spisovatel doslova vtáhne čtenáře do svého světa, kde řeší lásku, nenávist, radost i smutek, neštěstí, násilí, strach, absurdní situace a spoustu dalších věcí, které člověka provázejí na cestě životem.
Jedná se vlastně o ságu, která nám přibližuje tři generace jedné rodiny. Kniha se mi moc líbila a nemohla jsem se od ní odtrhnout, samozřejmě doporučuji k přečtení všem čtenářům.

lusila
25.05.2022 3 z 5

" Vo väčšine prípadov je človeku jasné, že sa nestane nič," vysvetľovala Jillsy. Bože, to predsa musíte vedieť. Potom sú tu ďalšie knihy, v ktorých hneď viete, čo sa stane, takže ich tiež nemusíte čítať. Ale táto kniha je taká nenormálna, že viete, že sa niečo stane, ale zapánaboha netušíte čo."

Kryštofka
16.05.2022 4 z 5

Zajímavé je, že s věkem moje okouzlení knihou klesá. V osmnácti jsem byla bezmezně nadšená, teď je toho všeho na mě nějak moc. Nejvíc se mi líbí úvod knihy aneb jak Jenny ke Garpovi přišla. To je tak krásně faktické a racionální a absurdní a vyšinuté, že pro mě kniha stále zůstává v kategorii oblíbené. S méně oblíbenými částmi.

petr2934
12.05.2022 5 z 5

Irving znovu potvrdil svou extra třídu. I když jsem musel knihu jednou asi na týden odložit, abych ji vstřebal, tak o to víc jsem z ní nadšený.

Richard Skolek
05.05.2022 4 z 5

Zhruba od poloviny jsem usilovně přemýšlel, jestli je to dobrá kniha a jestli mě baví, a vrtá mi to hlavou i teď, týden po tom, co jsem ji dočetl. Na jedné straně mi to někdy přišlo zbytečně pornografické a docela monotónní, zároveň to ale bylo velmi vtipné a dvě hlavní témata, tedy pohlavní identitu a smrt, to zkoumalo chytře, a vzhledem k datu vydání i velmi odvážně. A některé postřehy o spisovatelské duši byly neuvěřitelně výstižné:

"Začínají mi docházet lidé, které si dovedu představit, myslel si. Budu se bohužel muset s nějakými novými seznámit."

Za přečtení kniha každopádně bezpochyby stojí.

SadUnicorn
26.04.2022 4 z 5

Nevím proč, ale od této knihy (zvolila jsem audioverzi, takže vlastně audioknihy) jsem očekávala úplně jiný příběh. Očekávala jsem něco dobrodružného a skrz naskrz vtipného, jako Forest Gump. Přiznám se, že film jsem neviděla, ale asi se na něj podívám. Nekdy... Svět podle Garpa totiž rozhodně není pro každého a kniha je to poměrně náročná. Po poslechu jsem si musela dát několik dní pauzu od jakékoliv další knihy a recenzi jsem musela psát s časovým odstupem.
První část, která je o Garpově matce Jenny a jejích společensky kontroverzních rozhodnutích, mě asi bavila z celé knihy nejvíc. Ještě Garpovo dětství a vyrůstání ve škole mě dost bavilo, jejich pobyt ve Vídni už o něco méně, ale poté, co se Garp oženil, pro mě kniha něco ztratila. Asi šlo o to, že od samostatné a emancipované ženy se příběh posunul k manželskému životu průměrného spisovatele, na kterém vlastně nebylo nic tak extra. Bohužel, postupně pro mě kniha ztrácela na zajímavosti. Garpovy literální počiny sice knihu oživovaly, ale zase ne tolik, protože krom první povídky to rozhodně nebylo nic, co bych si chtěla přečíst. Ani polyamorní vztah s Heleniným kolegou z práce a jeho ženou příběh nějak výrazně neposunul zajímavým směrem. Poté, co v životech postav nastane tragédie (kde vemi oceňuji autorův kousek, kdy jedna z hlavních postav zemře a čtenářovi/posluchačovi nějakou dobu trvá, než mu to dojde, protože je to skvěle zakamuflované a není to přímo řečeno) se děj trochu posouvá, ale následně zase ztrácí spád. Až konec knihy, kdy přicházejí další tragédie a seznámíme se s dalšími osudy postav trochu přidává k ději, ale ten počáteční náboj kniha už ztratila.
Nicméně styl autorova vyprávění je velmi napínavý a dokáže si udržet čtenářovu pozornost. Kniha je plná sexu, nevěry, feminismu, tragédií, společensky kontroverzních témat a zajímavých postav. Bohužel musím souhlasit s tím, co bylo v knize. Jennina literatura a život byly zajímavější a lépe podány, než Garpovy. Je to škoda, protože autor rozhodně potenciál na úžasnou knihu má. Tahle byla sice dobrá, ale ne úžasná. Ale zanechala stopu a to se taky počítá.