Svedectvo o živote v KĽDR

Svedectvo o živote v KĽDR https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487390/bmid_svedectvo-o-zivote-v-kldr-HGY-487390.jpg 5 3066 3066

Dianie v Severnej Kórei pozorne sledujú médiá a politici na celom svete, napriek tomu sa k nám z tejto krajiny dostáva len veľmi obmedzené a cenzurované množstvo informácií. Kniha koreanistky Niny Špitálníkovej, ktorá prináša sedem rozhovorov so severokórejskými utečencami, preto predstavuje mimoriadne cenný a unikátny príspevok k poznaniu jedného z najtuhších autokratických režimov na svete. Ako funguje severokórejská indoktrinácia? Čo pre tamojšie obyvateľstvo predstavuje trojica zbožštěných vodcov? Aký je rozdiel medzi životom na dedine a v meste? Na tieto a mnohé ďalšie otázky nájdete odpoveď v strhujúcich výpovediach siedmich silných osobností, ktoré sa rozhodli riskovať vlastný život, utiecť z KĽDR - a spoznať slobodu. Nina Špitálníková (* 1987) vyštudovala kóreanistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej, teraz študuje odbor orálnej histórie – súčasné dejiny na Fakulte humanitných štúdií Univerzity Karlovej. Ako prvá žena zo Západu absolvovala stáž na Kim Il-s?ngovej univerzite v Pchj?ngjangu a svoje zážitky pretavila do knihy Medzi dvoma Kimami (2017). V roku 2021 bola kniha Svedectvo o živote v KĽDR vyznamenaná cenou Magnesia Litera.... celý text

Sanny_happ
17.01.2021 5 z 5

Kniha mi vzala doslova dech. Doporučuji.

ikona
15.01.2021

Tato kniha mě naprosto shltla. Úžasné,děkuji i za odvahu se s námi o tuto zkušenost a informace podělit. No skratka Bravo

kopeceli
14.01.2021 5 z 5

Souhlasím s tím, že toto je výjimečná kniha. Nejde jen o to ji přečíst, o ní se musí přemýšlet. Jsem vděčná za každý den v České republice, za to jak se máme dobře a počítám do toho i dobu pandemie. Doporučuju všem přečíst si nejprve autorčin úvod a po zdolání knihy se k úvodu vrátit. Za tuto knihu paní Špitálníkové děkuji, za její odvahu, co největší objektivitu, neodsuzování. I za chvíle, kdy to pro ni bylo těžké.

markej
13.01.2021 5 z 5

Sedm rozhovorů s uprchlíky ze Severní Koreje (čtyři ženy a tři muži v různém věkovém rozmezí), kteří žijí nyní v Jižní Koreji.
Ačkoliv Ninu Špitálníkovou sleduju delší dobu, a vím tedy už leccos o totalitním režimu v KLDR, stejně mě tyto rozhovory překvapily svou syrovostí. Hlad, chudoba, nesvoboda, stálé kontrolování, nedůvěra i vůči nejbližším, udávání, donášení, popravy, lidé, kteří se náhle ztratí, pracovní, respektive koncentrační tábory, dlouholetá vojna, sexuální násilí a zneužívání, závislost na drogách a alkoholu, absurdní udržování kultu osobnosti vůdců, to je každodenní a pro nás nepředstavitelná realita Severokorejců.
Knížka, kterou by si měl přečíst každý, jednak aby věděl, co všechno se také může ve světě dít, jednak aby si vážil svého života, byť se mu zdá jakkoli mizerný, evidentně totiž může být daleko hůř.

josefina_silena
11.01.2021 5 z 5

Za tuto knihu jsem neuvěřitelně vděčná. Autorku velmi obdivuji za to, co dělá a s jakým to dělá nasazením. Je to opravdu velmi inspirativní žena v mnoha směrech. Musela jsem se krotit, abych knihu nepřečetla za jeden den. Rozhovory jsou skvěle poskládané a velmi dobře vedené. Oceňuji i autorčiny poznámky pod čarou, které mi při čtení pomohly porozumět kultuře i historii. Fantastické je i grafické zpracování knihy, obálka a ilustrace, které dělají knihu atraktivnější a myslím, že se díky tomu dostane do ruky mnoha lidem, kteří by po ní jinak nesáhli, což je jedině dobře. Knihu by si totiž měl přečíst úplně každý.

RadekV96
10.01.2021 5 z 5

O KLDR jsem přečetl už několik knih a v zásadě se jejich obsah často opakoval. Ale tato knížka je jiná, neboť není psána formou příběhu, ale několika rozhovorů, které situaci čtenáři ještě více přibližují, protože má často pocit, jakoby měl možnost se ptát daného uprchlíka sám. Vzhledem k různým pozicím zpovídaných v severokorejském systému se máte také možnost dozvědět mnoho informací, které zatím jinde nezazněly a ani by vás nenapadlo nad nimi v kontextu fungování našeho světa přemýšlet (např. o fungování automobilové dopravy). Kniha navíc není primárně "antiseverokorejská", jelikož někteří uprchlíci vysvětlují, proč se jim vlastně stále v něčem po KLDR stýská či proč stále něčemu věří. V zásadě vám kniha trochu více pomůže pochopit, jak je KLDR stále ještě schopna přežívat. Určitě stojí za přečtení. Jen je škoda, že není delší.

skarabell
09.01.2021 5 z 5

Doslova jsem ji zhltla. Určitě stojí za přečtení ne-li jako povinná četba pro školy a pro ty co tíhnou ke komoušům. Myslím že po přečtení každý musí uznat jak se máme skvěle a že není nač si stěžovat...

luciekla
08.01.2021 5 z 5

Knihu jsem podporila v kampani na hithit a jsem moc rada, ze vysla. Skoda, ze rozhovoru bylo jen sedm, kazdopadne chvalim vyber, kazdy z nich prinasi trochu jiny pohled na zivot v KLDR. Doporucuji a planuji precist i autorcinu predeslou knihu.

kape97
08.01.2021 5 z 5

Výborná kniha. Díky za ni. Jsem ráda, že se autorka nebála a poskytla svědectví uprchlíků veřejnosti. Je velmi zajímavé číst rozhovory o něčem, co si můžeme jen domýšlet. Moc se líbilo zpracování i poznámky, které rozhovory doplňovaly o více emocí. Určitě si přečtu i autorčiny předchozí knihy.

roso.mak
06.01.2021 5 z 5

(SPOILER) Vitejte v KLDR. Vezeni, kde se očekává, ze budete milovat sveho žalářníka.

Dokazete si predstavit, že by vás poslali na 10 let na vojnu, kde byste spali 7 h denne a míň, v zime mrzli a permanentne hladoveli? Ze by byla velka pravdepodobnost, ze o panenství prijdete znasilnenim? Že vám zemře syn hlady?

Teď už se vám nezdá, že se máte tak špatně, co?

eva3992
06.01.2021 5 z 5

Kniha, která obsahuje sedm rozhovorů s lidmi, kteří se rozhodli uprchnout ze Severní Koreje. A díky nim můžeme poznat blíže tuto zemi. Pohlédneme na rozdíl mezi městem a vesnicí. Co pro obyvatele znamenají jejich vůdci. Jaký je rozdíl mezi chudými a bohatými. A získáme spoustu dalších informací.

Život v KLDR je pro nás nepředstavitelný, to, co tam lidé prožívají, si ve svobodné zemi nedokážeme ani představit. Jeden velký fanatismus a vymývání mozků. V knize jsem se dozvěděla spoustu nových informací, které jsem četla nevěřícně s otevřenou pusou. Klidně bych ještě pár rozhovorů přidala, mohla bych číst dál a dál.

Rozhodně si pořídím i autorčinu předchozí knihu Mezi dvěma Kimy. A tuto knihu doporučuji prostě všem, jednoznačně stojí to za přečtení.

Rilian
05.01.2021 5 z 5

Jsem velice potěšen, že tato kniha vyšla. V současné době je potřeba připomínat, že na světě stále existuje peklo, kde lidská práva nic neznamenají. Autorku obdivuji zejména poté, co správně upozornila, že většina uprchlíků z KLDR nejsou chudí lidé utíkající z táborů, ale lidé, kteří buďto režim budovali nebo z něj profitovali. Kniha proto přináší příběhy lidí různého původů a profesí - převaděč, učitelka, studentka, řidič, šmelinář, apod. Je dobře, že se jednotlivá vyprávění neopakují a že kniha neukazuje uprchlíky jako svaté mezi hříšnými. Mnozí z nich přiznávají, že režimu věřili, považovali diskriminaci nižších tříd za správnou nebo zanechali rodinu svému osudu. Informační přínos mi trochu zkazila účast na autorčiných přednáškách a proto většina informací pro mě nebyla úplným překvapením. Doufám, že vyjde druhý díl, protože kniha je opravdovou jednohubkou a trochu mě zklamalo, že neobsahuje více rozhovorů. Z tohoto důvodu bych udělil hodnocení 4,5. Knihu všemi deseti doporučuji, zejména poslední rozhovor, kdy padne otázka, jestli je pro věřící uprchlici důležitější Kim Ir-sen nebo Ježíš.

PS: V knize jsem objevil pár překlepů, což je samozřejmě škoda, ale s dalším vydáním budou určitě opraveny.

Romana698
03.01.2021 5 z 5

Pěkně psané, spousta nových informací, bravurně zpracované. Kdy bude druhý díl?

jan7940
02.01.2021 5 z 5

Povinná literatura pro všechny, kteří pořád remcají, jak se mají špatně a jsou jim brána jejich práva.

zuz333
31.12.2020 5 z 5

kniha, ktoru precitate jednym dychom a bude sa vam nad jej pribehmi zastavovat rozum - neskutocne, ze sa to bohuzial deje. velmi pekne spracovane, klobuk dole autorke aj odvahe utecencom

freharovatereza
29.12.2020 5 z 5

jedna z nejlepsich knih co jsem kdy cetla

Shindo
27.12.2020 5 z 5

Nina opäť nesklamala (a ja som rád, že som mohol na knihu prispieť v rámci autorkinej kampane na Hithite). Kým predošlá kniha bola o jej niekoľkomesačných študijných pobytoch v Kórei, táto je zbierka svedectiev ľudí, ktoré si severokórejské peklo zažívali na vlastnej koži celé roky.

Kniha ponúka rozhovory s ľuďmi rôzneho veku z rozličných sociálnych vrstiev a profesií, ktorí toto peklo opustili. Niektorí utiekli spolu s rodinou, iní ju v Severnej Kórei nechali a už o nej nepočuli. Jedno svedectvo ukazuje na to, že ani príslušnosť k vyššej sociálnej vrstve človeka neochráni pred všadeprítomným sledovaním Stranou. Iné zasa hovorí o mnohých prípadoch sexuálneho zneužívania žien v armáde. Z rozhovorov je vidieť, že aktérom sa o živote v Severnej Kórei hovorí ťažko aj dlho po tom, čo ju opustili. Holt, život v krajine vedenej dynastiou psychopatov, kde vás môžu popraviť za spev cudzokrajnej piesne nie je med lízať.

Táto kniha by podľa mňa mala byť povinným čítaním na hodinách dejepisu pri totalitných režimoch. Ešte aj dnes je bohužiaľ v Čechách aktívna organizácia, ktorá severokórejskú ideológiu a propagandu vyzdvihuje ako niečo úžasné (pričom sa do osoby autorky minimálne raz pustili).

radka4524
27.12.2020 5 z 5

To teda bylo něco. Smekám před odvahou autorky a také stylem, kterým je kniha napsána. Děkuji za tuto knihu!

yaoiyuri
18.12.2020 5 z 5

Co má společného vysokoškolačka, řidič, šmelinář a důchodkyně? Prožili velkou část svého života v pozemské verzi pekla. Jak vypadá pozemská verze pekla? Jako současná i minulá KLDR – fúze komunistického manifestu a Orwellova 1984 šmrcnutého Příběhem služebnice. Děsivý koncentrát bizarnosti, absurdnosti, politické i občanské nesvobody a šíleného bezpráví a zvěrstev existující už více než sedmdesát let, jen pár desítek tisíc kilometrů od nás, což je na tom to nejděsivější. Skutečně se to stalo a skutečně se to stále děje. Právě teď.

Neuvěřitelně silná kniha. Neuvěřitelné lidské osudy. Doporučuji naprosto všem.

PS. Jediné, co mi trošičku kazilo celkový dojem, byly nevychytané korektury.

Dzovicek
17.12.2020 4 z 5

Jediné, co bych této dechberoucí knize vytkl, je její krátkost :-) velký font a málo stránek z ní činí jendohubku na jeden večer, ale je to tedy drsné čtení. Všem, co se zajímají o KLDR jen doporučuji.